Kultūras ziņas

Trīs māsu likteņi amerikāņu gaumē

Kultūras ziņas

Ķīnas nacionālās operas koris Rīgā

Gada vārds - "Straumēt", nevārds - "Transporti"

Gada nevārds «transporti», gada vārds - «straumēt/ straumēšana»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, šogad jau piecpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Gada spārnotais teiciens 2017. gadā ir "vislabāk ir dzemdēt Latvijā". 2017. gada nevārds - "transporti", bet gada vārds - "straumēt/straumēšana".

Spārnoto teicienu – tādu, kas aizgājis tautā, allaž drīzāk gribas iedvesmojošu, nevis tādu, kas spiež pie zemes. Šoreiz par tādu izraudzīts veselības ministres Andas Čakšas atzinums un mudinājums: „Vislabāk ir dzemdēt Latvijā!”

Gada nevārda kategorijā vienmēr atrodas vieta piktumam par to, kas nav šķitis lāgā gan dzīvē, gan valodā. Gadu gaitā dažs labs pretendents pieteikumos kļuvis par pastāvīgo iedzīvotāju, jo valoda tam, ko uzskatām par labojumiem, tik drīz un viegli  neļaujas. Gada nevārds 2017 – „transporti”, viens no nevajadzīgi darinātiem daudzskaitliniekiem „satiksmes līdzekļu” vietā.

Gada vārds, lai gan šķiet jaunvārds, ir jau pieklājīgā vecumā, angļu streaming vietā ieviests vēl gadsimta sākumā – „straumēšana/straumēt”, taču 2017. gadā līdz ar plašām tehnoloģiskām izmaiņām pasaules mūzikas industrijā kļuvis tiešām vajadzīgs un aktuāls.   

Pēdējos gados akcija papildinājusies ar savārstījumu/samudžinājumu meklējumiem, un te favorītu izraugās Rīgas Latviešu biedrības valde. Šoreiz divi teicieni:

  • „Arvien vairāk cilvēku spēcīgā vēja dēļ pārtraukta elektroapgāde,”
  • „Vidēji 1000 jaundzimušo katru gadu nereģistrē tēvu.”

Gada vārdu, nevārdu un teicienu vērtē Rīgas Latviešu biedrības valodas attīstības kopa. Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja terminologs, literārais redaktors un tulkotājs Aldis Lauzis; valodniece sociolingviste, Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas (RLB LVAK) koordinatore, Dr. philol. Vineta Poriņa; literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība (LRS)); arch., sabiedriskā darbiniece Maija Sinka-Gobiņa (RLB LVAK), Iveta Grīnberga, Valodu skolas "Tulkot.lv" vadītāja; Guna Kalniņa, literārā redaktore („Rīgas Laiks”) un lektore; žurnālists, dzejnieks un publicists Egīls Zirnis (LRS).

Jau vēstīts, ka pērn par gada vārdu atzīts vārds "jaunuzņēmums", par gada nevārdu - "ekselence" ar nozīmi 'izcilība',  bet spārnotā teiciena godā ticis boksera Maira Brieža izteikums „Mans dopings ir mana tauta”.

2015.gadā par gada vārdu tika atzīta "atkraste", nevārdu - "uzstādījums", bet spārnoto teicienu - "salauztā slotaskāta krimināllieta".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti