Kultūras ziņas

Mūžībā aizgājis komponists Veljo Tormiss

Kultūras ziņas

LNSO dodas koncertturnejā uz Franciju

Gada vārds – "jaunuzņēmums", nevārds - "ekselence"

Gada nevārds - «ekselence», izteiciens - Maira Brieža «Mans dopings ir mana tauta»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Beigusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, šogad jau četrpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Par gada vārdu atzīts vārds "jaunuzņēmums", par gada nevārdu - "ekselence" ar nozīmi 'izcilība',  bet spārnotā izteiciena godā ticis boksera Maira Brieža izteikums „Mans dopings ir mana tauta”.

Ieva Kolmane par gada vārdu, nevārdu un spārnoto izteicienu
00:00 / 00:52
Lejuplādēt

Apkopoti spilgtākie priekšlikumi 2016. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijā.

Balsojumā noskaidrojies, ka žūrijas locekļi diezgan lielā vienprātībā 2016. gada spārnotā teiciena titulu piešķir boksera Maira Brieža izteikumam „Mans dopings ir mana tauta”.

Gada nevārda kategorijā pieteikto vārdu klāstā vēlmei izteikt neapmierinātību ar pašiem vārdiem vienmēr piejaucas vēlme paust neapmierinātību ar to, kas notiek pasaulē vai tepat Latvijā, norāda aptaujas rīkotāji.

Valodnieki vairāk skatās uz to, kas būtu vai nebūtu pieļaujams pēc valodas un stilistikas normām, un šoreiz nelaimīgais uzvarētājs ir vārds „ekselence” ar nozīmi ‘izcilība’– bieži lietots svešvārds tādās vārdkopās, kurās tas neiederas un ir pārprotams, piemēram, “ekselences centrs” un “ekselences balva”.

Ar vārdu “ekselence” diplomātiskajās attiecībās uzrunā citas valsts galvu, valdības locekli, vēstnieku. Pagātnē tas bija augstas amatpersonas tituls.

Gada vārds – „jaunuzņēmums” – jau ir plaši ieviesies. Tā nozīme ir 'jaunizveidots strauji augošs uzņēmums, kas izstrādā vai jau piedāvā inovatīvu ražojumu, procesu vai pakalpojumu, ar to cenzdamies tirgū ieņemt kādu jaunu nišu' (angliski „startup”).

Pērnais gads mūs pārsteidza arī ar pilnīgi jauniem vārdiem. Viens no tiem ir „trump(i)s” (no angļu „Trump”). Starp citu, joprojām nav skaidrs, kā latviski rakstīt un runāt – „breksits” vai „bregzits”.

Rīgas Latviešu biedrības valde savu speciālbalvu nolēmusi piešķirt teicienam, ar ko klajā nākusi Pasaules Banka: «Aktīvās novecošanās izaicinājumi ilgākam darba mūžam Latvijā». Tas atbilst papildu kategorijai – savārstījumiem, kādu arī ienācies daudz.

Akcijas rīkotāji atgādina, ka zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi [email protected] var iesūtīt visu gadu.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja valodniece sociolingviste Dr. philol. Vineta Poriņa (Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa jeb RLB LVAK), literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība jeb LRS), sabiedriskā darbiniece Maija Sinka-Gobiņa (RLB LVAK), latviešu vieslektore Vašingtonas Universitātē Dr. philol. Iveta Grīnberga, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes profesors Dr. philol. Juris Baldunčiks, žurnālists un publicists Egīls Zirnis (LRS); tulkotājs, terminologs un literārais redaktors Aldis Lauzis.

Jau vēstīts, ka 2015.gadā par "Gada vārdu" tika atzīta "atkraste", nevārdu - "uzstādījums", bet spārnoto teicienu - "salauztā slotaskāta krimināllieta".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti