Sadaļas Sadaļas

Rosina Laikmetīgās mākslas muzeju ierīkot tagadējā RTU ēkā Kaļķu ielā

Par piemērotāko telpu Laikmetīgās mākslas muzeja specifikai pieredzējuši arhitekti un eksperti  atzinuši tagadējo Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ēku Kaļķu ielā 1, kas pēc universitātes pārcelšanās uz jaunajām telpām Ķīpsalas kompleksā paliks tukša, norāda sabiedriskās iniciatīvas "Mākslai vajag telpu" pārstāvji.

Sabiedriskā iniciatīva "Mākslai vajag telpu" pauž satraukumu par publiskajā telpā izskanējušo informāciju, ka Laikmetīgās mākslas muzeja un akustiskās koncertzāles celtniecībai kopumā ir nepieciešami 130 miljoni eiro. "Mākslai vajag telpu" uzskata, ka tā vietā, lai gadiem gaidītu uz teorētisku Eiropas fondu līdzfinansējumu, kā arī ieguldītu milzīgus valsts budžeta līdzekļus jaunu ēku celtniecībā, pilnībā pietiktu ar jau kādas esošas ēkas renovāciju un piemērošanu muzeja vajadzībām.  

"Mākslai vajag telpu" uzrunāto Latvijā pazīstamu arhitektu aplēses liecina, ka Rīgas Tehniskās universitātes ēkas rekonstrukcija izmaksātu aptuveni 25 miljonus eiro, kas ir adekvāta summa, kā arī papildus nodrošinātu valstiski svarīga kultūrpieminekļa saglabāšanu. Šīs nepienācīgi uzturētās ēkas sakopšana padarītu arī Rīgas siluetu harmoniskāku un sakoptāku.

Viena no fonda "Mākslai vajag telpu" dibinātājām, arhitekte Zaiga Gaile norāda: "Uzskatu, ka mūsu galvenais uzdevums ir panākt muzeja izveidi, maksimāli efektīvi izmantojot tos līdzekļus, kas jau ir mūsu rīcībā. Nav nekādas vajadzības tērēt milzīgas summas, ceļot jaunas ēkas, ja esošie resursi ļauj izveidot muzejam vajadzīgo vidi, vienlaicīgi sakopjot galvaspilsētas telpu. Laikmetīgās mākslas muzejs Daugavas labajā krastā un upes otrā krastā esošā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka veidotu sava veida asi starp literatūru un mākslu, kas labi iezīmētos arī pilsētas kompozīcijā. Pašreizējā Rīgas Tehniskās universitātes ēka arhitektoniski ir izcila, kā arī ideāli piemērota muzeja vajadzībām, un tai arī tālāk būtu jādzīvo kā sabiedriskai telpai."

"Mākslai vajag telpu" pārstāvji uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai muzeja potenciālā atrašanās vieta netiktu vērtēta tikai saistībā ar Eiropas fondu iespējamiem izlietojuma priekšrakstiem, kas nosaka, ka tie prioritāri novirzāmi degradēto teritoriju atjaunošanai. Laikmetīgās mākslas muzejam ir jākļūst par vienu no Rīgas tūrisma galamērķiem, līdz ar to jāatrodas tūristiem viegli pieejamā vietā, un Vecrīgas tuvums ir izšķiroši svarīgs.

Uzņēmējs un viens no fonda "Mākslai vajag telpu" līdzdibinātājiem Jānis Zuzāns saka: "Pasaulē ir vien daži piemēri, ka muzeji dzīvo ārpus pilsētas, bet to var īstenot tiešām bagātas pilsētas. Rīgā mēs varētu ilgi filozofēt, kur muzeju būvēt.  Bet mums par laimi apstākļi ir izveidojušies tā, ka Rīgas Tehniskās universitātes tagadējās telpas Kaļķu ielā 1 jau pēc nākamā mācību gada var palikt tukšas, un Rīgas domei būs jālemj, ko ar tām iesākt. Tas nozīmē, ka telpas jau ir, turklāt pietiekamā kvadratūrā - gandrīz 11 000 kvadrātmetru.  Ēkai pašai par sevi ir kultūrvēsturiska vērtība, kas muzeja auru padarītu vēl kolorītāku un interesantāku. Domāju, ka tā ir īstā vieta."

Kā jau vēstījām, Kultūras ministrijas izstrādātais un valdībā apstiprinātais dokuments "Radošā Latvija" periodam no 2014. līdz 2020.gadam iezīmē galvenās kultūras jomas prioritātes un finansējumu, kas kultūras nozarē ļautu sasniegt izcilību uzstādītajos mērķos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt