Sadaļas Sadaļas

Klajā nāk katalogs par RSU Anatomijas muzeja tetovēto ādu kolekciju

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejs sadarbībā ar māksliniekiem Kristianu Brekti un Aleksandru Breži izdevis ilustrētu katalogu, kas veltīts muzeja neparastākajai – tetovēto ādu – kolekcijai, informēja muzeja pārstāvji.

Anatomijas muzeja kolekcija tapusi 20. gadsimta pirmajā pusē kā mācību materiāls medicīnas studentiem. Taču, kā norādīja muzejā, “kolekcijā savdabīgi izceļas ar mācību procesu šķietami nesaistītā tetovēto ādu kolekcija – trīsdesmit tetovētas ādas preparāti, būtībā pergamenti, kas, iestikloti un ierāmēti, gadu desmitiem “rotājuši” Anatomijas muzeja sienas kā ziņkārību rosinoši objekti bez cita saglabāta konteksta.” Katalogs piedāvā ieskatīties šajos neparastajos objektos un izzināt to izcelsmes vēsturi.

RSU Anatomijas muzeja vadītāja docente Ieva Lībiete norādīja: “Mūsdienās tetovēto ādu kolekcija ir reta liecība par tetovēšanas praksi Latvijas teritorijā 20. gadsimta sākumā. Ādās nolasāma gan tā laika tetovēšanas tehnika, gan lietotie krāsu pigmenti, gan tetovējumu simboli. Vienlaikus šī kolekcija rosina uzdot jautājumus, kādēļ anatomi vēlējušies preparēt, konservēt, izžāvēt, ierāmēt un muzejā eksponēt tetovētu ādu? Kas bijuši šie cilvēki, kuru āda saglabāta?”

Kataloga “Ādas. Tetovētas ādas preparātu kolekcija Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejā” sastādītāja un tekstu autore ir Ieva Lībiete. Ilustrācijas: Kristians Brekte. Salikumu veidojis Alekandrs Breže. Foto: Vents Āboliņš. Projekta vadītāja: Ilze Sirmā. Izdevums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

RSU Anatomijas muzeja kolekcija ir Nacionālā muzeja krājumu daļa. Muzeja kolekcija sastāv no aptuveni 6000 dažādu un neparastu objektu. Tie ir cilvēka normālās un patoloģiskās anatomijas preparāti, embrioloģijas, teratoloģijas (iedzimtās anomālijas), salīdzinošās anatomijas kolekcijas, kā arī plašas antropoloģiskā materiāla, kas iegūts izrakumos un ekspedīcijās 20. gadsimta 20.–30. gados.

RSU Anatomijas muzejs ir RSU Medicīnas vēstures institūta struktūrvienība. RSU Anatomijas muzejs ir izglītības un pētniecības vieta medicīnas studentiem, skolēniem un sabiedrībai. Jaunais muzejs atrodas Anatomikuma teritorijā, Kronvalda bulvārī 9. Apmeklētājiem tas būs atvērts, tiklīdz to ļaus epidemioloģiskā situācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt