Režisors Manskis saņem balvu Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā

Latvijas filmas “Gorbačovs. Paradīze” režisoram Vitālijam Manskim Starptautiskajā Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā (IDFA) piešķirta balva par labāko režiju. Savukārt Latvijas studijas “Avantis Promo” kopražojumam “Starp diviem kariem” piešķirta galvenā balva konkursā “First Appearance”.

26. novembrī Starptautiskajā Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā norisinājās apbalvošanas ceremonija, kas Covid-19 pandēmijas dēļ tāpat kā vairums citu festivāla notikumu tika rīkota tiešsaistē. Apbalvoto filmu vidū ir arī Latvijas studijas “Vertov” producētā un IDFA galvenajā – pilnmetrāžas filmu konkursā iekļautā filma “Gorbačovs. Paradīze”, kuras režisors Vitālijs Manskis saņēma balvu par labāko režiju (“IDFA Award for Best Directing”).

Kā paziņojumā medijiem informēja festivāla “Artdocfest/Riga” pārstāve Ilze Pelnēna, “Gorbačovs. Paradīze” bija viena no retajām filmām, kas tika izrādīta kinoteātrī, jo pastāvošo ierobežojumu dēļ festivāls norisinās galvenokārt tiešsaistē. Tāpēc filmas pirmizrāde IDFA notika, lielajā Amsterdamas kino teātra “Tuschinski” zālē klātesot tikai režisoram un 30 skatītājiem.

Filma “Gorbačovs. Paradīze”

Manska jaunākā filma “Gorbačovs. Paradīze” stāsta par vīru, kura izraisītās pārmaiņas mainīja pasauli. Kā skaidrots filmas aprakstā, “Gorbačovs bija “atklātības” (Glasnost) un “pārbūves” (Perestroika) arhitekts. Berlīnes mūra nojaucējs. Taču arī Černobiļas avārijas noklusētājs, Tbilisi un Baku protestētāju apspiedējs. Padomju impērija sabruka viņa valdīšanas laikā, un viņa paša tauta tagad viņu par to nosoda. Ar pagātnes notikumu nastu plecos vientuļais vīrs savas dienas pavada kādā tukšā Maskavas priekšpilsētas namā.”

Režisors Vitālijs Manskis par savu filmu sacīja: “Mihailam Gorbačovam būs pieminekļi visā pasaulē. Kaut kur jau ļoti drīz, kaut kur – piemēram, Krievijā – paies daudz gadu, pirms radīsies apjausma par to, ko paveicis šis cilvēks vēsturei. Bet es gribēju, lai aiz bronzas vai marmora vēsuma būtu ieraugāms cilvēks, kas viens pats izlēma padarīt pasauli labāku. Tieši ar šo motivāciju mēs ilgi pierunājām no dzīves nogurušo 90 gadus veco sirmgalvi ielaist mūs viņa vientulības, vilšanos un brīvības laimes pasaulē!”

Filma “Gorbačovs. Paradīze”

Latvijas skatītājiem iespēja noskatīties filmu “Gorbačovs. Paradīze” būs pirmajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “Artdocfest/Riga”, kas Covid-19 pandēmijas dēļ ir pārcelts uz 2021. gada martu.

“Gorbačovs. Paradīze” ir studiju “Vertov” (Latvija) un “HypermarketFilms” (Čehija) kopražojums. Filmas radošajā komandā Latvijas pusi pārstāv skaņu režisors Anrijs Krenbergs, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Jevgēņijs Ribalko, kā arī režisors Vitālijs Manskis un producente Natālija Manska.

Filma tapusi sadarbībā ar TV kanāliem “Arte” un “Настоящее время” un Čehijas televīziju. Finansiāli filmas veidošanu atbalstīja Nacionālais kino centrs un Čehijas Filmu fonds.

Filmas "Gorbačovs. Paradīze" tapšanas stāsts, sākot ar filmu veidotāju idejām un scenāriju un beidzot ar notiekošo uzņemšanas laukumā un montāžas smalkumiem, skatāms LTV raidījuma ciklā "Latvijas filmas Latvijas šodienai":

Savukārt IDFA jauno režisoru konkursā "First Appearance" galveno balvu saņēmusi ukraiņu režisores Alinas Gorlovas pilnmetrāžas filma "This Rain Will Never Stop" (darba nosaukums latviešu valodā – "Starp diviem kariem"), Ukrainas, Latvijas, Vācijas un Kataras kopražojums, kas tikai pirms dažām dienām piedzīvoja Itālijas pirmizrādi festivālā "Festival Dei Popoli", kur saņēma galveno balvu kā labākā pilnmetrāžas filma. Kā paziņojumā medijiem informēja Nacionālā kino centra pārstāvji, filmas Latvijas puses komanda ir studija "Avantis Promo", producente Ilona Bičevska, komponists Goran Gora, scenārija konsultanti Ivo Briedis, Atis Klimovičs, Ilona Bičevska.

“Mūsu filma iesākās kā maza īsfilma par Sīrijas jaunieša dzīvi Ukrainā, taču tās ražošanas procesā kopā ar mūsu varoni tikām ierauti aizvien jaunu kara situāciju epicentrā.

Četru gadu laikā tā no īsfilmas kļuvusi par kara skartas ģimenes eposu, kura laikā mēs piedzīvojam trīs karus un sekojam jauna cilvēka miera un identitātes meklējumiem. Tas viss tiek atklāts jaunas sievietes – režisores – acīm, kas niansēti uztver smalkas detaļas cilvēka individuālo un kolektīvo emociju pasaulē 21. gadsimtā, kur karš joprojām nespēj rimties,” tā par filmu stāstīja kopproducente Ilona Bičevska no "Avantis Promo".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti