Starp gada nevārda pretendentiem ir «bruģisms» un «kapu tramvajs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Gada nevārds 2016.gadā lielākoties pagaidām saistās ar Rīgas pilsētā veiktajiem un iecerētajiem darbiem: „bruģisms” un „kapu tramvajs”, liecina 2016. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena aptaujas rīkotāju sniegtā informācija, taču pieteikumi vēl tiek gaidīti līdz 2017.gada 10. janvārim.

Aptauju jau četrpadsmito gadu rīko Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS) un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisiju.

Rīkotāji aptauju izsludināja rudenī, un jau saņemti simtiem pieteikumu – pussimt gada vārda, ap četrdesmit gada spārnotā teiciena titula kandidātu, nevārdu vēl daudz vairāk.

Vēl ap trīsdesmit iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu kategorijā “gada savārstījums” – nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2016. gadā.

Tipiski, ka lielākā daļa iesūtījumu nāk no publiskajā telpā tiražētajiem tekstiem – lasīti vai noklausīti medijos un reklāmā. Tikpat noturīga ir ļaužu vēlme darināt jaunvārdus, piemēram, ir ierosinājums „slamu jeb slam poetry” pārdēvēt par „bliezmi”.

Pagaidām uz 2016.gada vārda titulu pretendē, piemēram, „Breksits/Bregzits”, „tuļķība” kā tulkotāju neveiksmīgs veikums un „pēcpatiesība/ post-truth” kā apzīmējums situācijai, kad vairs nav iespējams pārbaudīt, cik patiesa ir ziņa, ko lasi.

2016.gada spārnotā teiciena kategorijā pamanīts, piemēram, izteikums: „Izmantojām vēlēšanos vienam otram palīdzēt,” (LTV1 sporta ziņas, 04.07.2016).

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tā dēvēto savārstījumu vienmēr ir daudz, un tur ir, ko šķetināt, norāda aptaujas rīkotāji, minot dažus piemērus:

  • Gaļas, zivju un mājputnu gaļas pārtikas produktu izstrādājumi,
  • Tas būtu neprāts – neizmantot šo iespēju neaizņemties, lai nebūtu iespējas neatdot aizņēmumu,
  • Vai tu zini, kas palīdz atgriezt suni mājās?
  • Ēdot kāpostus, jūsu zīdainis saņems vērtīgas minerālvielas,
  • Pareizi rūpējoties par savu dzīvnieku, trusis var nodzīvot līdz pat 10 gadu vecumam.

Pieteikumi līdz 10. janvārim jāsūta uz e-pasta adresi [email protected] vai pa parasto pastu: RLB Latviešu valodas attīstības kopai, Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050.

Aptauja noslēgsies ar preses konferenci janvāra nogalē Rīgas Latviešu biedrības namā – žūrijas locekļi un RLB pārstāvji paziņos rezultātus un pastāstīs, ko aptauja liecina par mūsdienu latviešu valodu.

Jau vēstīts, ka 2015.gadā gada vārda titulu izpelnījās "atkraste", bet par spārnoto teicienu tika atzīts "salauztā slotaskāta krimināllieta". 2015.gada nevārda gods piespriests vārdam "uzstādījums", kas nevietā tiek lietots kā "mērķis", "iestatījums" (datorikā), "nostādne", "princips" un tamlīdzīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti