Portālā «filmas.lv» iespējams noskatīties pirmo simtgades filmu

Gatavojoties tradicionālajiem riskiem, ka Līgo svētkos klimatiskie apstākļi var nebūt diez ko patīkami brīvdabas svinēšanai, Nacionālais kino centrs piedāvā atkal jaunu papildinājumu portāla “filmas.lv” repertuāram – sadaļā “Latvijas filmas tiešsaistē” ievietotas vairākas filmas, viena no tām – pirmā simtgades filma.

Kā pirmā filma no NKC programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” šajos Jāņos portālā tiek ievietota dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes” (2017), informēja NKC speciāliste filmu nozares informācijas jautājumos Kristīne Matīsa. Filma ir režisora Askolda Saulīša un scenārija līdzautora Daiņa Īvāna pētījums par to, kā “uz pasaules vēstures skatuves iznāca pati latviešu tauta” un vēl pirms Latvijas valsts dzimusi Latvija – 1. Daugavgrīvas, 2. Rīgas, 3. Kurzemes, 4. Vidzemes, 5. Zemgales, 6. Tukuma, 7. Bauskas un 8. Valmieras latviešu strēlnieku bataljons. Simtgades filma “Astoņas zvaigznes” pirmizrādi piedzīvoja Latvijas 99. dzimšanas dienā, 2017. gada 18. novembrī, līdz ar to ir šobrīd jaunākā no filmām, kas ievietotas portālā. Tā skatāma arī portālā REPLAY.lv. 

Papildinot vairāk nekā 100 filmas, kas portālā “filmas.lv” noskatāmas tiešsaistē bez maksas jebkurā laikā un jebkur Latvijā, Nacionālais kino centrs (NKC) 2018. gada Jāņos ievieto portālā divas klasiskas un restaurētas spēlfilmas. Viena no tām  ir vasarīgi tautiskā noskaņā ieturētā režisora Imanta Krenberga komēdija “Īsa pamācība mīlēšanā” (1981) pēc Rūdolfa Blaumaņa darbu motīviem un otra – pirmsvēlēšanu gaisotnei ļoti piemērotā un vēl šodien aktuālā režisora Leonīda Leimaņa filma “Pie bagātās kundzes” (1969). 

Jaunākā no šobrīd ievietotajām spēlfilmām būs portālā pieejama tikai ierobežotu laiku – režisoru Māra Putniņa un Jāņa Cimmermaņa veidoto un studijā F.O.R.M.A. producēto komisko spēlfilmu “Džimlai-rūdi-rallallā!” (2014) var noskatīties tikai līdz 29. jūnijam.

Portālā noskatāmo filmu klāstu papildina arī kaislīgi krāsainā Rozes Stiebras animācijas filma, Raiņa lugā balstītā “simboliskā mīlestības mistērija” “Spēlēju, dancoju!” (2007) ar Helēnas Heinrihsones veidoto ekstrēmi košo vizuālo tēlu un grupas “Iļģi” mūziku.

Lai atraktīvu saturu portālā atrastu visdažādākie skatītāji, šajos svētkos Latvijas filmu klāstam pievienojas arī studentu īsfilma – režisors Jānis Ābele, kurš nupat Jura Podnieka studijā pabeidzis filmēšanas periodu pilnmetrāžas spēlfilmai “Jelgava ’94”, piedāvā neierobežotam skatītāju lokam savu diplomdarbu, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmiju kinorežijas specialitātē. Tā ir spēles īsfilma “Augstāk par zemi” (2015), kur galvenajās lomās ir jaunie Latvijas aktieri Raimonds Celms un Jana Herbsta. Filma saņēmusi galveno balvu 33. Eksānprovansas (Francija) īsfilmu festivālā “Tous Courts”, un tajā iesāktās tēmas tālāk tiks attīstītas Jāņa Ābeles topošajā pilnmetrāžas filmā “7 miljardi gadu pirms pasaules gala”.

Protams, portālā filmas.lv joprojām var noskatīties arī citas klasiskas un jaunas Latvijas filmas – nemirstīgo Jāņa Streiča komēdiju “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981), Vara Braslas un Gunāra Cilinska melodrāmu “Ezera sonāte” (1976), Gunāra Pieša ģimenes filmu “Sprīdītis” (1985), Gata Šmita komēdiju “Seržanta Lapiņa atgriešanās” (2010), arī dokumentālo kino un animāciju – 30 dažādu gadu un dažādu režisoru filmiņas mazajiem skatītājiem. 

Portālā “filmas.lv”, ko Nacionālais kino centrs (NKC) ciešā un veiksmīgā sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC) izveidojis, lai veicinātu Latvijas filmu pieejamību skatītājiem, filmas sadaļā “Latvijas filmas tiešsaistē” ir iespējams skatīties jebkurā laikā jebkur Latvijas teritorijā ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un “Android” operētājsistēmu versijām.

Portāls ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze, kas kopš 2006. gada veidota sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju, – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti