Kultūras ministrija atbrīvo no amata brīvdabas muzeja direktori Ilzi Millersoni

29. aprīlī Kultūras ministrijā (KM) izdots rīkojums, ar ko Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktorei Ilzei Millersonei uzteikts darba līgums, medijus informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Ministrijā norādīja, ka dienesta pārbaudes komisija vairākkārt veikusi pārbaudes muzejā, kā arī lūgusi muzeja direktori sniegt papildinošu un paskaidrojošu informāciju.

Komisija konstatējusi, ka muzeja direktore nav nodrošinājusi muzeja administratīvā darba tiesiskumu, nav izveidojusi efektīvu iestādes iekšējās kontroles sistēmu, lai nodrošinātu normatīvo aktu prasību ievērošanu, un nav uzraudzījusi, lai muzeja darbinieki to ievēro, kā arī, uzzinot par pārkāpumiem, nav veikusi nekādas darbības, lai tos novērstu.

Pārkāpjot Publisko iepirkumu likuma prasības, muzejā noslēgti gan līgumi par elektroenerģijas piegādi muzejam, gan apsardzes pakalpojumiem - par vienu un to pašu apsardzes pakalpojumu nodrošināšanu muzejā vienlaikus noslēgti līgumi ar diviem pakalpojumu sniedzējiem.

Dienesta pārbaudē ticis konstatēts arī tas, ka muzeja direktore Millersone nav nodrošinājusi muzeja darbinieku atalgojuma paaugstināšanu no šā gada 1. janvāra, lai arī valsts kultūras iestādēs strādājošo atalgojuma celšana, tostarp ministrijas padotībā esošajos muzejos, ir viens no ministrijas 2020. gada prioritārajiem pasākumiem un atbilstošs finansējums līdz ar valsts budžeta dotāciju muzejam ticis novirzīts, skaidroja ministrijā.

Tāpat dienesta pārbaudes komisija konstatēja, ka nav sagatavots muzeja šī gada darba plāns, kā arī atskaite par 2019. gada darba plāna izpildi; nav veikti muzeja 2019. gada darba plānā paredzētie vēsturisko ēku jumtu atjaunošanas darbi - nav izstrādāts rīcības plāns eksponātēku jumtu kritiskā stāvokļa novēršanai, kā arī Kultūras ministrija nav tikusi informēta par vairāku eksponātēku jumtu stāvokli un nepieciešamo papildu finansējumu to atjaunošanai. Bezdarbība, vairāku gadu garumā netiekot sistemātiski plānotiem un veiktiem nepieciešamajiem jumtu klājumu nomaiņas darbiem, rezultējusies vajadzībā veikt niedru jumtu restaurāciju jau vairāk nekā 600 kvadrātmetru platībā.

Dienesta pārbaudē konstatēts, ka Millersone nav nodrošinājusi optimālu muzeja darba finanšu uzskaiti, plānošanas un kontroles procesus, apdraudot "Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja nolikumā" noteikto funkciju un uzdevumu sekmīgu izpildi. Ministrija secinājusi, ka savā darbā muzeja direktore pārkāpusi Publisko iepirkumu likuma prasības, Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma, Arhīvu likuma prasības, kā arī nav pienācīgi veikusi Valsts pārvaldes iekārtas likumā valsts tiešās pārvaldes iestādes vadītājam noteiktos pienākumus.

KONTEKSTS:

Ilzes Millersones darbs iepriekš ticis atzīts par neapmierinošu, kad muzejam ilgāk nekā gadu (no 2016. gada nogales) netika atjaunota akreditācija, jo tika konstatēti nopietni trūkumi muzeja krājuma uzskaitē un darbības plānošanā.

Muzejs akreditāciju atguva 2018. gada martā, taču komisija tā vadībai adresēja arī vairākus ieteikumus, lai pilnveidotu muzeja darbību.

Kultūras ministrija jau 2014. gadā gribēja izbeigt attiecības ar Millersoni, nepagarinot darba līgumu, un pat iecēla jaunu vadītāju, tomēr Millersone tiesā izcīnīja iespēju atgriezties amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt