Krustpunktā

Speciālisti: Namu iedzīvotājiem jāprasa ieviest dalīto atkritumu konteinerus

Krustpunktā

Politologs Filips Rajevskis: Trukšņa atkal atkāpšanās - saprātīgs gājiens pirms vēlēšanām

Finansējums Latvijas simgades pasākumiem. Kā to izmantos?

Arī Aivars Hermanis neuzticas valsts spējām Latvijas simtgades rīkošanā

Komponisti Aivars Hermanis un Jānis Lūsēns pauda bažas par spēju efektīvi tērēt līdzekļus Latvijas simtgades pasākumu rīkošanā. Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” 13. janvārī viņi norādīja, ka par to liecinot kļūdas gan jau simtgadei plānotsāktajos pasākumos, gan citos notikušajos valsts mēroga svētku projektos. 

Raidījuma viesi apgalvoja, ka ir bijuši vairāki neveiksmīgi piemēri, kuros valsts nav bijusi uzdevuma augstumos, rīkojot pasākumus un projektus. Lūsēns stāstīja par projektu “Kultūras karte”, kuram iztērēts miljons, bet mājaslapā šobrīd ir neaktuāla informācija. Arī “Rīga 2014” projekts ir raisījis plašas diskusijas, un par tā tēriņu efektivitāti secinājumi nākuši klajā tikai 2015. gada nogalē.

"Ir jāanalizē kļūdas, lai tās neatkārtotos," secināja kultūras ministres padomniece Selga Laizāne. Viņa uzsvēra pasākumus, kas ir ne tikai svinēšanai veltīti, bet kalpo kā ieguldījums sabiedrības nākotnē.

“ "Skolas soma"' ir sociālās nevienlīdzības mazināšanas projekts,” minēja Laizāne.

Jāatzīmē, ka aktivitāte "Latvijas skola soma" ir kā visdārgākais  simtgadei veltītais pasākums, tai plānots atvēlēt 13 miljonus eiro. Tās ietvaros dažādu vecumu skolēni varēs doties ekskursijās, lai iepazītu Latvijas kultūras, vēstures un dabas vērtības.

Saistībā ar jau zināmiem pasākumiem šaubas esot par "Arēnā Rīga" plānoto deju uzvedumu. Bet Hermanis norādīja, ka īres maksa ir ārkārtīgai dārga, lai tajā rīkotu vairāku dienu pasākumus. Viņš, darbojoties industrijā, nonācis pie secinājuma, ka privātais sektors pasākumu organizēšanai tērē trīs reizes mazāk nekā publiskais.

Savukārt, reaģējot uz “Krustpunktā” iesūtītajiem klausītāju komentāriem, radies jautājums, vai Latvijā vispār ir ētiski izlietot naudu svinēšanai, nevis labklājības stiprināšanai.

Par to reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks pauda viedokli:

“Demokrātiskā valstī ir nepiedienīgi uzdot jautājumu: kā mēs varam iet uz operu, ja nepieciešams pārstādīt nieri!”

Jau ziņots, ka speciāli simtgadei valdība ieplānojusi atvēlēt 32 miljonus eiro, taču pārējā nauda nāks no ministrijām jau iepriekš piešķirtajiem līdzekļiem, pašvaldībām, kā arī atsevišķus pasākums finansēs citi avoti. Kopumā lielāko daļu no Latvijas simtgades svinībām atvēlētā finansējuma - 13 miljonus eiro - iztērēs "Latvijas skolas somās" jeb dažādos kultūras pasākumos, kurus varēs apmeklēt 200 tūkstoši skolēnu. 

19 komentāri
Jap
Es atkal neuzticos Hermanim. Sorry. Vairs nē.
md
Es tā padomāju, kas nokļūs līdz manai sirdij no pašlaik dzirdētajiem projektiem?Secinu, ka nekas. Un domāju, ka mans projekts būs mierīgas vakariņas ģimenes lokā,kuras ilgs vienu vakaru,kā jau parasti jebkura dzimšanas diena. Tātad svētkus radīšu pati. Kā bez koncerta?Dziedās mazbērni. TV skatīties simfoniju arī negribu. Te runāju par dzimšanas dienas datumu. Tālāk-gudrīši Rīgā dala miljonus, bet to pamatu visam rada ārpus Rīgas-deju kolektīvu vadītāji,diriģenti. Pajautājiet vienreiz kāda samaksa par darbu viņiem? Un vēl lielākā daļa pie kolektīva brauc ar savu auto un pašvaldībai liekas, ka pārāk reti brauc. Domāju,ka mērķdotācijas kolektīvu vadītājiem dod no KM, lai pieliktu jau pie pašvaldības maksātās algas, lai nu būtu tā nauda lielāka. Bet vai ir pārbaudīts kā tas dzīvē notiek? Iespējams pāsvaldība nemaz vairs nepiemaksā un alga sanāk atkal maza. Ne jau visi pašvaldību vadītāji baigi sajūsmā par kora dziesmu vai deju kolektīvu. Galvenais Dziesmu svētkos grozīties pa priekšu.
Lūkass
Kultūras ministrei triecot bez jēgas un prāta valsts naudu ir aizbraucis jumts.
JautāJUMS
Demokrātiskā valstī nevajag jautāt neko. Ne to kur valdība liek milijonus ne to kur tos liek žuļiki Stendzinieka izskatā.
Tizlais
Latvietim jau skauž, ka kāds cits latvietis ar jubilejas svinībām nopelnīs miljonus.
tev
ļoti pareizs lietotājvārds, atspoguļo tavu būtību visā krāšņumā.
saule
Lusens un Hermanis totali populisti! Mums beidzot ir jasak svinet dzivi, nevis vaimanat un gausties. Veiksmi simtgades birojam parblaut nidejus!
Neslāvs
Alvi, valsts tie esam mēs !
Kāds Alvi
Hermaņu pasaulē ir diezgan daudz.
:)
ha ha, Hermanis jau īstais saimnieks! Jau pasaimniekoja valstij piederošajā Operetes teātrī, tagad teātra vietā La Rocca.
Agnese
Un žurnālisti atkal par slinku, lai beidzot noskaidrotu faktus: KM nav ne mazākās sajēgas, kā saprātīgi un efektīvi tērēt tos Skolas somas miljonus.
Zifta
"Komponisti Aivars Hermanis un Jānis Lūsēns pauda bažas par spēju efektīvi tērēt līdzekļus Latvijas simtgades pasākumu rīkošanā" - nuja, efektīvi tērēt līdzekļus parastu tikai Lūsēns un Hermanis paši!!! :) par to šaubu NAV!!!
labākā
dāvana būtu neizklekerēta nauda, bet izlietota tik ļoti vajadzīgās lietās! Kaut vai robežas stiprināšanai! Armijai! Medicīnai! Izšķērdēja naudu reemigrācijai, tagad atkal!
lasījāt
Simtgadi sāk ar simfonisko koncertu...Francijā!
emigrante
Vai tad nebija ar Melbārdes jangada sagaidīšanu Austrālijā? iegansts: vedīšot veco karogu apkārt pasaulei ārzemju letiņiem rādīt. Sāka gan tur, kur silti un eksotiski jaunogadu sagaidīt, nevis, piemēram, Sibīrijā. Kultūras ministrienēm kaut kāda dīvaina vilkme uz to Austrāliju. Gremde ar vīru reiz jau brauca, amatu zaudēja. Šitā ir slīpētāka vai ar labāku krampi, labāk krēslā iekrampējusies. Nekas, nāks vēlēšanas, cerams, ka tie, kas tiks pie varas 18. gadā to murgu apturēs un neklakarēs uz 100gades rēķina naudu vēl līdz 21. gadam.
bet
Kāpēc jāsvin 5 gadus??? Mums iet tik labi? Naudu nav kur nogrūst? Tos miljonus varētu izlietot lietderīgāk! Cik bērnudārzus varētu uzdāvināt?! Un būtu tiešām labums! Tādi murgi nav redzēti! Cik var?
Hmm
Laikam tāpēc, ka vēsturiski neatkarības iegūšanas process ilga līdz 1921. gadam, tātad četrus gadus un svinēšana ir starptautiski sasaistīta ar Igaunijas, Lietuvas un Somijas simtgadēm, bet Somija neatkarību ieguva 1917. gadā.
Čupa
Kāpēc nevienam nav ne mazākās intereses kuram iedeva tos miljonus par Kultūras karti, kas patiesībā nav vērts pat divus tūkstošus? Kas iedeva to mēs zinām, taču kam? Man netika, es neesmu nevienam brālis.
Klucis
Mūsu šlakai, kuru pārstāvis ir arī Stendzenieks - bija, ir un būs labi! Lai slavēta demokrātija un 4.maija republika Opera!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti