Eduarda Veidenbauma muzejā notiks mentālajai veselībai veltītas mākslas aktivitātes jauniešiem

No 2022. gada februāra līdz 2023. gada jūlijam Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā "Kalāči" norisināsies projekts "Vairāk gaismas!" ar mērķi pievērsties jauniešu mentālās veselības jautājumiem. Tā ietvaros "Kalāčos" top jauna pastāvīgā ekspozīcija un noritēs izglītības programmas, kas atklās 19. gadsimta nogales dzejnieka sapņus un centienus, nemierīgās attiecības ar ģimeni un draugiem, trauslo veselību, ideālistiskās demokrātijas un līdztiesības idejas, kā arī novatorisko dzeju, norādīja projekta īstenotāji. 

2022. un 2023. gada vasarās "Kalāčos" notiks Sansusī sociālās labklājības rezidences, kurās Latvijas un Norvēģijas mākslinieki kopā ar jauniešiem pētīs muzeja krājumu un radīs mākslas darbus, kas reflektēs par mentālo veselību un labbūtību 19. gadsimtā un mūsdienās. Projekta galvenā mērķauditorija ir jaunieši, viņu ģimenes un skolotāji.

Eiropas mentālās veselības nedēļas ietvaros 2022. gada 12. maijā plkst. 10.40-11.20 norisināsies projekta atklāšanas pasākums. Vienas mācību stundas garumā pasākuma dalībniekiem būs iespēja satikties ar projekta komandu, uzzināt par projektā plānotajiem pasākumiem un iespējām tajos iesaistīties, kā arī piedalīties muzejpedagoģijas aktivitātē, un ļauties pusaudžu un jauniešu psihoterapeita Nila Konstantinova vadītai meditācijai, kas balstīta Veidenbauma dzejā. 

Kā norādīja organizatori, līdz ar projektu "Vairāk gaismas!" memoriālais muzejs "Kalāči" uzsāk jaunu darbības virzienu. Muzejs kļūst par vietu, kur mūsdienu jaunietis var satikt jaunieti Eduardu un kopā ar viņu doties sevis izprašanas ceļojumā, izzinot pats savu mentālo veselību un mācoties veidot harmoniskas attiecības ar apkārtējiem. Izceļot līdz šim mazāk izgaismotas krājuma daļas, muzejs līdzās rūpīgai un mūsdienīgai Eduarda Veidenbauma dzejas analīzei vairāk nekā līdz šim stāstīs arī par valsts aizsargājamo pieminekli – zemnieku sētu "Kalāči" – un Veidenbaumu ģimeni, kas tajā saimniekoja, par viņu kopīgajiem darbiem un attiecībām.

Muzeja jauno darbības virzienu atspoguļo arī muzeja jaunā vizuālā identitāte. Vizuālo tēlu veido mākslinieciska grafika – "Kalāču" loga rūtī redzami balti mākoņi zilās debesīs. Tēla pamatā ir atsauce uz zināmāko Eduarda Veidenbauma dzejoli "Kā gulbji balti padebeši iet". 

Ekspozīciju veido projekta vadītāja un kuratore Inga Surgunte, muzeja vadītāja Andra Ķīse, literatūrzinātnieks Marians Rižijs, māksliniece Dace Džeriņa, pusaudžu un jauniešu psihoterapeits Nils Konstantinovs, dabas procesu pētniece Laura Dzelzkalēja, jaunatnes lietu speciāliste un muzejpedagoģe Baiba Roze, māksliniece un "Sansusī" labkjājības rezidenču kuratore Anda Lāce, kā arī norvēģu drāmas metožu eksperts Mortens Brūns (Morten Bruun).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt