Muzejam nacionālā muzeja statusa piešķiršana nozīmē līdzšinējās muzeja darbības, kas atbilst nacionālas nozīmes muzeja kritērijiem, atzīšanu, kā arī muzeja prestiža pieaugumu gan vietējā sabiedrībā, gan ārvalstu sadarbības partneru vidū.
Kultūras institūciju likums nosaka, ka nacionālas nozīmes kultūras institūcijas ir savā nozarē nozīmīgākās un valsts vadošās kultūras institūcijas, kuru pamatpienākums ir rūpēties par nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanu, aktualizēšanu un attīstīšanu. Lai iegūtu nacionālas nozīmes muzeja statusu, muzejam ir jāpamato KM sava atbilstība nacionālas nozīmes kultūras institūcijas statusam; Rakstniecības un mūzikas muzejs godam šo pienākumu ir veicis.
RMM krājums teritoriāli, hronoloģiski un tematiski aptver visu valsti un savā profilā ir visnozīmīgākais un pilnīgākais. RMM pētnieciskais darbs nodrošina vispusīgu krājuma izpēti un pētījumus profilzinātnēs.
RMM ekspozīcijas, izstādes un citi ar muzeja darbību saistītie komunikācijas veidi nodrošina muzeja krājuma pieejamību un vispusīgu izmantošanu sabiedrības izglītošanai un attīstībai. RMM veic darbības, kas apliecina muzeja kā vadošās institūcijas lomu muzeju nozarē.
Latvijas Muzeju padome 13. jūnija sēdē, iepazinusies ar muzeja iesniegumu par tā atbilstību nacionālā muzeja statusam, atzina, ka RMM atbilst Muzeju likumā noteiktajiem kritērijiem un ieteica KM virzīt priekšlikumu Ministru kabinetā par nacionālā statusa piešķiršanu muzejam.
Muzeju likums nosaka, ka nacionālais muzejs ir tāds muzejs: kura krājums teritoriāli, hronoloģiski un tematiski aptver visu valsti un savā profilā ir visnozīmīgākais un vispilnīgākais; kura pētnieciskais darbs nodrošina vispusīgu muzeja krājuma izpēti un pētījumus profilzinātnēs; kura ekspozīcijas, izstādes un citi ar muzeja darbību saistītie komunikācijas veidi nodrošina muzeja krājuma pieejamību un vispusīgu izmantošanu sabiedrības izglītošanai un attīstībai; kas veic darbības, kas apliecina šā muzeja kā vadošās institūcijas lomu muzeju nozarē.