«NN Naktī» laurus plūc teātra kritiķe Silvija Radzobe un muzikoloģe Lauma Malnace

6. janvārī Jaunajā Rīgas teātrī piekto reizi sarīkojumā “NN Nakts” tika pasniegta Normunda Naumaņa Gada balva kritikā. To šogad saņēma teātra kritiķe Silvija Radzobe. Savukārt Jaunās kritiķes veicināšanas balvu ieguva mūzikas kritiķe Lauma Malnace.

Balvas žūrija vērtēja dažādu mākslas jomu recenzijas, kas tapušas no 2018. gada 1. decembra līdz 2019. 1. decembrim. Šī gada balvai bija nominēti un Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas mākslas kritikā nozīmīti saņēma arī literatūras kritiķis Arnis Koroševskis, vizuālās mākslas vērtētāja Rasa Jansone, teātra kritiķe Zane Radzobe un fotomākslas un literatūras kritiķe Santa Remere.

Žūrija pamatoja, ka Silvijas Radzobes rakstītās recenzijas ir notikumi – viņas vērtējumus gaida, par tiem strīdas, noliedz, sajūsminās, taču vienmēr lasa un ņem vērā. "Kritiķes teksti ir kaislīgi, aizrautīgi, bet viedoklis vienmēr rūpīgi argumentēts un pamatots. Viņa pārzina gan Latvijas, gan Eiropas teātra un literatūras kultūrlaukus, tas ļauj konkrēto izrādi ietvert un recenzijas lasītājam ieraudzīt plašākā kultūratsauču kontekstā.

Silvijas Radzobes tekstiem piemīt literāra pašvērtība."

Silvija Radzobe

Īpaši izceltas tika Silvijas Radzobes teātra izrāžu recenzijas portālā Kroders.lv.

Savukārt Jaunās kritiķes veicināšanas balvu piešķīra muzikoloģei Laumai Malnacei, atzīmējot portālā delfi.lv rakstītās recenzijas.

Gada balvas mākslas kritikā žūrijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins uzsvēra: "Mākslas kritika ir būtiska kultūras procesa sastāvdaļa, taču tās funkcijas un formas mainās. Mēs redzam, ka nopietnu, analītisku recenziju skaits samazinās, tās kļūst īsākas un virspusīgākas, dažkārt mediji izlīdzas ar aprakstiem un anotācijām, kas nespēj pildīt to lomu, ko sagaidām no kritikas – tulkot mākslas darbu, ieraudzīt to plašākā kultūras kontekstā, saprast Latvijas mākslas procesus starptautiskā un vēsturiskā griezumā.

Uz šī fona ir prieks redzēt autorus, kas turpina Normunda Naumaņa aizsākto darbu un attīsta recenziju žanru gan literārā, gan pētnieciskā gultnē.

Žūrija cer, ka ikgadējā balva mākslas kritikā veicina šīs grūtās un vajadzīgās profesijas prestižu, atbalstot jau esošos kritiķus un mudinot tai pievērsties jauniešus."

Šī gada "NN Nakts" devīze bija "Māksla tulko mākslu", to veidoja Mārtiņš Meiers, Monika Pormale, Baiba Broka, piedalījās Krišjānis Elviks, Kirils Ēcis un repa improvizāciju grupa "Brīvrunu projekts".

Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas kritikā ieguvēja saņem naudas stipendiju EUR 1500, kuru atbalsta tehnoloģiju uzņēmums "Tilde". Jaunās kritiķes veicināšanas balvas laureāte pirmo reizi saņem arī naudas balvu EUR 500, to atbalsta SIA "Kurekss".

KONTEKSTS:

Normunda Naumaņa vārdā nosaukto Gada balvu mākslas kritikā 2015. gadā nodibināja Normunda Naumaņa biedrība. Lēmumu par šī gada nominantiem pieņēma biedrības izveidota žūrija: žūrijas priekšsēdētājs filozofs un rakstnieks Ilmārs Šlāpins, Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma, izdevniecības “Neputns” galvenā redaktore Laima Slava, teātra kritiķe Undīne Adamaite, Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskā producente, muzikoloģe Baiba Kurpniece, literatūras kritiķe Anda Baklāne, publicists Valdis Ābols un Normunda Naumaņa biedrības valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte.

Normunda Naumaņa Gada balvai mākslas kritikā un Jaunā kritiķa veicināšanas balvai  varēja pieteikt autorus, kas aizvadītā gada laikā darbojušies teātra, kino, literatūras, mūzikas, vizuālās mākslas, arhitektūras, dizaina un dejas mākslas kritikas jomā. Balvu ir dibinājusi Normunda Naumaņa biedrība, tā tiek pasniegta reizi gadā.

Normunda Naumaņa biedrības mērķis ir izcilā teātra un kino kritiķa, publicista Normunda Naumaņa (1962-2014) radošā mantojuma popularizēšana, kritiskās domāšanas veicināšana Latvijā un kultūras vērtību popularizēšana. Normunda Naumaņa Gada balvai mākslas kritikā Kultūras ministrija ir piešķīrusi Nacionālās balvas statusu un atbalsta "NN Nakts" norisi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti