Sadaļas Sadaļas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Jaunie rakstnieki aicināti pieteikties romānu konkursam

Aicina iepazīstināt ar savu (vec)vecmāmiņu

Akcijā «Iepazīstini ar savu (vec)vecmāmiņu» vāc materiālus par Latvijas vēsturē nozīmīgām sievietēm

Iepazīstini ar savu (vec)vecmāmiņu! – ar šādu aicinājumu pie sabiedrības vērsies Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts. Tas cer izveidot datu un attēlu kopu, lai atklātu sieviešu iniciatīvu, profesionālo, sabiedrisko un politisko darbību no 19. gadsimta beigām līdz 2. pasaules karam. Pētnieki cer uz foto un dokumentālām liecībām par, iespējams, nepelnīti aizmirstām, bet spilgtām sievietēm dažādu dzimtu vēsturē.

Līvija Meņģele, Laura Neiberga, Minna Olle-Oliņa – sarakstu var turpināt stundām ilgi, jo šīs un daudzas citas pirms simt un vairāk gadiem dzīvojušās dāmas bija pilsones, celmlauzes, skolotājas, vadītājas un citādi ievērojamas sabiedrības domas virzītājas.

Vēsturniece Ineta Lipša atklāja, ka galvenais projekta atslēgvārds ir aktivitāte: “Tu kaut ko darīji, mēģināji sasniegt, bet rezultāts nebija tik izcils, lai tu, piemēram, kļūtu par deputāti, bet tajā pašā laikā to politisko kultūru “no apakšas” tu maksimāli uzturēji, cik nu tajā laikā varēja atļauties.”

Pirmā sieviete parlamentāriete Latvijā tika ievēlēta tikai 4. Saeimā. Tā bija Berta Pīpiņa. Kā spilgtu piemēru par sieviešu spēju ielauzties politikā vēsturniece min Elzas Rozenbergas jeb Aspazijas kandidēšanu Saeimas vēlēšanās.

“Ja, piemēram, sociāldemokrātu partijai Rīgas vēlēšanu apgabalā bija 69 tūkstoši vēlētāju un par Aspaziju nobalsoja 66 tūkstoši, bet trīs viņu izsvītroja, viņa bija saraksta beigās un viņa netika ievēlēta.

Mēs varam teikt – neviena deputāte netika ievēlēta, viņas neko nedarīja, nekas nebija. Bet 66 tūkstošu vēlētāju atbalsts – mūsdienās, es domāju, ka par kaut ko tādu var tikai sapņot,”

norādīja Lipša.

Tādēļ mēs Aspaziju neatceramies kā Saeimas deputāti, bet gan kā vienu no visu laiku spožākajām personībām mūsu kultūras vēsturē. Tomēr daudzas ievērojamas sievietes kaut vai pagastu un ciemu mērogā laikmets sāk izdzēst no vēstures. Tādēļ Literatūras, folkloras un mākslas institūts izsludina akciju “Iepazīstini ar savu (vec)vecmāmiņu!” un aicina atsaukties ikvienu, kam ir saglabājušās liecības par šādām personībām, kas dzīvojušas laikā no 1870. gada līdz Latvijas okupācijai.

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Eva Eglāja-Kristsone atzīmēja, ka svarīgi, ka šīs sievietes bija lielākā vai mazākā sabiedrībā redzamas un nozīmīgas: līdzdarbojās kādās apvienībās, biedrībās, bija to vadītājas, vietnieces.

Fotogrāfijas, rakstiskas un cita veida liecības var iesūtīt arī projekta “Facebook” kontā, izmantojot mirkļbirku #SievieteLatvijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt