Kaņepes Kultūras centrā ar dzejas un mūzikas palīdzību reflektēs par vārda brīvību

Trešdien, 4. jūlijā, no 19.00 līdz 22.00 Kaņepes Kultūras centrā notiks muzikāls dzejas pasākums, tā mērķis – pievērst mūsu uzmanību brīvības trauslumam, atgādināt, ka vārda brīvība ir viena no būtiskākajām cilvēktiesībām.

Dzejas pasākumā piedalīsies dzejnieki un mūziķi no Krievijas un Latvijas, kuriem svarīga ir pilsoniskā aktivitāte un vārda brīvība -  Roma Gonza un grupa “Etoeto” (Pēterburga), Irina Volinska (Barto) un Marija Ļubičeva (Pēterburga), Inga Gaile un Māris Butlers (Rīga), informēja Kaņepes Kultūras centra pārstāvji.

“Ir pagājuši 25 gadi kopš neatkarības atgūšanas, un mēs vēl joprojām neesam iemācījušies, ka brīvība ir pati svarīgākā vērtība. Tikai pēc tam nāk tādas vērtības kā, piemēram, etniskā identitāte, drošība; bez brīvības tas viss nav iespējams,” uzsver viens no pasākuma organizatoriem Deniss Hanovs. “Mani nepamet sajūta, ka mēs atrodamies ļoti trauksmainā laikā, starpkaru laikā, taču, dzīvojot šajā posmā, mēs to nemaz neredzam. Mēs neredzam, kā nemanāmi, klusi mums brīvība tiek atņemta.

Taču nav jēgas meklēt ārējos ienaidniekus, jo tie esam mēs paši, kas brīvību vienkārši atdodam, neprotestējot, nepaužot nepiekrišanu, jo baidāmies to darīt.

Runa nav par “kādu režīmu”, kas kaut ko ir atņēmis. Runa ir par to, ka mēs vairs nepievēršam brīvībai tādu uzmanību, kā to darījām 80. gados. Toreiz par brīvību varēja “iesēdināt”, varēja spīdzināt, varēja pazemot. Brīvība nav tikai iespēja izrauties no mājām un iedzert aliņu, jo “mēs esam pieauguši”, brīvība ir tā, kas ļauj mums visiem sēdēt, kur mēs gribam, ar ko mēs gribam, kad mēs gribam; un tas var pazust.”

Pasākuma organizatori uzsver, ka vārda un pulcēšanās brīvība ir vienas no svarīgākajām cilvēktiesībām un ir būtiski to atcerēties ikdienā. Krievijā jau šobrīd grūti runāt par mediju brīvību, arī Latvijā cilvēki nereti izvēlas paklusēt, nevis paust savu viedokli. Dzeja un mūzika ir viens no vārda brīvības izpausmes veidiem, ja sabiedrība vēlas būt vesela, ir svarīgi mākslinieku teiktajā ieklausīties.

Dzejnieka Romas Gonzas un multiinstrumentālista Dima “Etoeto” projekts apvieno dzeju, elektronisko mūziku un dzīvo ģitāru. Viņu skanējums ir raksturojams ar melodeklamācijas elementiem, indi-elektroniku, abstrakto hiphopu, alternatīvo roku, electroclash, Austrumu mūziku un citiem eksperimentiem. Paši puiši joka pēc sauc sevi par “candyground”.

Roma Gonza ir dzejnieks, krājuma “Nav laiks varoņiem” autors, viens no dzejnieku grupējuma “Voļnostj” (Brīvība) dibinātājiem. Regulāri sadarbojas ar vairākām mūziķu grupām, tādām kā "Порт (812)", "Барто", "АлоэВера", "Враги" un "36и7". Vairāku poētisko turneju dalībnieks, ieskaitot dzejas festivālus un lekcijas Berlīnē un Rīgā. 

Irina Volinska ir dzejniece un teātra zinātniece. Teātra “Синий Сарафан” aktrise un dzejas krājuma “No akas dibena” līdzautore kopā ar Tatjanu Bogatirevu. Marija Ļubičeva spēlē grupā “Барто”. Abas mākslinieces piedāvās dzejas un mūzikas programmu “Tumšsievišķaigais”. Dzeja, ambient un dekadance.

Dzejnieces Ingas Gailes un Māra Butlera brīvformas mūzikas projektā “dubna” mūzika papildina teksta telpu līdzīgi kā sociāli motīvi disharmonizē Ingas Gailes dzejas ainavu. Uzstāšanās, kas var satraukt un kaitināt, vienlaikus paplašinot laiktelpu un piedāvājot cilvēcisku mierinājumu. 

Pateicoties Gētes institūta Latvijā atbalstam, ieeja pasākumā ir bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti