Kultūra

Zemnieki un mācītāji sastopas izstādē «Muzeja ieguvumi 2018» Brīvdabas muzejā

Atvērtie faili

#116 Vai pusmiljardu lielais alimentu nemaksātāju parāds valstij turpinās palielināties?

Tuvojas projekta "Katra diena simtgadē" filmēšanas noslēgums

Tuvojas projekta «Katra diena simtgadē» filmēšanas noslēgums

Režisores Dzintras Gekas filmai “Katra diena simtgadē” rit pēdējās filmēšanas dienas. Filmēšanas komanda kopš 1. janvāra ik dienu filmējusi dažādus notikumus Rīgā un citviet Latvijā. Īsi filmas kadri rādīs gan ikvienam pazīstamas ikdienas ainas sabiedriskajā transportā, tirgū vai uz ielas, gan arī ļaus ielūkoties premjera darba dienā vai vilciena mašīnista kabīnē. Noslēdzot filmēšanu un redzot lielo materiāla apjomu, režisore pieļauj, ka filma taps četrās daļās.

“Tā ir krastmala, mēs svinam Jauno gadu, sagaidām simtgadi pulksten divpadsmitos, viens operators ir krastmalā, bet galvenais filmas operators vienlaikus bija Dzemdību namā,” stāsta režisore, rādot fragmentus no topošās filmas “Katra diena simtgadē”, kas īsās epizodēs atspoguļo katru aizejošā gada dienu. Iepriekšējā gadu mijā kino komandas operators Viktors Gribermans projektu atklāja Dzemdību namā.

Simboliski meitenītes Jetes piedzimšana ir arī filmas pirmie kadri. Gada laikā komanda kopumā nofilmējusi jau vairāk nekā 200 stundas materiāla. Lai arī filmai ir scenārijs un ikdienā notveramo stāstu plāns, procesā netrūka arī pārsteigumu. Filmas operators saka, ka dokumentālais kino ir improvizācija.

“Ir tik daudz materiāla, vakar es noskatījos 60 dienas, un veltīju tam veselu vakaru. Interesanti un neparasti. No Romas pāvesta vizītes līdz bezpajumtniekiem, kā strādā neatliekamā palīdzība, kā strādā televīzija utt. Vēl pirms starta es jautāju Dzintrai, kas filmā ir galvenais, un viņas atbilde bija - “kas būs interesanti pēc 20 gadiem no šodienas dzīves”. Un tā mēs strādājām visu šo gadu,” stāsta Viktors Gribermans.

Filmā atrodamas tādas epizodes kā iedzīvotāju ikdiena ielās, ekskursijas dažādos reģionos, māmiņdiena, kadri no operāciju zāles, kādas jaunietes gatavošanās eksāmeniem, diena ar premjeru, ļaužu vērojumi sastrēgumos, deputātu pirmā diena jaunajā Saeimas sasaukumā, brauciens ar vilcienu pasažieru vagonā vai mašīnista kabīnē, nakts tirgus kņada vai diena ar dervišu dejām tepat Rīgā, stāsta režisore.

“Tātad tie ir derviši, ir tāds centrs Rīgā, un viņi piekrita, ka mēs filmējam pie viņiem. Manuprāt, filmā vispār ir daudz tādu vietu, kur mēs ikdienā nenokļūstam, un konceptuāli gribējām rādīt ne tikai ikdienu kā prezentāciju vai ziņas, bet arī to Mēness otru pusi…” uzsver Geka.

Filmā pēc iespējas aptverta arī Latvijas karte, komanda viesojusies dažādos reģionos, kā arī talkā nākušas reģionālās televīzijas. Ir dokumentēti visi gadalaiki, kā arī dažādas dzīvības formas, proti, ne tikai cilvēku ikdiena, bet kamera paviesojusies arī skudru pūžņa sirdī.

Dzintra Geka papildina, ka kulminācija filmā ir Dziesmu svētku dienas un gatavošanās tiem.

“Tas cilvēku pacēlums un emocijas, operators to ļoti labi prata noķert, un tad aizbrauca uz vecpilsētu pie [Laimas] pulksteņa piecos no rīta, kāda izskatās pilsēta tad. Tāpat 18. novembrī milzīgās svētku sajūtas, uguņošana, krastmala utt., un tad atkal nākamais rīts – mēs filmējam Ziepniekkalna tirgū, kur tāds vecs vīrs tirgo dārzeņus un pa visu dienu viņam tikai viens pircējs. Tie prieki un bēdas filmā ir tā kā kardiogrammā, tā kā dzīve – augšā, lejā,” pauž Geka.

Pēc daudzo kadru montāžas filma “Katra diena simtgadē” četrās daļās pie skatītājiem nokļūs nākamā gada laikā, bet pēdējie kadri vēl taps šajās dienās. Komanda dosies filmēt pirts rituālu Alūksnē, un režisore atklāj, ka gada nogalē vēl plānots nofilmēt mazo Jeti, kurai nu jau būs pirmā gada dzimšanas diena. Tāpat gadu mijā operators filmēs vēl vienas dzemdības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti