Rīta Panorāma

Ražo saldējumu bez piena un krējuma

Rīta Panorāma

Intervija ar Agri Šmitu

Intervija ar Kārli Lesiņu un Dominiku Jermakoviču

Top dokumentālā filma un izstāde par Lielbritānijas lomu Latvijas cīņā par neatkarību

Lielbritānijas vēstniecība Latvijā šogad īstenos divus ar Latvijas simtgadi saistītus projektus, kas ļaus plašākai publikai uzzināt vairāk par vēstures posmu (1918. un 1919. gads), kurā Lielbritānijas politiskais un militārais atbalsts kļuva par nozīmīgu balstu Latvijai tās cīņā par brīvību un neatkarību, informēja Lielbritānijas vēstniecībā.

Sadarbībā ar vēsturniekiem un radošo nozaru pārstāvjiem ir tapuši divi projekti. Pavasarī pirmizrādi piedzīvos filmu studijas “Lokomotīve” veidotā dokumentālā filma “Sabiedrotais. Lielbritānijas loma Latvijas cīņā par neatkarību 1918. un 1919. gadā”. Savukārt rudenī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta izstāde “Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.–1920. gadā”.

“Lielbritānijas vēstniecība, sadarbībā ar vēsturniekiem un radošo nozaru pārstāvjiem, ir atdzīvinājusi vēstures liecības, kas stāsta par britu diplomātiem, kuri 1918. un 1919. gadā darbojās Latvijā un sniedza atbalstu Latvijai tās cīņā par neatkarību. Pētot arhīvus, mani ļoti iespaidoja tas, cik dziļi un detalizēti britu diplomāti un militārpersonas izprata notiekošo Latvijā, un cik cieši un regulāri viņi sadarbojās ar Latvijas Pagaidu valdību,” radošo projektu prezentācijā teica Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons.

 

“Sabiedrotais”

Dokumentālā īsfilma (26’) stāsta par Lielbritānijas valdības lomu Latvijas valsts veidošanas procesā laika posmā no 1918. gada decembra līdz 1919. gada jūnijam. Filmas stāsts balstīts uz vēsturiskām liecībām: gan tādām, kuras skatītājiem būs jau zināmas, gan arī materiāliem, kas iepriekš šo notikumu kontekstā nav izmantoti – britu Militārās misija vadītāja majora Ostina Kīnena telegrammām, vācbaltietes Dagmāras Kopštāles dienasgrāmatu, majora Kīnena meitu liecībām u.c.

Filmas vizuālo esenci viedo notikumu inscenējumi, vēsturiskās liecības, kā arī restaurētie tā laikmeta kinožurnāli, hronikas un video liecības. Filma stāsta par haosu, kas valdīja pēc Pirmā pasaules kara, kura augsnē tika lemts Baltijas valstu liktenis. Skaidrs, ka šajos apstākļos bez uzticamiem sabiedrotajiem neviena valsts nevarētu sasniegt neatkarību. Filma, atspoguļojot galveno notikumu hronoloģiju, pieskaras būtiskākajiem Latvijas valsts izveides stūrakmeņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti