Sadaļas Sadaļas

Atbalstam ienākumu krituma kompensēšanai varēs pieteikties arī pašnodarbinātie un autoratlīdzību saņēmēji

10. novembrī valdība apstiprināja atbalsta mehānismus Covid-19 izplatību ierobežojošo pasākumu ietekmētajiem nodokļu maksātājiem, tostarp kultūras nozarē. Atbalstam varēs pieteikties gan juridiskas personas – uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas, gan fiziskas personas – pašnodarbinātie, individuālie komersanti, autoratlīdzības saņēmēji un patentmaksas maksātāji, kuru darbība cietusi pandēmijas izplatībai noteikto ierobežojumu rezultātā, informēja Kultūras ministrijā.

ĪSUMĀ

  • Atbalstu ienākumu krituma kompensēšanai varēs saņemt arī pašnodarbinātie, individuālie komersanti, autoratlīdzības saņēmēji un patentmaksas maksātāji.
  • Atbalstu nepiešķirs pašnodarbinātajām personām un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem, kuru nodokļu parāds būs lielāks nekā 1000 eiro.
  • Atbalsts netiks sniegts maksātnespējas procesā esošai pašnodarbinātajai personai.
  • Atbalstu nesniegs Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammu atbalstītajiem pašnodarbinātajiem.
  • Uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas varēs pieteikties atbalstam darbiniekiem dīkstāvē un daļējā dīkstāvē, kā arī subsīdijām uzņēmumu apgrozāmajiem līdzekļiem.

Pašnodarbinātās personas – gan tās, kas reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējas, gan autoratlīdzību saņēmēji, kas nav reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, gan individuālie komersanti, kā arī patentmaksas maksātāji – varēs pieteikties atbalstam ienākumu krituma kompensēšanai.

Pašnodarbinātas personas, kas strādā vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, autoratlīdzības saņēmēji, kuri nav reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, un individuālie komersanti, kuru saimnieciskā darbība noteikto ierobežojumu rezultātā ir pārtraukta vai kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības ir kritušies par vismaz 20% (salīdzinot ar šī gada augusta, septembra un oktobra mēnešiem), varēs saņemt atbalstu 75% apmērā no vidējiem ieņēmumiem no saimnieciskās darbības vai autoratlīdzības šī gada  3. ceturksnī (izņemot autoru un izpildītāju saņemto autoratlīdzību un ienākumus, kas saņemti no autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām), bet ne vairāk kā 1 000 eiro.

Pašnodarbinātas personas, kas ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, varēs saņemt 50% no mēneša vidējiem ieņēmumiem par šī gada 3.ceturksni. Patentmaksas maksātāji varēs saņem atbalstu 330 eiro apmērā.

VID atbalstu nepiešķirs tām pašnodarbinātajām personām un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem, kuru nodokļu parāds pieteikuma iesniegšanas dienā būs lielāks nekā 1 000 eiro, un parādam nav piešķirts samaksas termiņa pagarinājums vai nav noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu / nav noslēgts vienošanās līgums.

Atbalsts netiks sniegts maksātnespējas procesā esošai pašnodarbinātajai personai, par slimības pabalsta dienām, kā arī Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammu atbalstītajiem pašnodarbinātajiem.

Laika posmā, kad pašnodarbinātajai personai piešķirts atbalsts, slimības pabalstu neapmaksās un neizmaksās pašvaldības pabalstu krīzes situācijā.

Uzņēmumi un nevalstiskās organizācijas, kas darbojas kultūras nozarē, varēs pieteikties atbalstam darbiniekiem, kuri atrodas dīkstāvē, atbalstam darba algas subsīdijām darbiniekiem, kas atrodas daļējā dīkstāvē, un subsīdijām uzņēmumu apgrozāmajiem līdzekļiem.

Atbalsti dīkstāvē esošajiem darbiniekiem tiks izmaksāti 70% apmērā no deklarētās vidējās bruto darba samaksas periodā no šī gada 1. augusta līdz 30. oktobrim vispārējā režīmā nodarbinātajiem un 50% apmērā mikrouzņēmumu darbiniekiem, nosakot, ka atbalsta apjoms nevar būt mazāks par 330 eiro un lielāks par 1 000 eiro. Atbalstu pie vairākiem darba devējiem vienlaikus strādājošajiem piešķir, ņemot vērā noslodzi pie katra darba devēja. Atbalsts dīkstāvē esošajiem darbiniekiem nedrīkst pārsniegt 80% darba algas pie katra darba devēja.

Darba algas subsīdija daļējā dīkstāvē esošajiem noteikta 50% apmērā no deklarētās vidējās mēneša bruto darba samaksas par periodu no šī gada 1. augusta līdz 30. oktobrim, bet ne vairāk kā 500 eiro apmērā, nosakot darba devējam pienākumu izmaksāt starpību starp saņemto atbalstu un pilno darba samaksu. Uzņēmēji vienlaikus varēs izmantot abus atbalsta veidus, piesakot dīkstāves pabalstam tos darbiniekus, kuri ierobežojumu rezultātā neveic darba pienākumus, un darba algas subsīdijai tos darbiniekus, kuri turpina darbu.

Apgrozāmo līdzekļu subsīdija komersantiem būs pieejama 30% apmērā no uzņēmuma bruto darba algas, par kuru nomaksāti darba algas nodokļi 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, kopsummas, bet ne vairāk kā 50 000 eiro par atbalsta periodu, un ne vairāk kā 800 000 eiro saistītai personu grupai.

Atbalsta pasākumu termiņš noteikts no 9. novembra līdz 31. decembrim.

Uz atbalstu var pretendēt tās juridiskās un fiziskās personas, kuru pamatdarbība reģistrēta VID kādā no saimnieciskās darbības statistiskās klasifikācijas NACE kodiem, kas noteikti 10. novembrī apstiprināto Ministru kabineta noteikumu "Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai ārkārtējās situācijas apstākļos" pielikumā.

Lai pieteiktos atbalstam, uzņēmumiem un pašnodarbinātajiem jāvēršas VID, aizpildot atbalsta pieteikšanai prasīto informāciju elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Novembrī Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi

Tai skaitā līdz 6. decembrim tiek atcelti un aizliegti visi klātienē notiekošie publiskie kultūras pasākumi. Darbu, atsakoties no pasākumu organizēšanas, varēs turpināt muzeji, bibliotēkas, kultūras centri un citas kultūrvietas ierobežotā darba laikā – no pulksten 06.00 līdz pulksten 20.00.               

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt