Muzicējoši tramvaji un sadziedāšanās no balkoniem – Rīgā sākas Jāņu ielīgošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izjust pirmsjāņu noskaņu pilsētā rīdziniekiem palīdzēs “Ritošais koncerts”, kas skanēs no dažādos maršrutos kursējošā Retro tramvaja, ielīgošanas pop-up koncerti, Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana”, tematiskās brīvdabas instalācijas un vasaras saulgriežu tiešraides koncerts, informēja Rīgas domes pārstāvji.

No 18. līdz 22. jūnijam Retro tramvajs pārvērtīsies par muzikālu platformu un apceļos lielāko daļu no Rīgas apkaimēm. Atskaņojot svētku mūziku, Rīgu Retro tramvajā apceļos grupa “Sunny Groove Dixie”, kvintets “Acumirklis”, “Juglas orķestris” un “Pārmaiņu mūzikas kvartets”.

Jāņu dziesmas varēs dzirdēt Vecrīgā – 21. jūnija pēcpusdienā no Latvijas Radio ēkas balkona, bet 22. jūnija vakarā no Rātsnama balkona Līgo dziesmas skanēs tradicionālās dziedāšanas kopas “Burdons” izpildījumā. Sadziedāšanos vadīs radio žurnālisti Iveta un Vidvuds Medeņi, kā arī Zoja Heimrāte un Valda Vītola.

Rīgas vasaras kultūras programmas ielīgošanas koncerti 22. jūnija vakarā izskanēs arī no kuģīšiem pilsētas kanālā. Tajos piedalīsies Medeņu, Heimrātu, Liporu, Dimantu, Rancānu ģimenes un tradicionālās dziedāšanas kopa “Burdons”.

21. jūnijā notiks video stāsta “Saules ceļš” filmēšana ar deju ansambļa “Daiļrade” piedalīšanos. Video stāsta saturiskā vēstījuma centrā būs mūsdienu cilvēka sastapšanās ar senajām latviešu dievībām – Saules, Mēness un Pērkona pasauli, attiecībām viņu un cilvēku starpā, bet tā filmēšana norisināsies dažādās pilsētas vietās. Priekšnesumu laikā pa slimnīcas logiem to varēs vērot mazie pacienti un mediķi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, tad pusdienlaikā pie Brīvības pieminekļa, pēcpusdienā dejotāji plāno būt Mežaparkā, netālu no Mežaparka Lielās estrādes, bet vakarā – pie Mangaļsalas mola.  

Savukārt 21. jūnijā no pulksten 16.00 notiks Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana” – Jāņu dziesmu audioieraksta atskaņošana folkloras kopu izpildījumā, kas skanēs pie kultūras centriem “Imanta”, “Iļģuciems”, “Mazā ģilde”, “Ritums”, pie koncertzāles “Ave Sol”, pie kultūras pils “Ziemeļblāzma”, pie VEF Kultūras pils, kā arī Rīgas Centrālās bibliotēkas galvenajā ēkā.

17. jūnijā pulksten 19.00 tiešraidē Latvijas Radio 3 ēterā skanēs Rīgas kamerkora “Ave Sol” vasaras saulgriežu koncerts. Diriģenti Andris Veismanis un Jurģis Cābulis.

Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” savā "YouTube" kontā 20. jūnijā pulksten 12.00 publicēs sarunu cikla “Aīdas istaba” 1. sēriju “Jāņi. Vasaras saulgrieži”. Tā būs folkloristes Aīdas Rancānes saruna ar Latvijas valsts simtgades biroja projektu koordinatori Ilzi Tormani-Kļaviņu. Videomateriāls ar praktiskiem padomiem, kā vasaras saulgriežu tradīcijas praktizēt savās mājās, internetā būs pieejama arī pēc 21. jūnija.

Stilizētu Jāņu vainagu brīvdabas izstāde “Katram savu Jāņu rotu!” no 18. līdz 27. jūnijam katru dienu būs skatāma kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā. Pils parka teritorijā ap 2,5 metru augstumā būs izvietoti 10 stilizēti Jāņu vainagi metra diametrā.

Vasaras saulgriežu simbolika ir ietverta arī mākslinieces Sindijas Mačtamas grafiskā dizaina darbos “Jāņuzāles”. Interesenti no 15. līdz 30. jūnijam ar instalācijām aicināti iepazīties kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” logos, bet 21. jūnija pēcpusdienas  kultūrtelpā “Strops” Pļavniekos un kultūrtelpā “Strops” Ziepniekkalnā.

Jāņu vizuālā identitāte šogad tapusi sadarbībā ar mākslinieci Līgu Purmali, – pilsētas stendos un afišu stabos Jāņu noskaņu radīs Līgas Purmales glezna “Pļava”. Pilsētu rotās arī vairāk nekā 1200 pēc mākslinieka Jāņa Asara dizaina darināti svētku karogi, un svētku noskaņu sajust palīdzēs pilsētvidē izvietotie mākslinieku Kriša Skrastiņa un Ievas Riekstiņas vides objekti – asociatīvie svētku tēli “Stāvēju, dziedāju…”, kā arī  mākslinieka Ata Izanda veidotie vides mākslas objekti “Saules laipa” un “Dziesmu kubs”, kas būs izvietoti Esplanādē u Bastejkalnā.

Lai izvairītos no lielas ļaužu pulcēšanās epidemioloģiskās situācijas dēļ, arī šajā vasarā nenotiks tradicionālais Zāļu tirgus un Jāņu svinības 11. novembra  krastmalā un Dzegužkalnā.

Ielīgošanas norišu programma atrodama Rīgas domes interneta vietnē. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti