Labrīt

Jānis Sārts: Pandēmija rāda, ka Latvijas sabiedrība nav noturīga pret dezinformāciju

Labrīt

Pētniece: Šajā laikā īpaši svarīga ir cilvēka piederība darba kolektīvam un novērtējums

Akcijai "Izdaiļo valodu!" iesūtīti 225 daiļliteratūrā atrasti neparasti vārdi

Īstenieki, mēlneši un tekainīši – akcijā «Izdaiļo valodu!» pieteikti 225 neparasti un skaisti vārdi

Lai pievērstu uzmanību latviešu valodas skaistumam, bagātībai un aktualizētu mūsu attiecības ar valodu, Latviešu valodas aģentūra kopš pagājušā gada rudens īsteno valodai veltītu akciju ciklu. Pirmajā akcijā cilvēki bija aicināti izteikt savu viedokli par latviskāko vārdu un šo godu izpelnījās vārds “rupjmaize”. Tikko noslēdzās otrā akcija “Izdaiļo valodu!”, kuras mērķis bija dalīties ar daiļliteratūrā atrastiem interesantiem un neparastiem vārdiem, kas priecē ar savu skanējumu un ko varētu iepludināt arī aktīvajā valodas apritē.

Purcelīgs, žilbīgs, čeigrs, smīls un durns – tie ir tikai daži no vārdiem, kas pieteikti akcijai. Kopumā iesūtīti 225 vārdi. Lielākais vairums no tiem atrasti latviešu oriģinālliteratūrā, bet daļa arī tulkojumos.

Latviešu valodas aģentūra akciju “Izdaiļo valodu!” izsludināja Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, 21. februārī. Ierosmei publicēja arī video materiālus, kuros dažādu nozaru cilvēki dalās savos stāstos, par to, kas, viņuprāt, ir daiļi vārdi un kādos literāros darbos viņi tos atrod.

Kino režisore un scenāriste Marta Elīna Martinsone, piemēram, par vienu no saviem iedvesmas avotiem atzīst Rūdolfa Blaumaņa darbus: “Piemēram, šis vecais vārds “vīzē”. Es to izmantoju ikdienā, piemēram, sakot: “Es tādā mierīgā vīzē padzēru kafiju.” Un tas ir ne tikai Blaumanim, bet visai tā laika literatūrai raksturīgs veids, kā izteikties.”

No mūsdienu autoriem viņu savukārt suģestē Margaritas Perveņeckas darbu valoda, kurā vienkāršruna un slengs mēdz savīties ar zinātnisko valodu un anglicismiem.

“Piemēram, stāstu krājumā “Visi koki aizgājuši” viņa apraksta situāciju, kad sieviete satiek vīrieti, un autore raksta, ka šī iedarbība bija anihilējoša. No angļu valodas pārņemot šo vārdu “annihilate” (iznīcināt – red.) un izmantojot kā latviešu vārdu,” stāsta Marta Elīna Martinsone.

Rakstnieku lielo nozīmi valodas attīstībā uzsver arī Latvijas Rakstnieku savienības vadītājs Arno Jundze: “Padomājiet paši, ko mēs iesāktu bez Raiņa jaunvārdiem? Kas tagad mums šķiet jau tādi seni, tūkstošgadīgi vārdi.

Bet kā latvietis-vidējais varētu pateikt, ka viņš mīl otru latvieti, ja Rainis nebūtu izdomājis šo vārdu “mīla”, piemēram.”

Raiņa un Rūdolfa Blaumaņa darbos atrastus interesantus un daiļus vārdus cilvēki iesūtījuši arī akcijai “Izdaiļo valodu!”, vārdi smelti arī Jāņa Jaunsudrabiņa, Jāņa Ezeriņa, Andreja Upīša un daudzu citu klasiķu daiļradē, no mūsdienu autoriem figurē Nora Ikstena, Margarita Perveņecka, Sabīne Košeļeva, Andris Akmentiņš un vairāki citi autori.

Tulkotajos darbos kā izcilas daiļu vārdu meistares visbiežāk minētas Māra Poļakova, Silvija Brice, Maima Grīnberga un Dace Meiere.

Kopumā akcijai iesūtīti 225 vārdi. Par ko liecina šis krājums un kā to izmantot – plašāk stāsta Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore Ieva Vāvere: “Mērķis, protams, ir aktualizēt to, kas valodā ir skaists, būtisks. Mums ir arī ļoti daudz tādu vārdu, kuru mums nav aktīvajā leksiskā, bet tas tad ir mudinājums vērsties pie šiem “neapzinātajiem ūdeņiem” mūsu pašu valodā. Šī ir tāda maza krātuvīte, kur ielūkoties un apzināti kādu vārdu izmantot. Es ceru, ka tas tā arī būs, ka cilvēki kaut vienu, kaut divus, kaut trīs vārdus no šiem daiļajiem vārdiem izmantos un aktīvi lietos savā valodā.”

Īpaši lielas iespējas ir ikdienas valodā iepludināt ne tik zināmus, bet ļoti interesantus darbības vārdus, kas iesniegti akcijai. Piemēram – brauņāties, cibināt, dzeldēt, ķencēt, nozavēt, šimpēt, vantēt un zīķēt. Ne mazāk spilgti skanējumā ir īpašības vārdi, piemēram, čeigrs, durns, purcelīgs, izkurtējis, smīls, žilbīgs.

Ievai Vāverei īpaši iepatikušies trīs vārdi, kas būšot uz palikšanu arī viņas valodā. Viņa stāsta: “Tas ir vārds “īstenieks”, ņemts no Jāņa Ezeriņa novelēm. “Īstenieks” nozīmē “radinieks”. Teiksim, asinsradinieki ir īstenieki un arī gara radinieki ir īstenieki. Gara īstenieki. Vēl man ļoti iepatikās vārds “mēlnesis”, kas ir no Džordža Orvela darba “Dzīvnieku ferma” Silvijas Brices tulkojumā. Mēlnesis ir tāds cilvēks, kurš tenko vai izplata nepatiesas ziņas. Mēlnesis – ļoti latviski izklausās. Un ir arī konotācija ar vārdu “mēle”, ka tieši mēle ir tā, kas nes to nepatieso informāciju. Un vēl man ļoti iepatikās vārds “tekainītis”. Tas ir no Aleksandra Grīna darba “Nameja gredzens”, un tekainītis ir tas mazais bērniņš, kurš ir tikko iemācījies vai nu rāpot vai staigāt. Arī tāds ļoti patīkams skanējums šim vārdam ir.”

Par daiļiem cilvēki atzinuši arī neparastus salikteņus, kas ikdienas valodā diez vai iederēsies, bet ko var izmantot, ja kādreiz jāizsakās īpaši poētiski.

Ieva Vāvere stāsta: “Piemēram, rūsgansārts, rubīnkvēle, mājupsauksme, miljonklusums, lieglaime, zildzidrs, rītsvīde. Tādi ļoti neparasti, oriģināli darinājumi, kurus mums būtu grūtāk iekļaut ikdienas valodā, bet ja ir nepieciešamība poētiskāk, emocionālāk izteikties, tad noteikti šādus vārdus var izmantot. Man liekas – tie tik skaisti skan un ir tik precīzi darināti! Ir saliktas divas reālijas kopā un radīts pilnīgi jauns, absolūti maģisks tēls.”

Latviešu valodas aģentūras rīkotā akcija “Izdaiļo valodu!” tikko noslēgusies; ar visiem vārdiem, to skaidrojumiem un citātiem no literārajiem darbiem var iepazīties aģentūras mājaslapā īpaši akcijai veltītajā vietnē.

Vasaras nogalē savukārt plānots izsludināt jaunu akciju, kas aicinās cilvēkus pārdomāt jautājumu, – kāda nozīme manā dzīvē ir latviešu valodai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt