Saeimas komisija aicina valdību atbalstīt kultūras nozares stabilizēšanas plānu

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti trešdien, 20. maijā, akcentēja nepieciešamību nodrošināt papildu finansiālu atbalstu kultūras nozarei Covid-19 izraisītās krīzes seku pārvarēšanai un lēma Ministru kabinetam nosūtīt vēstuli, aicinot valdību atbalstīt kultūras nozares stabilizēšanas plānu, medijus informēja Saeimas Preses dienestā.

“Kultūras nozarei ir jānodrošina tik ļoti nepieciešamais finansējums, lai pārdzīvotu šo “sasaluma” laiku, kad plānotie pasākumi ierobežojumu dēļ nevar notikt. Tomēr nozarei pašai pirms tam ir jāvienojas par skaidriem principiem, pēc kādiem šie atbalsta mehānismi būtu piešķirami,” aicināja Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (“Jaunā Vienotība”).

Preses dienestā skaidro, ka komisijas sēdē, diskutējot par Kultūras ministrijas sagatavoto Nacionālās kultūras nepārtrauktības plānu Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai, iezīmējušies vairāki problēmjautājumi.

Kā viens no tiem izceļams atbalsts privātajam sektoram, ņemot vērā tā ieguldījumu kultūras nozarē, kā arī atbalstu reģioniem, tostarp pašvaldību īpašumā esošajām reģionālajām koncertzālēm.

Kultūras ministrijas sagatavotais nozares stabilizēšanas plāns, kuru deputātiem sēdē izklāstīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība), paredz atbalstu 32,1 miljona eiro apmērā. To veido 20,1 miljons eiro kultūras institūciju ilgtspējai, pieci miljoni – radošo personu atbalstam, bet septiņi miljoni paredzēti kā valsts pasūtījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisija jau iepriekš pievērsusi pastiprinātu uzmanību jautājumam par Covid-19 ietekmi uz kultūras, izglītības un zinātnes nozarēm, aicinot valdību rast iespēju nodrošināt atbalstu krīzes situācijā.

KONTEKSTS: 

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. No 12. maija drīkst notikt nelieli kultūras pasākumi, pakāpeniski atsāk darboties muzeji un bibliotēkas.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem.

Kultūras nozares pārstāvji atklātā vēstulē brīdinājuši par krīzi nozarē un aicinājuši valdību un Saeimu ieviest risinājumus krīzes pārvarēšanai, palielinot kultūras nozares budžetu Latvijā un daļēji sedzot negūtos ieņēmumus.

Kultūras ministrija valdībā prasīs izmaksāt zaudējumu kompensāciju par Covid-19 krīzes dēļ nenotikušajiem vai atceltajiem kultūras pasākumiem. Covid-19 radītajā krīzē kultūras nozares atbalstam, tostarp zaudējumu kompensācijām, vajadzīgi 32 miljoni eiro - aprēķināts KM. Koalīcijas partijas nozares stabilizēšanas plānu konceptuāli atbalstījušas, aicinot precizēt tā izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti