Latvijas Radio raidījums «Latvijas pērles» pētīs Latvijas pilis, baznīcas, muzejus, muižas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Gaidot Latvijas valsts simtgadi, Latvijas Radio 1 ēterā no 7.februāra svētdienās plkst. 9.30 (ar atkārtojumu ceturtdienās plkst. 14.36) skanējumu sāk jauns raidījums "Latvijas pērles". 

Lūkojot pēc īpašā, ko glabā Latvijas pilis, baznīcas, muzeji, muižas, mājas un ielas, Latvijas Radio žurnāliste Zane Lāce ik nedēļu dosies braucienā pa Latviju, lai sarunā ar novadpētniekiem, vēsturniekiem un vienkārši sava pagasta vai pilsētas pagātnes izzinātājiem atklātu vai iepazītu tuvāk mūsu vēstures un kultūras mantojumu.

Pirmajā raidījumā Latvijas Radio viesosies Talsu novada Spāres baznīcā, kur padomju laikā glabājās dārzniecības kastes, bet tagad iekštelpas rotā nesen atjaunotas ērģeles. Latvijas Radio apmeklēs Spāres muižu un tur uzzinās, kāpēc tās īpašnieki Grothusi bija labie baroni, kā skanēja zvani, kas šajā ēkā no 1940. līdz 2012.gadam iezvanīja skolas stundas un starpbrīžus un kā tiek cepti "slīkoņu" kliņģeri.

Jautāta, pēc kādiem principiem tiek izvēlētas apskatāmās vietas, Zane Lāce atklāj: "Tas notiek apmēram tā - duru pirkstu kartē vai arī man jau ir kāda vieta, par kuru kādu interesantu krikumu zinu. Tad zvanu cilvēkiem, meklēju un jautāju: "Sakiet, vai jums tur ir kāds, kurš pēta jūsu novada vēsturi un kultūru?". Tie cilvēki, kuri "rok" un izzina šīs lietas, var arī pastāstīt par saviem kolēģiem citās vietās."

Raidījums stāstīs par mazāk zināmajām pilīm, baznīcām, muižām un mājām, apejot ceļvežos un kultūras notikumu afišās visbiežāk minētās, tādējādi arī vispopulārākās vietas.

"Mani vienmēr ir interesējušas marginālijas. Tā sakot, gribu izcelt gaismā otrā plānā aktierus. Protams, ja par kādu populāru pili vai baznīcu parādīsies kaut kas jauns un interesants, to akcentēsim. Raidījumā centīšos izcelt gaismā tās pērles, kuras ir nedaudz aizmirstas, apsūbējušas vai par kurām nav tik ļoti runāts; kuras nav gozējušās skatlogos, bet kuras var stāvēt līdzās Rundāles pilij, Cēsu pilsdrupām, Turaidai vai citām labi zināmām vietām," norāda Zane Lāce.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti