Sadaļas Sadaļas

Portālā filmas.lv skatāma Gunāra Cilinska 90. jubilejas kolekcija

Aktierim un režisoram Gunāram Cilinskim (1931–1992) 23. maijā aprit 90 gadu jubileja, tāpēc Nacionālā kino centra (NKC) portālā filmas.lv kopš 21. maija skatāma jauna kolekcija – deviņas spēlfilmas, četras no tām no jauna pievienotas portālam, informēja NKC pārstāvji.

Teātra un kino aktieris un režisors Gunārs Cilinskis 2021. gada 23. maijā svinētu 90 gadu jubileju, un portālā filmas.lv izveidota deviņu spēlfilmu izlase, nozīmīgākās virsotnes Gunāra Cilinska filmogrāfijā. Spēlfilmas, kas apkopotas kolekcijā “Aktieris un režisors Gunārs Cilinskis”, no 21. maija var bez maksas skatīties Nacionālā kino centra portālā filmas.lv visā Latvijas teritorijā. Divas filmas ar Gunāra Cilinska piedalīšanos – “Ezera sonāte” (1976) un “Ceplis” (1972) – ir pastāvīgi pieejamas arī visā pasaulē un ar tulkojuma subtitriem, jo ietvertas portāla restaurētās kinoklasikas kolekcijā.

"Noktirne"

Aktieris Gunārs Cilinskis uz teātra skatuves debitēja 1955. gadā un jau drīz nospēlēja arī pirmo kinolomu Adas Neretnieces filmā “Svešiniece ciemā” (1958). Daudz būtiskāka parādība Gunāra Cilinska filmogrāfijā ir viņa sestā filma un pirmā galvenā loma – republikāņu armijas kareivis Žoržs filmā “Noktirne” (1966) par pilsoņu karu Spānijā 20. gadsimta 30. gados. Šai režisora Rostislava Gorjajeva filmai ir nozīmīga vieta Latvijas kinovēsturē – filmēšanas apstākļu ziņā ārkārtīgi sarežģītā “Noktirne” bija pirmā filma daudziem vēlāk pazīstamiem kinoprofesionāļiem, īpaši aizrautīgs jaunības entuziasma darbs, kuram publikas uzmanību piesaistīja arī Gunāra Cilinska ekrāna partnere medmāsas Ivetas lomā – pirmā ārvalstu aktrise Rīgas kinostudijas filmā, poliete Pola Raksa.

"Mērnieku laiki"

Hronoloģiski nākamā filma Gunāra Cilinska jubilejas kolekcijā ir 2019. gadā restaurētā latviešu literatūras klasikas ekranizācija – režisora Voldemāra Pūces “Mērnieku laiki” (1968, restaurēta 2019) pēc brāļu Kaudzīšu romāna, kur Cilinskis tēlo emocionāli pieklusināto Kasparu Gaitiņu, darbojoties līdzsvarotā partnerībā ar aktrisi Viju Artmani galvenās varones Lienas tēlā. Hrestomātisks literatūras klasikas darbs, Rūdolfa Blaumaņa novele, ir pamatā arī Gunāra Pieša filmai “Nāves ēnā” (1971, restaurēta 2019), kur Gunārs Cilinskis atveido vienu no izvērstākajiem tēliem, vīrišķīgo un garīgi stipro Birkenbaumu.

"Nāves ēnā"

Kā atzīmēja NKC, atsevišķi izceļama un kolorīta parādība Gunāra Cilinska filmogrāfijā ir komiskā peļu slazdu fabrikanta Miķeļa Nagaiņa loma Pāvila Rozīša romāna “Ceplis” ekranizācijā (1972, restaurēta 2017). Režisors Rolands Kalniņš ar neveiksmīgā uzņēmēja Nagaiņa lomas piedāvājumu iedvesmoja Gunāru Cilinski, kurš līdz tam bija izcēlies kā varoņlomu tēlotājs, atklāt pavisam negaidītas talanta šķautnes – “tādu Cilinski skatītājs vēl nav redzējis,” teica kolēģi Rīgas kinostudijas Mākslas padomē.

"Ceplis"

Gunāra Cilinska kinolomu skaitā (kopā vairāk nekā 40) ir daudz arī tā saukto “mūsdienu varoņu” – piemēram, kriminālizmeklētājs Sokolovskis vienā no Aloiza Brenča klasiskajām detektīvfilmām “Šahs briljantu karalienei” (1973, restaurēta 2018). Un, protams, ārsts Rūdolfs filmā “Ezera sonāte” (1976, restaurēta 2008). Ar šo filmu, kurai pats aktieris ir arī režisors (tandēmā ar pieredzējušo Vari Braslu), sākas Gunāra Cilinska darbs kinorežijā – aktiera profesijā viņam sācis pietrūkt izvēles brīvības.

“Šahs briljantu karalienei”

Jau ar pirmajiem kinorežijas darbiem Cilinskis pasludina, ka nekautrēsies arī no “arhaiskā” melodrāmas žanra, jo “visa dzīve bieži vien ir klasiska melodrāma”, tāpēc kā nākamo ekranizē Elīnas Zālītes romānu “Agrā rūsa” (filma 1979, restaurēta 2019). Vēlāk intervijās Gunārs Cilinskis saka: “Ko tur liegties? – tā sirds daļa, kurā mīt aktieris, neizturēja kārdinājumu…”, tāpēc viņš turpina tradīciju, ka pats savā filmā spēlē arī kādu lomu, šoreiz “izteikti negatīvo” prokuroru Straujupu.

"Agrā rūsa"

NKC kā interesantu parādību Gunāra Cilinska radošajā darbībā atzīmē titullomu Ērika Lāča filmā “Vilkatis Toms” (1983), kas uzņemta pēc Jāņa Mauliņa romāna “Pēdas” un stāsta par 17. gadsimta leģendām. Cilinska varonis ir brīvdomīgais un drosmīgais latviešu zemnieks Toms, kurš slēpjas mežā un biedē kungus, ar pieradināta vilka palīdzību izlikdamies par vilkati.

"Vilkatis TOms"

Filma “Vilkatis Toms”, tāpat kā “Noktirne”, speciāli Gunāra Cilinska jubilejas kolekcijai digitalizētas no 35 mm kinolentēm, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvam strādājot ar jaunajām kino digitalizācijas iekārtām, kas iegādātas ERAF projektā “Kultūras mantojuma satura digitalizācija. II kārta”.

“Vilkaču mantiniece”

Jubilejas kolekciju noslēdz Gunāra Cilinska pēdējais lielais kinorežijas darbs “Vilkaču mantiniece” (1990), kas uzņemts pēc Ilonas Leimanes romāna (1943). Šajā kaislību stāstā izspēlēts motīvs par naidu starp divām dzimtām un slepenu mīlestību, kas cenšas izlauzties cauri naida sienai, bet pats Gunārs Cilinskis spēlē veco Dievlodziņu saimnieku, pārliecināti patriarhālu un stūrgalvīgi māņticīgu tipu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt