Labrīt

Krievvāciešu atbalstītā partija "Alternatīvā Vācija"- paradoksāli nostājas pret migrantiem

Labrīt

Grieķijā neizdodas īstenot pārmaiņas valsts pārvaldē

Kultūras kanons: Jānis Siliņš par "Uguns un nakts" pirmuzvedumu

Jānis Siliņš: Mierlauka «Uguns un nakts» uzvedumam ir nozīmīga vieta teātra vēsturē

Divu nedēļu garumā Latvijas Radio aktualizē Latvijas Kultūras kanonā iekļautās vērtības. Šoreiz teātra zinātnieks Jānis Siliņš pamato, kādēļ par izcilu vērtību atzīst Alekša Mierlauka „Uguns un nakts” uzvedums Jaunajā Rīgas teātrī 1911.gadā.

""Uguni un nakti" visā periodā līdz teātris evakuējās Pirmā pasaules laikā uz Krieviju nospēlēja 125 reizes. Tas ir unikāls skaitlis latviešu teātrī, jo tā ir "Uguns un nakts", tā nav kāda vieglāka vodeviļa vai muzikāla izrāde, bet ļoti nopietna, kurā to vienkāršību, skaidrību, tieksmi pēc pārveidības, pārmaiņas skatītāji ļoti labi uztvēra," uzsver Jānis Siliņš.

Teātra zinātnieks skaidro, ka izrāde izdevusies arī vizuāli.

"Visi komponenti - gan aktieri, gan telpa, gan gaisma, gan mūzika, gan arī kustība - tika pakļauti vienotam idejiskam risinājumam," skaidro Siliņš, atsauc atmiņā Antona Birkerta rakstīto par izrādi.

Plašāk par Raiņa „Uguns un nakts” pirmuzvedumu Jaunajā Rīgas teātrī - Latvijas Kultūras kanona mājaslapā.

Latvijas Kultūras kanons izveidots pirms nepilniem 10 gadiem – ar mērķi izcelt mūsu nācijas sasniegumus. Tagad, gaidot valsts simtgadi, Latvijas Nacionālā bibliotēka atjaunojusi kanonam veltīto mājaslapu, kā arī izveidojusi īpašu tam veltītu orientēšanās spēli, kas norit pa visu Gaismas pils ēku.

Mājaslapā varam ieklausīties dažādu nozaru speciālistu teiktajā par kanona vērtībām, un dažas viņu atziņas dzirdēsim arī rubrikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt