Ēkām «Trīs brāļi» piešķirta Eiropas mantojuma zīme

Eiropas Komisija 2020. gada 30. martā pieņēmusi lēmumu ēku kompleksam “Trīs brāļi” piešķirt Eiropas mantojuma zīmi, medijus informē Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji. Eiropas mantojuma zīmi piešķir objektiem, kam piemīt liela simboliska Eiropas nozīmes vērtība un kas raksturo Eiropas kopīgo vēsturi un Eiropas Savienības izveidi, kā arī Eiropas integrācijas procesa pamatā esošās Eiropas vērtības un cilvēktiesības. 

Pieteikumu Eiropas mantojuma zīmes saņemšanai 2019. gada sākumā gatavoja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde ar mērķi Latvijas un Eiropas sabiedrībai atklāt kultūras mantojuma institūciju lomu plašā kultūras vērtību saglabāšanā, īpaši sabiedrībai sarežģītos apstākļos.

“Trīs brāļi” ir dzīvojamo ēku komplekss Rīgā, Mazajā Pils ielā 17, 19, 21, kas būvēts laikā no 15.‑17. gadsimtam. Tās ir senākās zināmās mūra dzīvojamās ēkas Rīgā, kas būvētas atbilstoši Baltijas jūras piekrastē izplatītajam Ziemeļeiropas Hanzas savienības pilsētu dzīvojamo ēku tipam, ēkas orientējot ar galu pret ielu. Daudzkārt pārbūvētā viduslaiku ēku grupa savu tagadējo veidolu ieguvusi pēc 1953.-1957. gada restaurācijas (projekta autors Pēteris Saulītis). Šīs restaurācijas laikā ēku kompleksa pagalmā tika integrētas detaļas no citām Otrā pasaules kara laikā sagrautām un zaudētām ēkām.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji atzīmē: "Agrīnās padomju laika restaurācijas filozofija, kuru veidoja Latvijas pirmās brīvvalsts laikā izglītību ieguvušie speciālisti, iedvesmoja arī citu objektu saudzīgai saglabāšanai un izglābšanai no okupācijas varas apdraudējumiem.

Objekta nozīmīgā loma kultūras mantojuma saglabāšanā Latvijā turpinās, jo tajā ir Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes mājvieta.

Kultūras pieminekļu aizsardzība padomju laikos bija centieni radīt pēc iespējas augstākus standartus, nosargāt eiropeiskās vērtības par spīti to iznīcināšanas centieniem. “Trīs brāļi” atgādināja par vērtībām, ko Latvijas sabiedrība saskatīja brīvajā Eiropā un ko vēlējās sasniegt savā valstī.

Pēc neatkarības atgūšanas 1989.‑1990. gadā augsta prioritāte tika piešķirta kultūras mantojuma politikas veidošanai, kuras pamatā bija Eiropā radītie kultūras mantojuma saglabāšanas principi. Pateicoties kultūras mantojuma sistēmas demonstrētajai eiropeisko zināšanu apmaiņai, Latvija iekļāvās Eiropas Savienībā ar labu pieredzi un darbības modeļiem, sniedzot savu pienesumu mūsdienu Eiropas kultūras mantojuma saglabāšanas politikai.

Rezultātā “Trīs brāļi” ir kļuvuši par kultūras mantojuma aizsardzības sistēmu un to “maigās varas” simbolu Eiropā."

Līdz ar “Trīs brāļiem” Eiropas mantojuma zīme piešķirta vēl deviņām jaunām vietām. Kopš 2013. gada Eiropas Kultūras mantojuma zīme piešķirta 48 objektiem.

Saņemot šo atzinību, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde tuvāko piecu gadu laikā plāno ieguldīt enerģiju “Trīs brāļu” un kultūras mantojuma aizsardzības sistēmu vērtību un nozīmes izpratnes veicināšanā. Jau iepriekš ēku komplekss bijis atvērts un pieejams sabiedrībai, gadā uzņemot ap 60 tūkstošiem apmeklētāju. Patlaban tiekot strādāts, lai sagatavotu pilnvērtīgu un plaši pieejamu informāciju dažādu vecumu interešu grupām, kā arī īstenotu nacionālu un starptautisku pētījumu, lai Eiropas līmenī izceltu un novērtētu kultūras mantojuma saglabāšanas struktūru fenomenu nesenās pagātnes politiski inspirētās ilgstošu konfliktu situācijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti