Kultūras ziņas

Kori no Latvijas pošas uz Dziesmu svētkiem Kanādā

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Festivālam "Lampa" – 10

Desmitais sarunu festivāls «Lampa» notiks 5. un 6. jūlijā; pirmoreiz diskusiju rīko arī LSM.lv

5. un 6. jūlijā Cēsīs gaidāmi svētki – desmito reizi izskanēs sarunu festivāls "Lampa", kurā pirmo reizi diskusiju rīkos arī sabiedrisko mediju portāls LSM.lv.

Tās būšot īpašas svinības divu dienu garumā 62 norises vietās ar vairāk nekā 340 pasākumiem, kurus piedāvā 245 rīkotāji par tādām tēmām kā cilvēks, izglītība, finanses un ekonomika, drošība un tieslietas, Eiropa un pasaule, valsts un sabiedrība, kultūra un prāta atpūta, vide un ilgtspēja, mediji, mākslīgais intelekts un  tehnoloģijas, mentālā veselība un jebkas cits, par ko gribas parunāt, pavēstīja festivāla rīkotāji.

Tāpat būs iespēja piedalīties dažādās interaktīvās un izklaidējošās spēlēs, darbnīcās, diskusijās, sarunās, vērot iestudējumus un sporta pārraides, kā arī būt lieciniekiem raidierakstu dzīvajam izpildījumam. Ieeja festivālā –  kā vienmēr bez maksas.

Spēka kumoss miesai un garam

Kā jau pieklājas svinībām, šogad "Lampa" tiks atklāta ar kūku, lai pēc tam šādi spēcinātos viesus aicinātu nodoties vērtīgām sarunām gan uz ierastajām skatuvēm "Dots", "Mini Lampa", "Apgaismo", "Uzzibsnī", "Ģimenes telts", "Spuldze" un citām, gan dažādās nebijušās norises vietās. Būs iespēja redzēt "Pasaules mazāko skatuvi", "Swedbank dažādības simulatorā" pieredzēt pasauli, kā to pieredz cilvēki ar autismu, "Swedbank Ilgtspējas skatuvē" meklēt atbildes uz jautājumiem par uzņēmumu ilgtspējas stratēģiju, brīvprātīgā darba nozīmi, diskutēt par Baltijas enerģētisko neatkarību, uzņēmumu pārvaldības izaicinājumiem, zaļā kursa ietekmi uz finansējuma pieejamību un mācīties no biznesa neveiksmēm, klausīties sarunas lībiešu valodā "Lībiešu teltī", runāt par nāves tēmām pērn ļoti lielu atsaucību guvušajā "Nāves kafejnīcā", noskaņoties olimpiskajai vasarai "Parīzes teltī", runāt par reivu un to arī izbaudīt "Underground brūzī", pievērsties jauniešu problēmām "Spoguļteltī", skatīties Eiropas čempionāta futbola spēli un pārspriest notikumus laukumā "Vācu teltī", un piedzīvot daudz citu vērtīgu notikumu. 

Tāpat gaidāms "Politiķu cepiens". Tam sekos pārsteiguma koncerts, notiks arī "Politiķu disko", kurā politiķi demonstrēs savu mūzikas gaumi. Būs iespēja ziedot turpmākai festivāla norisei, pretī par piemiņu saņemot "Lampas spēka" nozīmīti, kā arī norisināsies "Mini Lampa", kurā tiks gaidīti paši mazākie, piedāvājot jautras, atraktīvas un izglītojošas nodarbes mazajiem sarunu vedējiem. Festivālā būs ēdienu trauku depozīta sistēma, kā arī ierastā glāžu depozīta sistēma, lai vēl vairāk samazinātu atkritumus, ko radījis festivāls. Tāpat rīkotāji sola padomāt par pieejamības risinājumiem ikvienam interesentam. Rūpējoties par festivāla pieejamību visām sabiedrības grupām, daļai pasākumu tiks nodrošināts tulkojums zīmju valodā un teksta reāllaika transkripcija. Savukārt festivāla mājaslapā iespējams iepazīties ar vides pieejamības aprakstu apmeklētājiem ar kustību traucējumiem. Tāpat tiks organizēts spēka vārdu pasts, kurā cilvēki varēs uzrakstīt uz kartītēm spēka vārdus un paņemt kāda cita spēka vārdu kartīti.

Uz sarunu tribīnēm 

Skatuvē "Dots" – šī brīža notikumiem veltītas sarunas un diskusijas. Te runāsim gan par demokrātiju un valsts drošību, gan par tviterlinča tiesu un politiķu sarunāšanās kultūru, par mākslīgo intelektu, inovāciju un neražu smalkajiem stāstiem, un te būs arī "Politiķu cepiens" un "Politiķu disko".

Cēsu pils parkā uz skatuves "Dots" 6. jūlijā no pulksten 17.00 līdz 18.30 notiks arī portāla LSM.lv rīkotā diskusija "Mākslīgā intelekta draudus drošai informācijai neapturēs pat uzticami mediji. (Ne)piekrīti?".

"Mākslīgā intelekta draudus drošai informācijai neapturēs pat uzticami mediji. (Ne)piekrīti?&qu...
"Mākslīgā intelekta draudus drošai informācijai neapturēs pat uzticami mediji. (Ne)piekrīti?"

Diskusijā portāla LSM.lv ziņu redaktors Edgars Zicāns kopā ar ekspertiem – Latvijas Universitātes profesori Innu Šteinbuku, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktoru Jāni Sārtu, Saeimas deputātu Andreju Judinu ("Jaunā Vienotība"), Eiropas Raidorganizāciju apvienības sociālo mediju ekspertu grupas locekli Kārli Miksonu un podkāsta "Vai viegli būt?" vadītāju Kristiānu Grāmatiņu – centīsies skaidrot, cik liela ir mediju atbildība pārbaudīt un regulēt mākslīgā intelekta radītu saturu. 

Skatuve "Apgaismo" līdzās citiem diskusiju tematiem piedāvās Ārpolitikas čempionātu 2024, sarunas par to, kā mākslīgais intelekts ietekmēs Latvijas un politiķu nākotni, atbildi uz jautājumu, vai bērnības garša ir cukurs, zaļvarēšanas un zaļvaidēšanas nianšu apskatu un atklāsmi, kas (nav) jādara, lai kļūtu slavens. Līdztekus norisināsies saruna par to, vai, sarunājoties latviešu valodā, pārāk bieži piesātinām valodu ar anglicismiem un vai tas rada draudus, kas noliek valodu uz "izmiršanas līnijas". 

Vai Latvijai piemīt superspējas un vai latvieši ir uzvarētāju nācija, varēs uzzināt skatuves "Uzzibsnī" apmeklētāji. Līdztekus – iespēja iegūt noderīgas zināšanas par to, kā Latvijas gaišākie prāti izglābs Baltijas jūru, kā neaizdedzināt savu māju, vai "Teslai" pirmais sapelnīs inženieris vai influenceris, kas (ne)pievelk jauniešus reģioniem, vai dzīve bez seksa atrisina visas problēmas un par daudzām citām ne mazāk intriģējošām tēmām.

Skatuves "Spuldze" dienaskārtībā: plašai sabiedrībai svarīgas tēmas – no stereotipu laušanas, ēnu ekonomikas mazināšanas un dzīvnieku tiesībām līdz personīgajam laimes ratam.

Reģionu spēks

Arī šogad Reģionu skatuvē, kas top sadarbībā ar "British Council" pārstāvniecību Latvijā, būs dzirdami visdažādāko Latvijas reģionu dalībnieku viedokļi, diskutējot un runājot par reģionu aktualitātēm un vietējo iedzīvotāju iespējām ietekmēt apkārt notiekošo. 5. jūlijā tiks runāts par kopienu nozīmi, lai mazinātu vientulību, sabiedrības iesaistes iespējām un kultūras ietekmi uz kopienu atdzimšanu, dienu noslēdzot ar monoizrādi par brīvību un "Britu Silent Disco", kurā pie pults būs Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels (Paul Brummell). Savukārt otrajā svinību dienā – 6. jūlijā – sarunas būs par Ukrainas bēgļu integrāciju, lauku teritoriju attīstību, pilsonisko sabiedrību un iedzīvotāju piederības sajūtu Latvijai. 

Mazajiem sarunu vedējiem

Arī šogad būs "Mini Lampa" ar daudzveidīgu programmu bērniem, kuriem būs iespēja iepazīt mežu, uzzināt par Latviju Eiropas Savienībā, pildīt uzdevumus un uzzināt par kosmosu, pieredzēt Rīgas cirka klaunādes izrādi "Pačamama", bet vecākiem – piedalīties sarunās par bērniem aktuālām tēmām.

Šī esot tikai maza daļiņa no plašās divu dienu programmas. Tiem, kas uz Cēsīm atbraukt nevarēs, daļu no festivāla diskusijām būs iespējams vērot arī tiešsaistē festivāla mājaslapā un LMT Viedtelevīzijā. Iepazīties ar pilnu festivāla programmu iespējams šeit, kā arī mobilajā lietotnē, kas bez maksas pieejama "Google Play" vai "App Store". Izveidot savu festivāla programmu būs iespējams gan festivāla mājaslapā, gan mobilajā lietotnē, izmantojot rīku "Mana programma".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti