Sadaļas Sadaļas

Sāk nojaukt veco Dziesmu svētku estrādi

Rīgā sākusies vecās Dziesmu svētku estrādes nojaukšana. 1955.gadā celto Mežaparka Lielās estrādes konstrukciju plānots pilnībā nojaukt tuvākajos divos mēnešos.

Lai gan Dziesmu svētku norises vieta ir iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, pašu estrādi kultūras pieminekļu sargi nav atzinuši par nemainīgi saglabājamu vērtību. Jaunā skatuve, ko projektējis arhitekta Jura Pogas un Austra Mailīša arhitektu birojs, jāuzceļ līdz 2020.gada vasarai, kad plānoti skolēnu dziesmu un deju svētki.

Jaunā estrāde būs plašāka un spēs uzņemt teju 13 tūkstošus koristu. Kamēr notiks būvdarbi, slēgta būs zona ap skatuvi, bet šogad pabeigtā skatītāju zona pasākumu laikā būs pieejama publikai. Būvnieku “LNK, RERE” projektu direktors Valdis Koks Latvijas Radio atzina, ka termiņš otrās kārtas pirmajam posmam ir ļoti saspringts.

“Šobrīd ir uzsākti demontāžas darbi esošajai tribīnes ēkai un ir veikta saudzīgā demontāža ēkas iekšpusē elementiem, kas tiks saglabāti un nolikti pēc tam arhīvā,” pastāstīja Koks. “Atsevišķi elementi tiks arī atlieti un izmantoti jaunajā estrādes ēkā, piemēram, dzegas elementi, skulptūru elementi, vitrāža – tie daļēji tiks iestrādāti jaunajā būvē.”

Saruna ar Valdi KokuMāra Rozenberga

Tālāk galvenie darbi būšot jaunās estrādes dzelzsbetona konstrukciju izbūve un metāla jumta kupola konstrukcijas izbūve. Tie ir darbi, kas ir darāmi pirmajā posmā līdz skolēnu dziesmu un deju svētkiem.

“Visas pieredzes, ko esam guvuši pirmās kārtas realizācijā, tagad izmantojam otrās kārtas darbu plānošanā. Jo tikai operatīvi plānojot darbus un pareizi visu saliekot, to var izdarīt tik saspiestos termiņos,” uzsvēra Koks.

Mežaparka estrādes būvniecības otrā posma pirmā kārta izmaksās 41 miljonu eiro. Līdz ar to estrādes pārbūves izmaksas pašlaik jau sasniegušas 77 miljonus eiro. Rīgas domes Īpašuma komitejas vadītājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) Latvijas Radio pieļāva, ka estrādes pārbūves kopējā tāme līdz 2023.gadam tuvosies 100 miljoniem eiro.

KONTEKSTS: 

Dziesmu svētku estrādes pārbūves projektu vienā piegājienā nav iespējams īstenot. Tad būtu jāpārceļ skolēnu dziesmu un deju svētki, kas paredzēti 2020.gadā. Lai neizjauktu svētkus, estrādes pārbūve sadalīta divos posmos. Pirmais īstenojams līdz 2020.gadam, otrs – līdz 2023.gadam. Projekta pirmajā posmā paredzēts pārbūvēt skatuvi un dziedātāju tribīnes, kā arī uzstādīt, piemēram, akustikas paneļus. Savukārt projekta otrajā posmā paredzēts estrādi labiekārtot.  2018.gada jūnija sākumā ekspluatācijā tika nodota pirmā atjaunošanas kārta. Pārbūves laikā tika palielināts skatītāju vietu skaits līdz 77 000. Izmantojot visai sarežģītas metāla konstrukcijas, izbūvēta pergola, kurā izvietotas plašas telpas pasākumu apmeklētāju vajadzībām – ēdināšanai, ģērbtuvēm, tirdzniecībai. Pārbūvētajā Dziesmu svētku estrādē veikti arī apkārtnes labiekārtošanas darbi, pēc iespējas saglabājot apkārtnes dabisko ainavu – mežā ir ierīkotas atpūtas vietas no koka bluķīšiem, izveidoti celiņi. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt