Okupācijas muzejā atklās ceļojošo izstādi par holokaustu vācu okupētajā Latvijā

Latvijas Okupācijas muzejā no 31. oktobra līdz 11. decembrim būs apskatāma ceļojošā izstāde "Nāve mīt mūsu vidū. Deportācijas uz Rīgu un holokausts vācu okupētajā Latvijā", kuru veidojis Hamburgas Memoriālu un mācību vietu fonds nacistu noziegumu upuru piemiņai, informēja muzeja pārstāvji.

"Rīga bija Latvijas ebreju dzīves centrs 20. gadsimta pirmajā pusē. Pēc vācu karaspēka iebrukuma 1941. gada jūlijā pilsēta kļuva par deportāciju galamērķi un nacistu piekoptās iznīcināšanas politikas vietu. SS, policijas un vērmahta karaspēka, kā arī vietējo palīgvienību dalībnieki nogalināja gandrīz visus Latvijas un no Vācijas, Austrijas un Čehijas deportētos ebrejus. Izdzīvojušie reti atgriezās dzimtenē. Pastrādātie noziegumi netika vispusīgi juridiski izvērtēti viņu dzimtajās zemēs un politiska interese par ebreju upuru pieminēšanu bija maza," skaidrots izstādes aprakstā.

Izstādes mērķis ir stāstīt par nacistu okupācijas laika deportācijām uz Rīgu un tur veiktajām slepkavībām, kā arī to, kā šie noziegumi ir atspoguļoti pēc Otrā pasaules kara beigām.

Solvita Vība, Latvijas Okupācijas muzeja direktore, stāstīja: "Otrā pasaules kara laikā okupētā Latvija kļuva par nāves vietu daudziem tūkstošiem ebreju no Vācijas, Austrijas, Čehijas un Ungārijas. Šo cilvēku noslepkavošanu veica vācu nacisti un vietējie kolaboranti. Tādi noziegumi varēja notikt tikai totalitārisma un okupācijas apstākļos. Latvijas Okupācijas muzejs kopš tā dibināšanas 1993. gadā stāsta par divu okupācijas varu noziegumiem Latvijā, tāpēc esam pateicīgi Noiengammes koncentrācijas nometnes memoriālam par izstādes sagatavošanu un izstādīšanu muzeja telpās, kas sniegs informāciju par traģisko un Latvijas sabiedrībai mazāk zināmo Otrā pasaules kara vēstures lappusi."

Raksturojot izstādes tapšanu, Dr. Olivers fon Vrohems (von Wrochem), Hamburgas piemiņas vietu un mācību vietu fonda direktors, norādīja: "No 1941. gada novembra līdz 1942. gada ziemai uz Rīgu tika deportēti 25 000 ebreju no Vācijas, Vīnes, Prāgas un Brno. Tikai aptuveni 1000 no tiem izdzīvoja. Deportēto liktenis un desmitiem tūkstošu Latvijas ebreju slepkavības joprojām ir mazsvarīgas vācu un latviešu atmiņu kultūrā. Šīs izstādes mērķis ir to mainīt. Esmu ļoti gandarīts, ka mums izdevās cieši un uzticami sadarboties ar Latvijas partneriestādēm mūsu projekta ietvaros."

Ceļojošo izstādi "Nāve mīt mūsu vidū. Deportācijas uz Rīgu un holokausts vācu okupētajā Latvijā" būs iespējams apskatīt Latvijas Okupācijas muzeja Izstāžu zālē no 2022. gada 31. oktobra līdz 11. decembrim.

Izstādi atbalsta Vācijas ārlietu ministrija.

Izdzīvojušā Bernda Hāzes zīmējums, bez nosaukuma, 1945. gads. Tajā redzama 1944. gada 22. aprīļa “Bērnu akcija”. Šajā dienā SS organizētajā akcijā noslepkavoja vairāk nekā simts bērnu no koncentrācijas nometnes “Rīga-Kaizervalde”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti