Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Marka Rotko centra pieci gadi mākslā

Dāvja Sīmaņa jaunākā filma «Mūris»

Tuvojas Dāvja Sīmaņa dokumentālās filmas «Mūris» Latvijas pirmizrāde

Dāvja Sīmaņa jaunā pilnmetrāžas dokumentālā filma "Mūris” 16. aprīlī piedzīvo pasaules pirmizrādi Šveicē, Nionas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “Visions du Réel”. 24. aprīlī tā nonāks uz kinoekrāniem Latvijā.

Filmas stāsts ir par dažādām robežām – fiziskām, valsts nospraustām un prāta radītām, tās fiksētas, filmas autoriem apceļojot Latvijas, Krievijas un Baltkrievijas robežreģionu, informēja Nacionālā Kinocentra pārstāve Kristīne Matīsa.

Filozofs un publicists Ilmārs Šlāpins uzskata šo filmu par interesanti netipisku Dāvim Sīmanim. Viņš uzsver, ka tā noteikti nav tīri politiska filma ar mēģinājumu pateikt vai deklarēt kādas idejas, un atzīst, ka šāda fomāta filmu no Sīmaņa nav gaidījis.

Filmas veidotāji raksta: “Filma tapa kā vizuāla dienasgrāmata, sākotnēji nemaz nenojaušot par to, kādus stāstus ceļš robežas abās pusēs piedāvās. Viena situācija veda pie nākamās, tādējādi arvien vairāk paplašinot kontekstu tam, kas notiek Eiropas Savienības un Krievijas pierobežā. Filmas tapšanas laikā tika sastapti ļoti atšķirīgi domājoši cilvēki un filmēts ļoti atšķirīgās vietās, tostarp Latgalē, Pleskavas apgabalā un Doņeckas separātistu kontrolētajās teritorijās. Filmēšanas laikā atklājās tēmas, kas saistītas ar vēsturiskajām pretrunām Latvijas un Krievijas starpā. Tomēr visvairāk gribētos uzsvērt skumjo sakritību, ka filma iznāk laikā, kad politiski neizlēmīgā kārtā prezidents Raimonds Vējonis ir noraidījis lūgumu apžēlot Ansi Ataolu Bērziņu. Ansis ir viens no filmas varoņiem, kurš filmēšanas laikā atradās politiskajā trimdā. Viņš atšķirībā no citiem filmas personāžiem nav politisks radikālis, bet apzinās sevi kā demokrātiskas Latvijas patriotu un vēlas, lai valsts beidzot atbrīvotos no padomju domāšanas veida.”  

Savukārt kinokritiķe Daira Āboliņa norāda: "Dāvja Sīmaņa stiprākā puse un vienlaicīgi varbūt arī vistrauslākā ir tā, ka filmas galvenā persona ir viņš pats. Viņš dalās savās bailēs, savās šaubās par valsti, kurā viņš dzīvo. Mums ir jāieņem pozīcija, kas mēs esam, kāda ir mūsu attieksme pret valsti, kurā mēs dzīvojam, pret robežām, pret savām politiskajām, labi, neapzinātajām, varbūt filozofiskajām izvēlēm. Mums nav jābūt politiķiem, lai mums būtu sava cilvēciskā nostāja.”

Filmas Latvijas pirmizrāde otrdien, 24. aprīlī, notiks kinoteātrī “Splendid Palace”.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti