Kultūras ziņas

Ieskaņota mūzika filmai “Mātes piens”

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Latvija pārtrauks ar Krieviju noslēgto sadarbības līgumu kultūras jomā

Latvija vienpusēji pārtrauks ar Krieviju noslēgtā sadarbības līguma izpildi kultūras jomā

Lai vienpusēji pārtrauktu 2002. gada 14. martā Maskavā parakstīto Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Krievijas Federācijas Kultūras ministrijas vienošanos par sadarbību kultūras jomā, valdība pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas 17. maija sēdē apstiprināja īpaši izstrādātus Ministru kabineta noteikumus, informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Vienlaikus par spēku zaudējušu tiek atzīts Ministru kabineta (MK) 2002. gada 4. janvāra rīkojums Nr. 1 "Par Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Krievijas Federācijas Kultūras ministrijas vienošanos par sadarbību''.

"Pēc šī gada 24. februāra Krievijas militārā iebrukuma un karadarbības Ukrainā, Krievijas Federācijas starptautisko tiesību acīmredzamiem, rupjiem un sistemātiskiem pārkāpumiem ir būtiski mainījušies apstākļi, kādos Kultūras ministrija piekrita slēgt vienošanos par sadarbību kultūrā ar Krievijas Federācijas Kultūras ministriju," skaidroja ministrijā. "Arī iekšpolitiskā situācija Krievijas Federācijā ir būtiski mainījusies – valsts vara ierobežo iedzīvotāju vārda brīvību, apziņas brīvību, īsteno cenzūru, ierobežo radošuma brīvības izpausmes, kā rezultātā kultūras apmaiņa jaunajos apstākļos, notiekot karadarbībai Eiropas centrā, ar agresorvalsti ir padarīta par neiespējamu."

"Esmu gandarīts, ka šis jautājums beidzot ir atrisināts arī juridiski, tam bija nepieciešama virkne procedūru un konkrētajā gadījumā arī Ministru kabineta lēmums. Šobrīd nav iedomājama sadarbība kultūrā ar valsti, kas izraisījusi asiņainu karu, kurā cieš un dzīvības zaudē miermīlīgie iedzīvotāji, kurā tiek bombardētas kultūrvērtības un infrastruktūra. Mēs esam pilnībā pārtraukuši jebkādu sadarbību ar Putina režīmu līdz brīdim, kad no Ukrainas teritorijas tiek izvesti Krievijas bruņotie spēki un pilnībā atjaunota Ukrainas teritoriālā integritāte un suverenitāte. Tad, kad Krievijā notiks varas un valsts attīstības kursa maiņa uz mūsdienīgu, demokrātisku iekārtu, visticamāk, tiks atjaunotas arī kultūras saites valstiskā līmenī. Šī līguma laušana tomēr neizslēdz sadarbību ar tiem Krievijas māksliniekiem, kuri nosoda Putina asiņaino režīmu," norāda kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).

KM iniciēs Krievijas pusei starpvalstu vienošanās izbeigšanu ārpus kārtas jau pēc trīs mēnešiem. Ja iebildumi no Krievijas puses tiks saņemti, vienošanos tiks izbeigta kārtībā, kas neparedz otras puses piekrišanas nepieciešamību. Tādējādi vienošanās zaudēs spēku vai nu pēc trīs mēnešiem no Latvijas Republikas paziņojuma par vienošanās denonsēšanu saņemšanas brīža (ja šo trīs mēnešu laikā netiks saņemts Krievijas Federācijas iebildums) vai arī vienošanās formāli paliks spēkā līdz šī perioda beigām.

Abu valstu vienošanās mērķis bija paplašināt un pilnveidot sadarbību praktiski visās kultūras un mākslas jomās, veicināt tiešu sadarbību starp kultūras institūcijām, radošajām savienībām un kultūras un mākslas darbiniekiem. Lai īstenotu noslēgto vienošanos, tika paredzēta sadarbības programma starp abu valstu Kultūras ministrijām par kopīgu projektu sagatavošanu un īstenošanu. Vienošanās realizācija tika nodrošināta KM iedalīto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt