LTV pirmizrāde videofilmas «Ziedoņa Kurzemīte: «Kā tur dzīvo!»» otrajai daļai

Ceturtdien, 16. februārī, plkst. 21.45 LTV1 ēterā būs skatāma dzejnieka Valta Ernštreita, režisores Maijas Smildziņas un žurnālistes Ilzes Strengas veidotās videofilmas “Ziedoņa Kurzemīte: “Kā tur dzīvo!” otrās daļas pirmizrāde.

“Kā tur dzīvo!” – ik reizi izsaucies dzejnieka Imanta Ziedoņa vecaistēvs, atgriezies no kāda sava brīvā gara izprovocētā pāris dienu ceļojuma pa apkārtni. Viņam traki patikušas tikšanās ar cilvēkiem. Šī spārnotā teiciena iedvesmots, dzejnieks un lībiešu valodas pētnieks Valts Ernštreits nolēma doties uz Ziedoņa aprakstīto Kurzemīti, savu ceļu dokumentējot videofilmā.

Valtu Ernštreitu no Imanta Ziedoņa ceļojuma pa Kurzemīti šķir nepilni piecdesmit gadi. Toreiz Ziedonis aizbēga no Rakstnieku savienības vadītāja pienākumiem un devās pie cilvēkiem, cenšoties ”ieraudzīt dzīvo cilvēku īstenību, jo mirdzēja cilvēki”. Videofilmā dzejnieks Valts Ernštreits Kurzemītē satiks arī savus cilvēkus, lai parunātos, lai redzētu, “kā tur dzīvo!”.

Savā ceļojumā Valts Ernštreits satika Ziedoņa “Kurzemītes” noslēpumaino Unigundi, kā arī stipro un ar latvisko pašapziņu apveltīto kolhoza “Jaunais komunārs” priekšsēdētāju Jāni Blūmu, kurš muguru nav liecis nevienai varai un stalti savu gara stāju tur vēl šodien. Dzejnieka Imanta Ziedoņa māsa Anita Bumbure filmas veidotājus aizveda uz Enguri – “Kurzemītē” aprakstīto dzejnieka pamatskolas gadu vietu un baznīcu, kur Ziedonis iesvētīts. Tur dzejnieks Valts Ernštreits iestādīja Pētera Upīša selekcionēto ceriņu “Imants Ziedonis”. Ar selekcionāru Upīti dzejniekam Ziedonim bija smalka saprašanās – stāsti par šīm divām lielajām personībām būs arī videofilmā. Videofilmas veidotāju ceļš vedīs arī uz Ziedoņa ķiršu dārzu Tukumā un cilvēkiem, kuri uztur Ziedoņa radošo garu arī šodien, uz līvu krastu, pa kuru kājām gāja arī dzejnieks. Cilvēku stāstos ienāks piedzīvojuma gars, kas tik ļoti patika arī Ziedonim.

Videofilmu veidojuši dzejnieks un lībiešu valodas pētnieks Valts Ernštreits, režisore Maija Smildziņa, žurnāliste Ilze Strenga, operatori Aivars Cāns, Ņikita Korņevs, Oto Ailts, Jānis Rēdlihs, montāžas režisors Jānis Rēdlihs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt