Pievienotā vērtība šajā programmā būs Marka Rotko oriģināldarbu pieejamība un to padziļināta izpēte, zinošu un erudītu gidu atbalsts, kā arī pašu rokām veidots radošais darbs, kas attīstīs iztēli, kritisko domāšanu un prasmes, darbojoties ar dažādiem materiāliem.
"Rotko stāsts" ir jau piektā nodarbība, ko "Latvijas skolas somas" programmā piedāvā Rotko muzejs Daugavpilī, stāsta Rotko muzeja izglītības programmu kuratore Mairita Folkmane.
"Līdz šim mums muzejā bija četras nodarbības, un šī jau ir piektā, ko piedāvāsim skolu jauniešiem. Šeit ir svarīgi atklāt divas lietas – Rotko personību, ar domu, ka mēs caur mākslinieka dzīvi iepazīstam Latviju, savu vietu, kur dzīvojam, ka mēs apzināmies katra cilvēka vērtību un katra devums ir ļoti svarīgs. Un otrs – aicinām jauniešus muzejā apzināties, kā tā ir tāda vieta, kur caur dažādām prasmēm var izpausties ļoti dažādi, lietderīgi pavadīt savu laiku, piepildīt to ar dažādu un noderīgu saturu – vizuālā māksla, kultūrvēsture, literatūra," stāsta Folkmane.
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Rotko stāsts" paredzēta 7.–12. klašu skolēniem no visas Latvijas un šoreiz veidota kopā ar izglītības iniciatīvu "Ziedoņa klase", stāsta tās vadītāja Elizabete Pavlovska.
""Ziedoņa klase" ir kultūrizglītības gaita, kurā mēs veidojam dažādas nodarbības - runājam ar jauniešiem par kultūru, literatūru un Imantu Ziedoni, un citām kultūras vērtībām. Un ir arī ļoti foršs sadarbības modelis, jo "Ziedoņa klase" kopā ar Rotko muzeju ir radījusi interaktīvu, interesantu un ļoti praktisku jaunu nodarbību jauniešiem tieši par mākslinieka personību. Protams, ka mēs te runājam arī par mākslas darbiem, jo tā ir viņa galvenā pamatvērtība, bet būtiski ir tas, ka jaunieši iegūst pamatdomu par to, no kurienes nāk Rotko, kā radīja savus darbus, kas notika viņa dzīvē, kāda ir viņa māksla. Tās ir ļoti daudzšķautnainas puses," klāsta Pavlovska.
"Latvijas skolas somas" programma ar katru gadu kļūst arvien plašāka.
Ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu jauniešiem izglītošanās iespējas paveras visdažādākajās jomās, tagad piedāvājumu klāstā ir arī Rotko, un tas nav nejauši,
stāsta "Ziedoņa klases" vadītāja Elizabete Pavlovska.
"Mūsu Latvijas kultūras piedāvājums ir milzīgs, sākot ar teātri, kino un turpinot ar muzejiem. Mums pašiem "Ziedoņa klasē" ir 16 dažādas nodarbības, un prieks, ka mēs šajā Rotko muzejā piedalījāmies šīs nodarbības satura izstrādē un bijām klātesoši, lai no šīs brīnišķīgās idejas un draudzības šodien varam turēt rokās "Rotko stāsta" burtnīcu un sagaidīt jauniešus," priecīga ir viņa.
Daugavpils Valsts ģimnāzijas 9. B klase audzinātāja un bioloģijas un ģeogrāfijas skolotāja Valērija Dudeniča pavadībā ir pirmā klase Latvijā, kas Rotko muzejā novērtē jauno interaktīvo nodarbību "Rotko stāsts".
"Vispār "Skolas somas" programma ir ļoti lieliska, jo jauniešiem ir brīnišķīga iespēja iepazīties ar kultūru, un, ja runājam par Rotko, arī mākslu. Jo skolā mācību stundu ietvaros ne visu var apgūt, bet šeit gan ir lieliska iespēja to darīt. Man tikko parādīja jaunieši attēlus, ko ir uzzīmējuši, man liekas, ka tie ir ļoti sakarīgi un viņi vismaz ir iepazinušies ar šo mūsu dižo mākslinieku," stāsta skolotājs.
Latvijas Radio aptaujātie jaunieši atzinīgi novērtēja iespēju vairāk uzzināt par Rotko un viņa daiļradi:
"Bija interesanti taisīt kādu spilgtu darbiņu un paņemt to līdzi."
"Man patika vairāki uzdevumi, kas bija jāpilda, tas bija labs komandas darbs."
"Tā ir interesanta programma, kurā daudz uzzinājām par Rotko biogrāfiju un pirmajiem un pēdējiem darbiem."
"Mums skolā tik konkrēti nestāsta par viņa dzīvi, un tas bija ļoti interesanti."
Jaunā nodarbība skolu jauniešiem Rotko muzejā ar nosaukumu "Rotko stāsts" raisīs interesi, un pēc pirmajām atsauksmēm par to pārliecinās arī paši šīs programmas veidotāji:
"Atklāšanas pasākumā jaunieši mums lika 10 un 11 balles, novērtējums ir ļoti labs. Viņi jutās labi, jo tā bija iespēja pašiem darboties, izpētīt, sadarboties un pieredzēt tās lietas caur procesu, un mācīties praktiskajā darbībā. Šī nodarbība ir vēl viens iemesls, lai atbrauktu uz Latgali. Visiem Latvijas skolēniem ir jābrauc uz šejieni, jo jau pats Rotko muzejs ir pieredzes vērts."
"Rotko stāsts" Rotko muzejā ir startējis un ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu būs pieejams Latvijas skolu jauniešiem visa mācību gada laikā.