Cīņu par Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu turpina Daugavpils, Jūrmala, Valmiera un Liepāja

Turpmākai sacensībai par Eiropas kultūras galvaspilsētas (EKG) statusu izvirzītas četras pilsētas – Daugavpils, Jūrmala, Liepāja, Valmiera. Pilsētas, kas turpinās ceļu uz EKG titulu, līdz nākamajam pavasarim precizēs savus piedāvājumus, un tad žūrija plāno tikties ar kandidātiem klātienē, lai noteiktu uzvarētāju, informēja žūrijas komisijas pārstāvji.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītāja Latvijā Zane Petre norādīja: “Eiropas kultūras galvaspilsētas iniciatīva ir brīnišķīgs piemērs, kā varam savu kultūru darīt plašāk zināmu, turpinot tradīcijas un radot no jauna, nest Latvijas vārdu Eiropā un pasaulē.

Ikviena pilsēta, kas pieņēmusi šo izaicinājumu un cīnās par Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu, jau ir savā ziņā uzvarētāja, domājot, plānojot un ieguldot savas pilsētas attīstībā.”

Kā uzsvēra Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, EKG statuss var dot pozitīvu impulsu pilsētas kultūras dzīvei, kā arī nest augļus uzņēmējdarbībā, tūrismā, ekonomikā un sociālajā dzīvē, ko apliecinot Rīgas pieredze 2014. gadā.

2027. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukuma piešķiršanas konkursā pieteicās deviņas Latvijas pilsētas – Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera. No 5. līdz 7. jūlijam attālinātā tiešsaistes formātā notika pilsētu pieteikumu prezentācijas starptautiskai žūrijai, kurā darbojas Eiropas Parlamenta, Eiropas Savienības Padomes, Eiropas Komisijas un Eiropas Reģionu komitejas atlasīti eksperti, kā arī divi nacionālie eksperti, kurus izvirzījusi Nacionālā kultūras padome un Kultūras ministrija.

Pašvaldību pieteikumus starptautiska ekspertu komisija 11 locekļu sastāvā izvērtēja šādās kritēriju kopās: ieguldījums ilgtermiņa stratēģijā, Eiropas dimensija, kultūras un mākslas saturs, izpildes spēja, sabiedrības iesaiste un pārvaldība.

Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu piešķir ik gadu kopš 1985. gada. To ikgadēji piešķir ne vairāk kā vienai pilsētai katrā no divām ES dalībvalstīm, ņemot vērā īpašā kalendārā noteikto. Šis kalendārs paredz, ka 2027. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums tiks piešķirts divām dalībvalstīm – Latvijai un Portugālei. Katra no minētajām divām valstīm izrauga vienu pilsētu, kurai piešķir Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu, pamatojoties uz starptautiskas un neatkarīgas žūrijas atlases ziņojumā izklāstītajiem ieteikumiem, un ne vēlāk kā četrus gadus pirms Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukuma gada par piešķiršanu paziņo Eiropas Parlamentam, Eiropas Savienības Padomei, Eiropas Komisijai un Eiropas Reģionu komitejai.

Abas jaunizvēlētās Eiropas kultūras galvaspilsētas pēc žūrijas vērtējuma pretendēs arī uz Melinas Merkuri vārdā nosaukto naudas balvu 1,5 miljonu eiro apmērā.

2008. gadā pieteikumus ''Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014'' atlasei iesniedza Rīga, Cēsis, Jūrmala un Liepāja. Otrajai atlases kārtai tika virzītas Rīga, Liepāja un Cēsis. 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas gods tika piešķirts divām pilsētām – Latvijas galvaspilsētai Rīgai un Ūmeo pilsētai Zviedrijā.

''Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027'': pretendentpilsētu publiskā tēla un aktivitāšu vērtējums

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt