LTV novembrī demonstrēs cikla «Latvijas kods» jaunās filmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jau otro gadu pēc kārtas valsts svētkos Latvijas Televīzija (LTV) sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu (VKKF) un Nacionālo kino centru (NKC) piedāvā iespēju novērtēt jaunākās īsfilmas, kas tapušas filmu konkursā “Latvijas kods”. Savu redzējumu par šodienas Latvijas reālijām veidojuši jau pazīstami filmu režisori Līga Gaisa, Una Celma, Dzintars Dreibergs un Aija Bley, kā arī divas debitantes – Alise Zariņa un Daina Zviedre.

Filmu pirmizrādes LTV1 ēterā būs skatāmas no 10. līdz 18. novembrim un 22. novembrī no pulksten 11.

Režisores Līgas Gaisas un operatora Gata Grīnberga vizuāli krāšņā “Cukurvate, degunlāči un monocikls”, ko LTV1 demonstrēs 10. novembrī pulksten 20 un 22. novembrī pulksten 11, ir filma par tiem, kuri mājo Rīgas cirkā, un par to, kas notiek ārpus manēžas pirms un pēc tikšanās ar skatītāju zem cirka kupola. Kurš gan kaut reizi nav smējies par klauniem, baidījies no lauvām un ēdis cukurvati? Tomēr – vai kāds zina, ka daudzi mākslinieki mitinās turpat cirka otrā stāva “viesnīcas” istabiņās, kur top arī ēdiens, tiek mazgāta veļa un aizkulisēs izmēģināti maģiski triki?

„Man vienmēr aizskatuve likusies noslēpumaināka par skatuvi, jo tur, šķiet, iespējams pieskarties radīšanas brīnumam,” stāsta režisore.

Pazīstamās dokumentālā kino un spēlfilmu režisores Unas Celmas filma „Īsā diena” LTV1 ēterā gaidāma 11. novembrī pulksten 20 un 22. novembrī pulksten 11.30. Filma ir vizuāla eseja (operators Uldis Jancis) par vienu dienu kādā veco ļaužu pansionātā Latvijas pierobežā. Kur savas vecumdienas pavada viņi - mūsu vecāki, vecvecāki, radinieki? Tā ir paaudze, kas savu pilnbrieda dzīvi izbaudījusi Padomju Savienības laikā un kurai tika solīts - strādā, dod, cik tik spēj, bet mēs par tevi vecumdienās parūpēsimies. Sistēmas mainās un šodien realitāte ir cita.

"Nepaļaujieties uz valsti, bet tikai uz sevi. Jūsu vienīgais kapitāls ir jūsu garīgā un fiziskā veselība!” režisore atklāj atziņu, ko vēlas nodot skatītājiem ar šo filmu.

„Laukos cilvēks vienmēr izdzīvos!” – ar gluži pretējas intonācijas saukli 18. novembrī pulksten 19.20 un 22. novembrī pulksten 13.40 tiks pieteikta Dzintara Dreiberga režisētā un Ulda Cekula ("Vides filmu studija") producētā filma „Lones soms”. Filmas veidotāji norāda – „šī nebūs jūsmīga filma par lauku eksotiku”, bet gan pārdomas rosinošs piemērs dzīves kvalitātes atkarībai no paša uzņēmības. Operatora Valda Celmiņa filmējumā atklājas ciema iedzīvotāju ritms Lonei svarīgos brīžos. To centrā neiztrūkstošs ir Viktors, ne vien dzīves pazinējs un citu pamācītājs, bet arī cilvēks ar lepnumu par savu ciemu - tajā nav bezdarba un ir 50 uzņēmēji, kas paši par sevi spēj parūpēties.

Filma „Re:starts”, kas LTV1 būs vērojama 13. novembrī pulksten 20 un 22. novembrī pulksten 12.35, ir īpašs, komandas savstarpējā uzticamībā balstīts stāsts, kuru unikālu padara tā galvenā varone Elvita Ruka - vienlaikus arī filmas producente.

„Filma nav par Elvitu. Tā neatklāj viņas personību," saka filmas režisore Aija Bley. "Tas ir stāsts par sievieti, kas aktīvi risina konfliktus, sava sapņa – laimīgas dzīves - dēļ. Ar šo tēlu var asociēties jebkurš nobriedis cilvēks, kas zina, ko nozīmē uzņemties atbildību par sevi un sev tuviem cilvēkiem. Plašākā nozīmē šis ir stāsts par to, ja vēlamies dzīvot sakārtotā valstī, mums ir jāsāk ar sevi, savas dzimtas sakārtošanu un jāpieņem valsts tāda kāda tā ir ar visu pagātni, pie kuras mēs neesam vainīgi, bet kuras seku ignorēšana šodien ir mūsu atbildība.”

Jaunās režisores Alises Zariņas “Pēdējais zvans” LTV1 17. novembrī pulksten 19.55 un 22. novembrī pulksten 13.05 aplūkos valstiska mēroga problēmu – mazo lauku skolu slēgšanu. Saņēmuši rīkojumu no pašvaldības par skolas slēgšanu, skolēni Mežvidu pamatskolā turpina mācīties, radoši izpausties un izklaidēties, bet – ar zināmu nolemtības pieskaņu. Stāstā tiek iezīmētas trīs māsas, kuru dzīve teju, teju krasi mainīsies. Caur viņu ikdienu un mazajiem piedzīvojumiem filmas komanda (operators – Toms Šķēle, producents Guntis Trekteris, "Ego Media") mēģina saprast, ko īsti nozīmē sausais apgalvojums “lauki izmirst”. Un saredz cerību.

Režisore Daina Zviedre un operators Jānis Katlaps darbu pie filmas „Vilciens pienāk 20:14” sāka pirms vairākiem gadiem, kad cerēja iemūžināt tirgotājus, kas vilcienos pārdod pildspalvas, avīzes, lukturīšus un citus dzīves sīkumus.

„Diemžēl gandrīz ar brīdi, kad sākām filmēt, tie jau bija izskausti,” atklāj režisore. „Tādēļ sākām pētīt to, ko cilvēki vispār vilcienos dara un kāpēc. Tas kļuva aizvien interesantāk. Bija pavisam skaidrs, ka, lai arī visi sabiedrības slāņi nebrauc ar vilcienu, to dara ļoti spilgta un liela daļa Latvijas iedzīvotāju. Vilciens ir kā metāla kapsula, kurā var novērot, kas Latvijā notiek: dažādas profesijas, tautības un vērtības, kā arī kultūras slāņus.”

Filma LTV1 tiks rādīta 12. novembrī pulksten 20 un 22. novembrī 12.05.

„Latvijas koda” filmas aicina pakavēties pie eksistenciāliem, praktiskiem, interesantiem un tieši mūsu šodienai raksturīgiem jautājumiem. Cikls apvieno sešas dokumentālās filmas, kas rosina apstāties un padomāt, kas mēs īsti esam šodienas Latvijā – kas mums sāp, kas iepriecina, kā tiekam vai netiekam gala ar savām problēmām, kas vispār šodien ir svarīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti