Balva «Boņuks» pasniegta Annai Rancānei, grupai «Bez PVN» un projekta #100dečiLatvijai veidotājai

Latgaliešu kultūras gada balva „Boņuks 2018” svētdien saņēma Anna Rancāne, grupa „Bez PVN”, apvienība „Latgalīšu Reps”, Anneles Slišānes projekts #100dečiLatvijai, raidījums „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”, Ontona Slišāna jubilejas gads Ziemeļlatgalē un citi. Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.

Ieejot jaunā desmitgadē, tika mainīts balvas nolikums un šoreiz balvu saņēma desmit (pērn tie bija astoņpadsmit) latgaliskās kultūras aktivitātes, notikumi, norises un personības, kā arī viens balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā” saņēmējs. „Boņuks” arvien ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus un paveikto latgaliskās kultūras dzīvē.

"Boņuks 2018“ māla statuetes par padarīto 2018. gadā saņēma: 
 
Aija Īzāka, „Teksasys latgalīši” – albums „Dvieselis steigys”
Albumā “Dvieselis steigys” apkopotas labi zināmas latgaliešu un latviešu melodijas jaunā akadēmiskā, instrumentālā skatījumā, iekļauti arī pasaules klasikas darbi. Albumu ierakstījusi muzikālā apvienība “Teksasys latgalīši” un vijolniece, ASV dzīvojošā kārsaviete Aija Īzāka. Albums ir dāvana Latvijas simtgadē, tā prezentācijas koncerti ar Aijas piedalīšanos notika Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.

Anna Rancāne, krājums „Prīca i klusiešona”
Annas Rancānes dzejas un īsprozas grāmata „Prīca i klusiešona” ir dzejnieces astotais krājums, kas iznācis pēc sešus gadus ilgas pauzes. No iepriekšējiem darbiem tas atšķiras tieši ar īsprozas tekstiem, kurus autore pati sauc par naktsrakstiem. Vizuāli krājumu papildina un bagātina Gundegas Rancānes gleznas. Grāmatā līdzās teksti labi sadzīvo gan latgaliešu, gan latviešu rakstu valodā. Tas ir nozīmīgs darbs latgaliešu literatūras saimē, kas parāda latgaliešu valodas un kultūras dzīvotspēju, turpina literārā procesa nepārtrauktību. Grāmatu izdevusi biedrība „Latgolys Studentu centrs”.

Annele Slišāne – projekts #100dečiLatvijai. Izstādes un grāmata
Audēja Annele Slišāne tekstilmākslas un literatūras projektu #100dečiLatvijai iesāka jau 2016. gadā, bet 2018. gadā tika pabeigti visi 100 deči un izdota arī grāmata, kurā atklāts katra deča tapšanas stāsts. No dažādiem neparastiem materiāliem veidotie deči apceļojuši visu Latviju, atklājot autores pasaules redzējumu un latgaliešu valodas skaistumu.

Apvienība „Latgalīšu Reps”
Hip hopa apvienība „Latgalīšu Reps” 2018. gadā kļuva ne tikai par Latgales, bet visas Latvijas mūzikas sensāciju. Apvienība nofilmējusi trīs videoklipus un izdevusi debijas albumu „Žārei gaļi”, uzstājusies koncertos visā Latvijā. Albuma tituldziesmai „Žārei gaļi” vietnē Youtube ir vairāk nekā 720 000 skatījumu, kā arī Latvijas Radio 5 Latviešu mūzikas top 20 dziesma virsotnē noturējās teju 4 mēnešus.

Dokumentālā filma „Latgalīši Pīterpilī”
Dokumentālā filma “Latgalīši Pīterpilī” ir stāsts par latgaliešu nacionālo atmodu Krievijas impērijas galvaspilsētā Sanktpēterburgā jeb Pēterpilī 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Filma veidota populārzinātniskās žurnālistikas žanrā, kadri uzņemti gan Krievijā, gan tepat Latvijā. Filmas veidotāji – biedrība „Kukuži”.

Dzejnieka un sabiedriskā darbinieka Ontona Slišāna 70 gadu svinības Ziemeļlatgalē. #OntonamSlišānam70
Visa 2018. gada garumā ar dažādiem latgaliskiem pasākumiem tika svinēta dzejnieka, folklorista un sabiedriskā darbinieka Antona Slišāna (1948–2010) 70 gadu jubileja. Svinību ietvaros izdota grāmata “Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ”, kurā apkopoti bērniem veltīti dzejoļi no 15 A. Slišāna grāmatām.

Dziesmu grāmata un CD bērniem „Zalta puče”
Dziesmu grāmata „Zalta puče” iekļautas latgaliešu dziesmas ar netradicionālu nošu pierakstu, ļaujot rotaļīgā un neuzspiestā veidā bērniem kopā ar vecākiem apgūt dziesmas. Izdevuma idejas autore ir klavesīniste un mamma Ieva Saliete. Grāmatai klāt ir pievienots arī CD, kurā dzirdamās dziesmas iedziedājuši folkloras kopas „Vīteri” dalībnieki. Grāmatas ilustrācijas veidojusi Ērika Māldere, izdevusi biedrība „Partitūra”.

Grupa „Bez PVN”
Grupai „Bez PVN” 2018. gads bija viens no aktīvākajiem i pamanāmākajiem grupas pastāvēšanas laikā. “Bez PVN” dziesmas tika atskaņotas dažādās Latvijas radiostacijās, grupa viesojās televīzijas un radio raidījumos. Video dziesmai „Eņgeli sviļpoj” Youtube kanālā savācis vairāk nekā 120 000 skatījumus. Ar koncertiem grupa klausītājus priecēja dažādās Latvijas vietās.

Kārlis Kazāks. Raidījums „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” par Ludzas izloksni
Raidījums „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” atklāj latviešu valodas izlokšņu skaistumu. Vienā no raidījumiem tā vadītājs mūziķis Kārlis Kazāks ciemojās Ludzas pusē, lai ieklausītos tās apkārtnes balsīs. Iepazīstot Ludzas izloksni, Kārlis Kazāks kopā ar hip hopa apvienību „Latgalīšu Reps” radīja dziesmu „Bolta lopa”.

Koncepts „Nameiz”, Jānis Skutelis un „Benji Knewman”
Iedvesmojoties no filmas „Nameja gredzens”, Jāņa Skuteļa šovā „Pusnakts šovs septiņos ar Jāni Skuteli” tapa parodijvideo „Nameiz”, kas guva plašu ievērību interneta lietotāju vidū, citādākā veidā popularizējot latgaliešu valodu. Video pēc tam, sadarbojoties ar grāmatžurnāla “Benji Knewnam” dizaina preču līniju, pārtapa T kreklos un džemperos „Nameiz”, kurus ikdienas valkāšanā izvēlas daudzi interesenti, savā veidā lepojoties un apliecinot latgalisko piederību. 

Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt