Sveicot Astrīdu Kairišu jubilejā, Kino centrs piedāvā noskatīties filmu «Ezera sonāte»

Apsveicot aktrisi Astrīdu Kairišu 75. jubilejā, Nacionālā kino centra (NKC) portālā filmas.lv uz laiku ievietota filma, kurā aktrisei ir viena no viņas kinomūža skaistākajām, nopietnākajām un populārākajām lomām – pirms 40 gadiem spēlētā skolotāja Laura režisoru Vara Braslas un Gunāra Cilinska filmā “Ezera sonāte” (1976).

Filma "Ezera sonāte" portālā filmas.lv būs skatāma līdz maija beigām, kad apaļu jubileju svinēsim arī Gunāram Cilinskim (1931-1992). Portālā ievietota filmas restaurētā kopija, kuras izgatavošanu Nacionālais kino centrs finansēja 2008. gadā, izmantojot ES fondu līdzekļus; "Ezera sonāte" bija otrā filma NKC klasikas mantojuma restaurācijas programmā.

Aktrise Astrīda Kairiša kinofilmā debitēja 1961. gadā režisoru Adas Neretnieces un Māra Rudzīša antireliģiskajā drāmā "Pieviltie" (tur viņa bija jauna meitene Lienīte, kura aiziet klosterī un kļūst par māsu Annu, bet mīlestība pret Eduarda Pāvula tēloto Jāni glābj Lienīti no baznīckungu ietekmes).

Pēc vairākām kolorītām kinolomām (filmu producenta Panova mīļotā sieviete Irina Jāņa Streiča pirmajā patstāvīgajā filmā "Šauj manā vietā" (1970), Bruno Ojas tēlotā Harija Maura jaunības mīlestība Ieva Oļģerta Dunkera filmā "Tauriņdeja" (1971), krāšņi iespaidīgā mātesmeita Zane Gunāra Pieša inscenējumā "Pūt, vējiņi!" (1973) un citas) Astrīda Kairiša nonāk līdz kinolomai, kas viņai atnes tolaik augstāko profesionālo apbalvojumu – Latvijas PSR Valsts prēmiju.

Filma "Ezera sonāte" ir viens no retajiem gadījumiem Latvijas kinovēsturē, kad kopā strādājuši divi režisori – kinorežijas debitants, tobrīd ārkārtīgi populārais aktieris Gunārs Cilinskis un kinoražošanā ļoti pieredzējušais Varis Brasla. Par to, ka galveno sieviešu lomu tēlos Astrīda Kairiša, šaubu neesot bijis nevienam, arī uz ārsta Rūdolfa lomu pretendēja tikai pats Gunārs Cilinskis, un abu varoņu mīlasstāsts izcilo aktieru atveidojumā kļūst par īstu kases grāvēju gan Latvijā, gan toreizējā Padomju Savienībā un arī ārzemēs, kur žurnāla ''Variety'' kinokritiķis raksta: “… Astrīdas Kairišas kustību grācija ir meža nimfas iemiesojums”. Latvijas kino tābrīža kopējā ainā "Ezera sonāte" ir viena no pirmajām tīrajām melodrāmām, kuru neapgrūtina padomju kinomākslai gandrīz obligātā “ražošanas tematika”.

Filmā lieliski nospēlē arī mazais puika Egils Veseris Lauras dēla Māra lomā, spilgta raksturloma (Lauras māsa Vija) izdevusies Lilitai Ozoliņai, aktieru ansamblī arī Lidija Freimane, Ģirts Jakovļevs, Ineta Apoga, Rūdolfs Plēpis, Ēvalds Valters un citi. Filmas operators inscenētājs ir Gvido Skulte, mākslinieks Andris Merkmanis, komponists – Imants Kalniņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt