"Tad, kad mājā kāds nomirst, mēs aizklājam spoguļus. Tas viss ir tautas maģija, tā nav kristietības pozīcija," stāsta Daugavpils Univerisitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētnieks Andris Uškāns, kurš Visu Svēto nakti aicina sagaidīt Rēzeknes Zaļajā sinagogā.
Viņš īpašā lekcijā plāno pievērsties tautas maģijai un tās maiņai līdz ar kristietības ienākšanu.
"Tātad viens ir tautas maģija, par ko pastāstīšu, par to, kam cilvēki ticēja, – tā ir pārvēšanās par vilkačiem. Un otra daļa, par ko es plānoju runāt, – kas notiek, ienākot kristietībai: ja tautā tiek uzskatīts, ka Romas katoļu inkvizīcija dedzināja raganas, tas ne vienmēr atbilst patiesībai. Mums ir nopratināšanas dokumenti, liecības, un mēs varam runāt, kas ir bijis, cik daudz un cik lielā mērā," stāsta pētnieks.
Andris Uškāns ir aktīvs vietējās kopienas un domubiedru grupas "Nezināmā Rēzekne" pārstāvis, savos akadēmiskajos pētījumos viņš pievērsies Rēzeknes būvvēsturei, taču izsenis interesējas arī par reliģiju, okultisma vēsturi un sazvērestības teorijām. Un arī šis pasākums solās būt nopietns, teic Andris Uškāns:
"Nezīmēsim pentagrammas, nekādus okultus rituālus mēs šeit neveiksim, varbūt kādam par nožēlu, bet šis būs diezgan akadēmisks pasākums."
Te gan jāsaka, ka sociālajos medijos parādījusies arī neizpratne par izvēlēto konkrētā pasākuma jeb lekcijas norises vietu – sinagogu. Tomēr vietas izvēle nav nejauša, jo, kā norāda Rēzeknes Zaļās sinagogas gids Voldemārs Ivdris, sinagoga ir ne tikai sakrāla vieta, kas pieder Rēzeknes ebreju draudzei, bet arī pulcēšanās vieta, kur tiek realizētas dažādas kultūrizglītojošas aktivitātes: "Muzeju naktis, teātra izrādes, gāmatu prezentācijas, pat klezmermūzikas koncerti. "Nezināmā Rēzekne" nav pirmo reizi sinagogā, un viņi parasti izzina un apzina Rēzeknes dažādu vietu stāstus, kas mazāk zināmi un mazāk pētīti, kas apvīti ar dāžādām leģendām. Un mēs šo vietu izvēlējāmies kā vienu no tām, kas arī apvīta gan ar mītiem, gan leģendām, un, protams, ka pamatā "sinagoga" no grieķu valodas ir pulcēšanās nams."
Tiesa, šis nebūt nav pirmais šāda veida pasākums, ko organizē "Nezināmā Rēzekne". Ik pa laikam domubiedru grupa dažādās Rēzeknes vietās organizē lekcijas, tāpat arī izzinošus pārgājienus Rēzeknē un tās apkārtnē.
"Ņemot vērā, ka es pētīju būvvēsturi, radās doma, ka būtu interesanti nevis vienam pašam iet un skatīties, kur ir tās ēkas, kuras kaut kur dokumentos ir minētas, kas tur ir tagad, bet savākt cilvēkus un doties kopā," stāsta Andris Uškāns.
Un pāris gadu laikā interesentu pulciņš, kas šādiem pasākumiem pievienojas, ir krietni audzis.
"Manuprāt, tas ir labi, ka savākušies cilvēki, kam rūp Rēzekne, rūp vēsture. Viņi iedziļinās, pēta, viņi dalās ar domām, izskan viedokļi. Tas ir labi, ka domājošie cilvēki salasās kopā," uzskata rēzeknietis Oskars. Visvairāk viņu piesaista pārgājieni, kas atklāj industriālo mantojumu, kultūrvēsturi, arī izzinošās lekcijas.
Visu Svēto nakts pasākumu plāno apmeklēt arī Kristaps: "Tas ļoti interesanti izklausās – mistika, nezināmais. Man interesanti būtu uzzināt kaut ko no "mūsu vietējā" – Rēzekne, Latgale – kur un kas mistisks noticis, varbūt kaut kas joprojām notiek. Kādas rituāla vietas, raganas, kulta akmeņi. Dabūt varbūt adreses ar pamestām interesantām mājām, vietām, ko varētu aplūkot, nofilmēt vai ierakstīt skaņas ar jūtīgiem mikrofoniem."
Par to, kā viduslaikos darbojās Dieva tiesa, kur šodien var nopirkt raganu pratināšanas rokasgrāmatu vai kad Latvijā liesmoja pēdējie raganu sārti – uz šiem un daudziem citiem jautājumiem atbildes varēs saņemt Visu Svēto vakarā, 31. oktobrī, Rēzeknes Zaļajā sinagogā. Organizētāji gan piemetina – daļa no lekcijas satura var nebūt paredzēta bērniem, jaunākiem par 18 gadiem.