Cimzes balvu šogad saņems Jānis Erenštreits un Elizabete Beāte Golikova

Latvijas Nacionālā kultūras centra iedibināto Cimzes balvu izcilākajiem kultūrizglītības skolotājiem 2019. gadā saņems Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas skolotāja Elizabete Beāte Goļikova un profesionālās izglītības kompetences centra “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Doma kora skolas ilggadējais direktors un pedagogs Jānis Erenštreits.

Cimzes balvas saņēmēju godināšana notiks 2019. gada 18. aprīlī plkst. 12.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kopā ar Kultūras ministrijas apbalvojuma pasniegšanu kultūrizglītības nozares talantīgākajiem audzēkņiem un viņu skolotājiem, informēja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā. 

Elizabete Beāte Goļikova ir viena no vadošajām vijoles spēles skolotājām Latvijā. Viņas darba gaitas aizsākās Tovija Lifšica vadītajā Latvijas Valsts filharmonijas kamerorķestrī, un fenomenālā mākslinieciskā pieredze un augstie standarti ir atstājuši iespaidu uz skolotājas pedagoģisko darbu un ideāliem. Šobrīd E. Goļikova ir Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas skolotāja, veic arī mentora darbu, konsultējot pedagogus un rīkojot atklātas stundas.

Augstu novērtētas ir viņas meistarklases Latvijas mūzikas skolu pedagogiem. Skolotāja nerimtīgi rūpējas, lai viņas audzēkņu profesionālās iemaņas tiktu nostiprinātas starptautiskās meistarklasēs un neizpaliek sasniegumi starptautiskos un nacionālos konkursos un nozīmīgos koncertos. Vairāki viņas bijušie audzēkņi – Sandra Seržāne, Sabīne Sergejeva, Anna Šuvajeva turpina profesionālo izglītību vijoles spēles jomā.

“Skolotāja jau no paša sākuma spēj bērnos saskatīt talantu un potenciālu.. māk pat no vienkārša vingrinājuma uzburt veselu stāstu, tādējādi nemanot apvienojot patīkamo ar lietderīgo. Viņa jau sagatavošanas klasē iemāca to, ka mūzikas nav tikai “plikas” notis, vienmēr jāliek lietā iztēle, lai muzikālā doma nonāktu līdz klausītājiem,” tā pedagoģi raksturo Sandra Seržāne, E.Goļikovas skolniece, tagad Vīnes Mūzikas un tēlotājmākslas universitātes studente.

Jāņa Erenštreita vārds ir zināms ikvienam Latvijā, pat tiem, kam ar kora mūziku nav bijis saskares. Zēnu koru kustības aizsācējs Latvijā, diriģents, skolotājs, Rīgas Doma kora skolas dibinātājs un ilggadējs direktors. Skolas absolventi ir šodienas Latvijas diriģentu jaunās paaudzes kodols: Jānis Liepiņš, Kaspars Ādamsons, Ainārs Rubiķis, Jānis Ozols, arī spilgti profesionāli dziedātāji – Daumants Kalniņš, Annija Putniņa, Jānis Šipkēvics, kas veidojušies, pateicoties J.Erenštreita iniciētajai Latvijā pirmajai profesionālajai džeza un ritmiskās mūzikas programmai. 2018. gada XXVI Vispārējo dziesmu XVI Deju svētku kolektīvu vadītāju un kormeistaru skaitā ir 32 skolas absolventi.

Šobrīd Jānis Erenštreits kā mentors un izglītības metodiskā darba vadītājs Rīgas Doma kora skolā iedvesmo skolotājus no visām Latvijas malām, organizējot kursus, meistarklases un atklātās nodarbības pedagogiem. Turpinās darbs pie Starptautiskā zēnu solo un duetu dziedāšanas festivāla–konkursa “Rīgas Doms”, kas gaidāms 2020. gadā. 

2018. gadā J.Erenštreitam piešķirta ''Zelta mikrofona'' balva par mūža ieguldījumu, 2017. gadā – Ministru kabineta balva, 1997. gadā – Triju Zvaigžņu ordenis. J.Erenštreits ir arī vēsturiski biogrāfiska romāna par Jāni Cimzi “Kroņu pinējs” (2017) autors.

Cimzes balva ir iedibināta 2014. gadā. Tās piešķiršanas mērķis ir godināt pedagogus par izcilu pedagoģisko darbību un nozīmīgu ieguldījumu kultūrizglītībā. Katru gadu piešķir divas balvas. Balva nosaukta pedagoga, tautas dziesmu vācēja, latviešu kora mūzikas pamatlicēja un profesionālās mūzikas izglītības aizsācēja Jāņa Cimzes (1814-1881) vārdā. J. Cimzes vadībā Vidzemes skolotāju seminārs kļuva par pirmo latviešu profesionālo skolotāju mācību iestādi, tādēļ J.Cimzi dēvē par skolotāju skolotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt