Drīzumā atklās modernizētu un digitalizētu Balvu muzeju

Jau pēc mēneša apmeklētājiem durvis vērs modernizēts un digitalizēts Balvu muzejs, kurš savās ekspozīcijās centies atspoguļot Ziemeļlatgales nemateriālo kultūras mantojumu, tostarp tradicionālo mūziku, folkloru, paražas, psalmu un Maija dziedājumus un citas vietējās vērtības, padarot tās pieejamas un interesantas plašākam apmeklētāju lokam. 

“Šī ir, manuprāt, viena no apjomīgākajām telpām, kas vēsta par Ziemeļlatgales tradicionālo mūziku, par folkloru, apskatu par ansambļiem, par tautas muzikantiem, par paražām un rotaļām, par psalmām un krucifiksiem, kas ir raksturīgi Latgalei,” Balvu muzeja iespaidīgo digitalizēto ekspozīciju izrāda visu jauno moderno iespēju ienesēja muzejā SIA „Ddstudio” projekta vadītāja Indra Krastiņa.

“Un šeit ir ne tikai skārienjūtīgais ekrāns, bet arī seši dažādi videoekrāni par katru konkrēto tēmu, un es kā apmeklētājs varu iesēsties šajā zvilnī, kas ir stilizēts pakalns, un  austiņās man skan tas video, es dzirdu un priekšā redzu, par ko tas ir,” stāstīja Krastiņa.

Balvu muzejā pārrobežu sadarbības programmas projekts kultūrvēsturiskā mantojuma aizsargāšanai sākts jau vairāk nekā pirms gada, un galvenais ieguvums Balvos ir tieši muzeja ekspozīcijas modernizešana un vietējā nemateriālā kultūras mantojuma digitalizēšana un piedāvāšana apmeklētājiem atraktīvā un neierastā veidā.

“Zīmeļlatgolys eipašīs namatariāluos kuļturas montuojums ir tradicionāluo dzīduošona, tī ir tradicionālī dzīduojumi, tī ir bolsi, tī ir Latgolys tolku bolsi i cytas daudzbalseibys fomys, kas pastuov Latgolā,” Ziemeļlatgales īpašās nemateriālās kultūras formas uzskaita nemateriālās kultūras mantojuma eksperte, Balvu Centrālās bibliotēkas direktore Ruta Cibule.

“Jī byus na tikai dzierdami, jī byus arī radzami i tī cylvāki, kas jūs jādz izcyli nūdzīduot, un tei byus tei eipašuo vīta, kur tū varies redzēt, kur tū varies redzēt  saciesim 15 kolektīvu izpildiejumā, kur varies redzēt na tikai tautasdzīsmu dzīduojumus, bet kur varies redzēt arī saļmu dzīduojumus, varēs redzēt Maija dzīduojumus un citas taidas  lītas, kas ir pīdereigas Zīmeļlatgolai un na tikai zīmeļlatgolai, bet prūtams arī vysai Latgolai, bet Zīmeļlatgolai eipaši,” stāsta Cibule.

Ruta Cibule atklāj, ka Balvos attīstītā nepilnus 960 tūkstuošus eiro vērtā projekta ietvaros tas viss muzeja apmeklētājiem tagad būs arī pieejams, “ļoti digitālā, ļoti interesantā i ļūti interaktīvā veidā jaunajuos muzeja ekspozīcejuos byus paruodeits viss Zīmeļlatgolys namaterialīs kuļturys montuojums, respektīvi vysa folklora, etnografeja, amatnīki, prasmes, tū nesieji, interesantū kolekceju stuosti par visom Zīmeļlatgolys interesantuokojom privātkolekcejom i muzejim, i prūtams atsevišķa ustoba par Bolvu pilsātu.”

Šī muzeja ekspozīcija ir ne tikai parastās vitrīnas, kā mēs te redzam, kur ir izstādīti priekšmeti, bet arī digitālā ekspozīcija, un katrā telpā ir skārienjūtīgie ekrāni, kur iekšā ir dažādi apraksti, dažādi stāsti, videomateriāli, fotomateriāli, un tur principā ir apkopots milzīgs apjoms ar materiāliem, ko vākuši un krājuši muzeja darbiniekis, un tad mēs esam mēģinājuši atraktīvā veidā parādīt to skatītājiem,” stāsta projekta īstenotāja Indra Krastiņa.

 “Lai interesanti būtu ne tikai pieaugušajiem vai lielākiem, lai interesanti būtu arī bērniem, bet arī pieaugušiem ir spēļu sektors, un tas vairāk ne tikai izklaidējošs, bet arī izglītojošs, piemēram, šajā spēlē ir jāatpazīst putni un jāatpazīst, kā šos putnus sauc Ziemeļlatgalē, un tad, kad tu atpazīsti, tad viņš iedziedas,” stāsta Krastiņa.

Balvu muzeja modernizēto un digitalizēto Ziemeļlatgales nemateriālās kultūras mantojumam veltīto ekspozīciju visi interesenti varēs apskatīt, jau sākot ar 30. septembri. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt