LTV Lāčplēša dienā – «Dvēseļu putenis», koncertuzvedums un dokumentālās filmas

Lāčplēša dienā, 11. novembrī, Latvijas Televīzija skatītājiem piedāvās patriotisku programmu – īpaši atceres dienai veltītu ziņu speciālizlaidumu, dokumentālo filmu ciklu, vēsturisko kara drāmu "Dvēseļu putenis", kā arī pirmizrādi koncertuzvedumam "Mūsu zeme. Mūsu tauta".

Rītu pulksten 9.00 LTV1 iesāks dievkalpojuma tiešraide no Doma baznīcas. Tajā svētrunu teiks Nacionālo bruņoto spēku (NBS) virskapelāne Estere Pumpura. Latvijas armijas karavīrus un sabiedroto valstu bruņoto spēku karavīrus uzrunās Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Pulksten 18.20 skatītājiem būs iespēja vērot Lāčplēša dienas ziņu speciālizlaiduma tiešraidi, kuru vadīs Ilze Dobele un Gundars Rēders. Tiks pārraidīta NBS ziedu nolikšana Brāļu kapos, piemiņas brīdis (atbilstoši epidemioloģiskajām prasībām), kā arī vairāki Ziņu dienesta žurnālistu atceres dienai veltīti sižeti un intervijas. 

Tiks rādītas divas režisora Askolda Saulīša dokumentālās filmas. Viena no tām pulksten 10.05 "Astoņas zvaigznes" (2017), atklājot faktus par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem. Savukārt pulksten 11.55 demonstrēs filmu "Mans zelts" (2020), kurā, meistarīgi izmantojot animāciju, unikālus arhīvu kadrus un fotogrāfijas, kā arī laikabiedru stāstīto, atklāsies emocionāls vēstījums par latviešu karotspēju, kas caurvijusi citu varu vadītos konfliktus Latvijas vēsturē, palīdzējusi uzvarēt Latvijas Neatkarības karā un starpkaru periodā izveidot spēcīgu Latvijas armiju, devusi pārliecību nostāties uz barikādēm un atjaunot bruņotos spēkus 90. gados.

Vakara izskaņā pulksten 19.30 pirmizrāde būs aizraujošai dokumentālai filmai "Neatstāj pēdas" (2021), režisore Ieva Stade, scenārija autore Eva Johansone. Tās galvenie varoņi ir deviņi jaunieši, kuri dodas dabā, lai piedzīvotu un uzzinātu ko jaunu: kā krāmēt pārgājiena somu? Kā orientēties purvā? Kā pareizi iekurināt ugunskuru? Filma atklāj jauniešu attieksmi un emocijas, domājot par vidi Latvijā un pasaulē.

Pulksten 20.50 – viena no pirmajām padomju laikos uzņemtajām filmām, kurā godīgi tiek runāts par latviešu tautas sarežģīto vēsturi – "Strēlnieku zvaigznājs" (1982), režisors Juris Podnieks. Filmas uzņemšanas laikā – 80. gadu sākumā – dzīvi bija ap 300 bijušo strēlnieku vecumā no 80 līdz 100 gadiem. Šodien vairs nav neviena no viņiem. Filma apkopo unikālu vēsturisku materiālu, kam līdzīga nav bijis un nu jau arī nebūs.

Savukārt 22.00 tiks rādīta vēsturiskā kara drāma "Dvēseļu putenis" (2019), režisors Dzintars Dreibergs. Filma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.

Muzikālam atceres mirklim pulksten 15.55 Latvijas televīzija pirmizrādīs koncertuzvedumu "Mūsu zeme. Mūsu tauta". Ieraksts veikts Zemessardzes 30. gadadienas svinību laikā Jelgavas pils iekšpagalmā 2021. gada 21. augustā. Koncertuzvedumā piedalās Zemessardzes orķestris, Zemessardzes koris "Stars", deju kopa "Bramaņi", grupa "Dobeles zemessargi", atzinību ieguvušie solisti – zemessargi Luīze Krasta, Jānis Igaunis un Atis Ieviņš, viessolisti Antra Stafecka, Emīlija Pavlovska un Jānis Stībelis, jaunā soliste Andika Laima Karele, kā arī repa mākslinieks R.2.R.S., kurš pārstāv repa apvienību "Kreisais krasts", bet ikdienā ir Militārās policijas karavīrs. Mākslinieciskie vadītāji – Nacionālo bruņoto spēku galvenais diriģents un Zemessardzes orķestra priekšnieks, kapteinis Andis Karelis un komponiste, aranžētāja, vecākā zemessardze Inga Meijere. Koncertuzveduma režisors ir Valdis Pavlovskis, to vada aktieris un zemessargs Gundars Silakaktiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt