Nacionālā bibliotēka piedāvā izzināt 19.-20.gadsimta mijas popkultūru

Otrdien, 20. decembrī, plkst. 18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē (1. stāvā) tiks atklāta starpdisciplināra izstāde “Pēcskaņas. Populārā kultūra 19. un 20. gadsimta mijā Latvijā”, kuras mērķis ir rosināt interesi par sociālo un kultūras vēsturi un caur populārās kultūras prizmu aktualizēt 19. un 20. gadsimta mijas vēsturi Latvijā. Tā ir pasākumu cikla “Zvārguļa festivāls” un E. Treimaņa-Zvārguļa 150. jubilejas gada noslēguma notikums.

Ja par populāro kultūru līdz šim bijis ierasts runāt, sākot no 20. gadsimta vidus, tad izstādē aplūkotas populārās kultūras iezīmes modernizācijas laikmetā – tā dēvētajā fin de siècle periodā. Ekspozīcija iezīmē šī perioda masu patēriņa preces, notikumus, modi, populāro literatūru, lielus un plašām sabiedrības masām paredzētus kultūras un izklaides produktus un pasākumus ar materiālās kultūras palīdzību un konkrētiem priekšmetiem. Izstāde atklāj 19. un 20. gadsimta miju Latvijā – laiku, kurā norisinās modernās, emancipētās sabiedrības veidošanās.

Izstādes centrā ir viens no 19. un 20. gadsimta mijas populārākajiem dzejniekiem, arī izdevējs, aktieris un dramaturgs Edvards Treimanis-Zvārgulis, kuram šogad atzīmēta 150. jubileja. Viņa radītie populārās literatūras paraugi, kā arī kuplejas, kalendāri un pastkartes ar dzejoļiem un portretiem ir kā ievads izstādes tēmu sazarojumā.

Izstādē aplūkojams unikāls rags, kas 1900. gadā dāvāts E. Treimanim-Zvārgulim par piemiņu viņa 15 gadu teātra darbībai, plaša lubu romānu un kalendāru kolekcija, dažādi pretējā dzimuma simpātiju iegūšanas padomnieki un sapņu tulki.

Izstāde ietver arī interaktīvus elementus – iespēju saņemt dzīvei noderīgus padomus spēlē “Gudrais Zālamans”, kā arī aplūkot senus 3D attēlus.

Kā stāsta viens no izstādes kuratoriem, literatūrzinātnieks Pauls Daija, Treimanis-Zvārgulis bijis īpaši iecienīts ar savām kuplejām un dziesmu tekstiem, tādēļ līdz ar izstādi klajā nācis arī Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieku veidots Treimaņa-Zvārguļa epitāfiju krājums.

Pauls Daija: Par izstādi populārā kultūra 19. un 20. gadsimta mijā Latvijā
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

 “Izstāde piedāvā skatu uz 19. un 20.gadsimta mijas cilvēku dzīvi caur populārās jeb masu kultūras prizmu. Līdzās sadaļai par Edvardu Treimani-Zvārguli izstādē ir aplūkojami arī materiāli par brīvā laika pavadīšanas veidiem 19. un 20.gadsimta mijā un par lasīšanas kultūru. Tā kā šī izstāde tapusi sadarbībā starp Literatūras, folkloras un mākslas institūtu un Latvijas Nacionālo bibliotēku, īpaša nozīme tajā ir grāmatām. Ne tikai tā dēvētajiem lubu romāniem vai sēnalu literatūrai, bet arī dažādiem padomiem mīlestības vēstuļniekiem, proti, instrukcijām mīlestības un atraidīšanas vēstuļu rakstīšanā, pastmarku un ziedu valodai un tamlīdzīga veida izdevumiem, kas mūsdienās ir pilnīgi aizmirsti,” stāsta Daija.

“Visbeidzot, viena no noslēdzošajām sadaļām izstādē ir veltīta sieviešu emancipācijai un jaunajām sievietēm 20.gadsimta sākumā. (..) Izstādē ir aplūkojami materiāli no vairāku muzeju krājumiem, un tie ir ļoti daudzveidīgi. Līdzās tādiem iespiestajiem materiāliem kā laikraksti, žurnāli, grāmatas, pastkartes, mēs esam mēģinājuši izstāstīt šo populārās kultūras stāstu caur citiem priekšmetiem. Viena no manām mīļākajām lietām izstādē ir īpašas brilles, ar kurām iespējams aplūkot 20.gadsimta sākuma trīsdimensionālos attēlus. Tie būs pieejami arī izstādē, un katrs tos varēs apskatīt,” saka Daija. 

Izstādes atklāšanas pasākumu papildinās arī E. Treimaņa-Zvārguļa epitāfiju krājuma “150 epitafu jeb kapuzrakstu” atvēršana.

Izstāde būs apskatāma līdz 2017. gada 20. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt