Brīvdabas muzeju akreditē uz vienu termiņu; pazudušos eksponātus vēl meklē

Kultūras ministrija (KM) izdevusi lēmumu akreditēt Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju (LEBM) uz turpmākajiem pieciem gadiem.

Vienlaikus akreditācijas komisija sniegusi arī vairākus ieteikumus muzeja darbības pilnveidošanai, informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Akreditācijas procesā komisija konstatēja, ka muzejs veicis apjomīgu darbu LEBM krājuma uzskaites un saglabāšanas uzlabošanā. Krājuma priekšmetu esības pārbaude turpinās, ir identificēta ievērojama daļa meklēšanā esošo priekšmetu.

Atkārtoti izstrādātā muzeja vidēja termiņa darbības stratēģija kopumā sniedz priekšstatu par LEBM mērķiem un uzdevumiem un var tikt izmantota par pamatu plānveidīgai muzeja darbībai.

Vienlaikus akreditācijas komisija muzeja vadībai adresējusi arī vairākus ieteikumus, kuru īstenošana palīdzēs pilnveidot LEBM darbību. Prioritāte pilnvērtīgas muzeja darbības nodrošināšanai joprojām paliek krājuma darbs, un akreditācijas komisija savā atzinumā norādījusi uz nepieciešamību nodrošināt normatīvo aktu prasībām atbilstošus apstākļus visiem Nacionālajā muzeju krājumā iekļautajiem priekšmetiem, kā arī veikt eksponātu drošības risku analīzi un to drošības garantēšanas pasākumus.

Komisijas ieteikumu izpildi Kultūras ministrija kontrolēs, izvērtējot ikgadējos LEBM darbības pārskatus.

KM preses pārstāve Lita Kokale sarunā ar Latvijas Radio atklāja, ka muzejam vēl jāsakārto četri darbības virzieni.

Lita Kokale par LEBM

  Akreditācijas komisija iesaka pilnveidot un sistemātiski aktualizēt muzeja plānošanas dokumentus, lai tādējādi sekmētu gan muzeja pamatfunkciju veikšanu, gan problēmsituāciju risināšanu, paškritiski izvērtēt LEBM personāla komunikācijas problēmas, rodot risinājumus korektas un profesionālas savstarpējās saskarsmes nodrošināšanai, kā arī iesaistīt visu muzeja personālu muzejam būtisku attīstības jautājumu plānošanā un kopējo mērķu sasniegšanā.

  LEBM direktores Ilzes Millersones tālākais liktenis vēl aizvien nav skaidrs. Kopš vērtējuma saņemšanas Millersone jau vairākus mēnešus ir slimības prombūtnē un publiskus komentārus nesniedz.

  Muzeja akreditācijas komisijas atzinums š. g. 21. marta sēdē apstiprināts Latvijas Muzeju padomē.

  Ministru kabineta Muzeju akreditācijas noteikumi paredz, ka kārtējo akreditāciju var iegūt uz vienu vai diviem termiņiem. Viens akreditācijas termiņš ir pieci gadi.

  KONTEKSTS:

  Iepriekšējais akreditācijas termiņš LEBM beidzās 2016. gada nogalē, un visu šo laiku tam bija grūtības iegūt atkārtotu akreditāciju. Inventarizācijā tika secināts, ka trūkst muzeja priekšmetu, daļai vienību nebija inventāra numuru.

  Turklāt akreditācijas komisiju neapmierināja LEBM attīstības plāns turpmākajiem pieciem gadiem: radās priekšstats, ka LEBM tam piegājis ļoti formāli, pērkot to kā ārpakalpojumu un neiesaistot darbiniekus tā tapšanā. Muzeja pārstāvji gan pret šo trūkumu iebilda.

  Negatīvi tika novērtēts arī muzeja direktores darbs, muzeja iekšējā komunikācija un nepilnvērtīgā darbu plānošana un izvērtēšana.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Kultūrtelpa
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti