Vitālija Manska filma «Gorbačovs. Paradīze» uz lielajiem ekrāniem nonāks augusta nogalē

Starptautiski pazīstamā dokumentālo filmu režisora Vitālija Manska jaunākās dokumentālās filmas "Gorbačovs. Paradīze" nacionālā pirmizrāde notiks 26. augustā Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”, informēja filmas pārstāvji. No 27. augusta filmu plānots izrādīt Rīgā, Talsos, Kuldīgā, Cēsīs, Madonā un citur.

"Gorbačovs. Paradīze" ir dokumentāla filma par izmaiņām, kuras, viena vīra izraisītas, atbalsojās visā pasaulē. “Filmā atspoguļota tā vīra dzīve, kurš 20. gadsimtā izmainīja pasauli. Īso brīdi, kad Gorbačovs bija pie varas, iezīmēja viņa impērijas sabrukums. Viņš bija Atklātības (Glasnost) un Pārbūves (Perestroika) arhitekts. Šīs jaunās politikas sniedza Padomju Savienības pilsoņiem iespēju kļūt brīviem valstī, ko Ronalds Reigans sauca par "ļaunuma impēriju". Viņš nojauca Berlīnes mūri. Tomēr tajā pašā laikā viņa valdības laikā notika avārija Černobiļas atomstacijā, un šis notikums tika noklusēts. Pilsoņi, kas pieprasīja Baltijas valstu neatkarību, gāja bojā. Kareivji brutāli apspieda protestētājus Tbilisi. Padomju tanki brauca virsū mierīgajiem demonstrantiem Baku un nogalināja viņus. Padomju impērija sabruka viņa vadībā, un viņa paša cilvēki viņu nosoda. Nesot pagātnes nastu, šis vientuļais vecais vīrs dzīvo sava mūža pēdējās dienas tukšā namā kādā priekšpilsētā netālu no Maskavas,” sacīts filmas pieteikumā.

Savukārt Režisors Vitālijs Manskis par savu filmu saka: “Gribētos, lai mana filma “Gorbačovs. Paradīze” neatstātu vienaldzīgu nevienu, neatkarīgi no viņa dzimšanas vietas un laika.

Jo filma ir ne tik daudz par PSRS vēsturi, cik par viena cilvēka centieniem dot visiem Brīvību. Un par to, kā vieni šo Brīvību pieņēma, bet citi – atteicās.

Baltijas valstu pilsoņiem un nepilsoņiem filma noteikti būs interesanta, jo daudzi ir personīgi iesaistīti notikumos, par kuriem runā vai par kuriem klusē pirmais un pēdējais PSRS prezidents.”

Filmas "Gorbačovs. Paradīze" pasaules pirmizrāde notika 2020. gadā dokumentālo filmu festivālā IDFA, kur ieguva balvu par labāko pilnmetrāžas filmas režiju. Filma ir tikusi atzinīgi novērtēta un izrādīta vairākos starptautiskos festivālos – “Tallinn Black Nights” (Igaunija), “Hong Kong IFF”, “CPH:DOX” (Dānija), “Visions du Réel” (Šveice), “DOK.fest Munich” (Vācija), “DocsBarcelona” (Spānija), “Sheffield Doc/Fest” (Lielbritānija), “It's all true IDFF” (Brazīlija) u.c. Jau zināms, ka filma kinoteātros tiks izrādīta Balkānu valstīs, ASV un Kanādā, izrādīšanas tiesības ir iegādājušies arī TV kanāli BBC (Lielbritānija), NHK (Japāna), “Al Jazeera” (Āzija).

“Gorbačovs. Paradīze” ir studiju “Vertov” (Latvija) un “HypermarketFilms” (Čehija) kopražojums. Filmas radošajā komandā Latvijas pusi pārstāv skaņu režisors Anrijs Krenbergs, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Jevgēņijs Ribalko, kā arī režisors Vitālijs Manskis un producente Natālija Manska.

Filma tapusi sadarbībā ar TV kanāliem "Arte" un "Настоящее время" un Čehijas televīziju. Finansiāli filmas veidošanu atbalstīja Latvijas Nacionālais kino centrs un Čehijas Filmu fonds.

Filmas tapšanas stāstam var izsekot LTV raidījumā "Latvijas filmas Latvijas šodienai":

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti