Sadaļas Sadaļas

Imanta Ziedoņa fonds «Viegli» Kuldīgā atklāj kulturālo kartupeļu lauku un Kartupeļu lauka radio

Maija brīvdienās Kuldīgā, Ventas upes krastā, netālu no platākā ūdenskrituma Eiropā, Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” atklāja kulturālo kartupeļu lauku un pirmo reizi ieskandināja īpašu radio, kas paredzēts tieši kartupeļiem. Kartupeļu lauka radio radīts, lai atskaņotu labu mūziku, ziņotu par svarīgāko Latvijas kultūras dzīvē, cildinātu cilvēku vērtīgās domas un izceltu skaisto Latvijā, informēja fonda pārstāvji.

Kartupeļu lauka ideja Pārventas parkā Kuldīgā tapusi sadarbībā ar Kuldīgas novada domi, kas šobrīd padziļināti pēta Kurzemes hercoga Jēkaba Ketlera dzīvi. Viena no leģendām vēsta, ka tieši hercogs Jēkabs uz Kuldīgu atvedis kartupeļus kā ziedus un tikai vēlāk sākta to izmantošana kulinārijā. Mākslinieki Voldemārs Johansons un Velga Vītola izlūkojuši kartupeļu stādus, kas zied dažādos toņos, un veidojuši kartupeļu lauku kā mākslas objektu, kas šovasar jūlija vidū uzziedēs gleznā. Lauku apart, kopt un rūpēties par to, lai kartupeļi ne tikai zied, bet arī vairojas, uzņēmušies Kuldīgas novada uzņēmuma “Amazone” komanda. Kartupeļu stādīšanas talkā maija sākumā piedalījās fonda “Viegli” dalībnieki, draugi un sadarbības partneri, kam aktuāla kartupeļu kultūras attīstība Latvijā.

Šis projekts ir vienlīdz svarīgs arī Ziedoņa muzeja pētniecībā – netālu no Kuldīgas, kuldīdznieces Ilzes Dambītes vecvecāku saimniecībā “Vecdambji”, dzejnieks Imants Ziedonis piedalījās talkā pirms došanās izzināt Kurzemi un rakstīt grāmatu “Kurzemīte”, kuras eksemplārs ir Ziedoņa muzeja krājumā. Grāmatas rakstīšanas laikā Ziedonis vēlējās izzināt ne to Kurzemi, kas apskatāma atlantā, bet izzināt to, kas ir tās saturs un veidotāji – cilvēki. “Mani interesē viņas (Kurzemītes) individualitātes, viņas personības un arī viņas savādnieki un dīvaiņi. Tikai personības spēj izaudzināt otrā personību,” tā grāmatā “Kurzemīte” raksta Imants Ziedonis. 

Ideja veidot šādu kulturālo kartupeļu lauku rosinājis Imanta Ziedoņa darbs "Kurzemīte", kuru viņš sāk iepazīt pavasarī ar kartupeļu stādīšanas talku. Fonda priekšsēdētāja Žanete Grende stāsta – Imants Ziedonis lūdzis izveidot muzeju, bet ne tādu kā ierasts – no vienas puses – ar sistemātiku krājumu, bet no otras - spurainu, tādu, kas lauž horizontu un nepazīst rāmjus. Tāpēc arī sākta rakstnieka darbu interpretācija – tā trīs gadu laikā pēc sacītā Leišmalītē apstaigāta robeža, iešanu veidojot kā muzeju, un nu Kurzemīte ar kulturālo kartupeļu lauku.

Iedvesmojoties no izcilām personībām, izveidots interneta radio – Kartupeļu lauka radio, kas šobrīd dzirdams interneta vietnē, drīzumā arī lejupielādējot "iOS" vai "Android" aplikāciju. “Jebkuru augšanu un attīstību ietekmē vide un fons, kurā aug konkrētā būtne vai dzīvības forma. Arī augi iespaidojas no tā, ko dzird, jūt un redz sev apkārt. Radio muzikālo rokrakstu veidos latviešu un ārvalstu mākslinieku skaņdarbi, kas izceļas ar savu kvalitāti, gaumīgumu un pārlaicīgumu,” pastāstīja Ziedoņa muzeja radošais direktors Jānis Holšteins-Upmanis (Goran Gora). 

“Ja sākotnēji radio ēterā skanēs tikai mūzika, ar laiku klausītājiem un kartupeļiem tiks piedāvāti autorraidījumi par kultūru, mākslu, zinātni, literatūru un citām jēgpilnām, kulturālu sabiedrību veidojošām nozarēm. Iespējams, tas palīdzēs kartupeļiem izaugt krietniem, brangiem, veselīgiem un kulturāliem. Kā nekā – kartupelis pēc savas būtības ir kultūraugs,” teica Holšteins-Upmanis (Goran Gora).

Šovasar visas vasaras garumā Kuldīgā ap kartupeļu lauku norisināsies dažādi radoši mākslas un mūzikas pasākumi, kas aicinās sabiedrību vērot, piedalīties un priecāties par skaisto visapkārt. “Projekts ir neparasta simbioze starp mākslu un ekonomiku. Ziedonis ir teicis, ka dzīves jēga ir prieks. Šis augšanas un ziedēšanas skaistums radīs dzirkstošu prieku mums visiem vietā, kur reiz Imants sāka savu Kurzemītes gājienu – Kuldīgā,” skaidro fonda “Viegli” radošo projektu vadītājs Emīls Lukjanskis.

Visām kartupeļu lauka aktivitātēm iespējams sekot līdzi fonda “Viegli” sociālo mediju profilos “Facebook” un “Instagram”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt