VIDEO: Pirmā latviešu opera atdzimusi operfilmā – pirmizrādi piedzīvos «Baņuta»

15. oktobrī Rīgas Starptautiskajā kino festivālā (Riga IFF) gaidāma operfilmas “Baņuta” pirmizrāde, informēja filmas producenti. Savukārt pirmo ieskatu darbā sniedz nupat publicētais filmas treileris.

Operfilmas autori ir Berlīnes mūzikas teātra kolektīvs “Hauen und Stechen” un Latvijas mākslinieki – komponists Jēkabs Nīmanis, mūzikas teātra dramaturgs Evarts Melnalksnis, latviešu aktieri un solisti Laura Grecka, Armands Siliņš un Sniedze Kaņepe. Kā skaidrots darba pietiekumā, “operfilmas žanrā saplūst opera, skatuves mākslas nosacītība, laikmetīga performativitāte, humors un paradoksi, tai topot simt gadus pēc Alfrēda Kalniņa pirmās latviešu operas “Baņuta” pirmizrādes 1920. gadā.”

Operfilma vēsta par jaunās partizānes Baņutas glābšanu no karazonas un nokļūšanu svešumā, kur viņa laimīgas laulības vietā tiek iepīta politiskās intrigās un atriebības ķēdē. Vēstījumā tiek reflektēts gan par baltu mītisko senatni, gan par Austrumeiropas reģiona vēsturi 20. gadsimtā. Baņuta, kuru filmā atveido trīs aktrises – dziedātājas, par spīti traģiskajai notikumu gaitai, ir kaislības, mīlestības un dzīves alku pilna. Baņuta cīnās pret ciešanām un savu bezizejas stāvokli. Darbībā liela nozīme ir varoņu kara pieredzei, kas nosaka traumēto personāžu savstarpējās, vardarbības pilnās attiecības. Šajā interpretācijā arī pati Baņuta ir piedalījusies partizānu cīņās un nes sev līdzi to sieviešu pieredzi, kuras iesaistījās karadarbībā Austrumeiropā 20. gadsimtā.

Kā skaidroja operfilmas autori, “opera Kārļa Ulmaņa režīma laikā cenzēta, 1937. gada iestudējuma tekstā aizliedzot pieminēt Lietuvu, savukārt 1941. gadā padomju okupācijas valdība autoriem lika uzrakstīt operai laimīgas beigas. Šie motīvi izmantoti operas interpretācijā, veidojot trīs operas noslēgumus.”

Mūzikas teātra kolektīvs “Hauen und Stechen” jau teju desmit gadus aktīvi darbojas Berlīnes neatkarīgajos teātros, kā arī veidojis iestudējumus Hamburgas Valsts operā, Bavārijas Valsts operā Minhenē un citur. Kolektīvs nodarbojas ar operas zelta repertuāra radikālu pārradīšanu, kas, kā skaidroja operfilmas autori, “ietver brīvu sižetu interpretāciju, improvizāciju, radošu performativitāti, ne vien dziedātāju, bet arī performeru un visu veidotāju iesaistīšanu skatuviskajā darbībā, dažādu valodu un spēles formu izmantojumu, paradoksu un humora ievīšanu, kas sapludināts ar traģisko.”

Operfilmas producenti ir biedrība “Sansusī” un “Story Hub”. Pēc filmas pirmizrādes to plānots demonstrēt īpašos seansos ar autoru piedalīšanos Rēzeknē, Liepājā, Madonā un citur, kā arī ārpus Latvijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt