Kultūras ziņas

Gundegas Repšes "Naži betonā" un Anitas Rožkalnes "Brīvie vektori"

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Gaidāmas 20 Latvijas filmu pirmizrādes

Līdz gada beigām gaidāmas 20 filmu pirmizrādes – sākas Latvijas kino Rudens maratons

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Animācijas mūzikls, mistisks trilleris dabā, dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka vērojums Latvijas laukos, komponists Uģis Prauliņš aktiera ampluā, aktrise Baiba Broka darbā arī pie scenārija. Šo ceturtdien sāksies Latvijas filmu Rudens maratons – līdz decembrim pie skatītājiem nonāks 20 jaunas pašmāju filmas.

Katru nedēļu vismaz viena Latvijas filmas pirmizrāde. Tāds izskatās rudens/ziemas sezonas kalendārs kinoteātros. Bagātīgā pašmāju filmu raža daļēji skaidrojama ar pandēmijas ietekmi, jo iepriekš nebija iespējams tās izrādīt kinozālēs. Šis pirmizrāžu birums pat pārspēj simtgades programmu, kas kopumā aptvēra 16 filmas. Lielākā daļa no gaidāmajām 20 Latvijas filmu rudens maratona filmām tapušas ar Nacionālā kino centra atbalstu.

"Filmu ir daudz, un tās ir ļoti dažādas un daudzveidīgas. Un tas pat ir interesantākais, ka te nedominē viena tēma, ka tās nav visas filmas par vēsturi vai visas filmas nav drāmas.

Šeit ir gan komēdijas, gan mēģinājums spēlēties ar mistikas elementiem, trillera žanru. Un, protams, ir arī vēsturiskās filmas," stāstīja Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Filmu sarakstā lasāmi gan neparasti filmu, gan arī žanru nosaukumi. Viens no tādiem ir Uģa Oltes kino darbs "Upurga", kas satikšanos ar skatītāju piedzīvos oktobrī un kas nodēvēts par mistisku trilleri dabā.

Filmas režisors skaidroja: "Filma ir mēģinājums vienu ļoti neirotisku mūsdienu čali, kurš strādā par piedzīvojumu gidu, iemest ļoti pirmatnējos dabas apstākļos, kur viņš nejūtas ne varens, ne spēcīgs, ne civilizēts, bet lēnām par kaut ko pāraug. Pārizveidojas, pieaug."

Filmu maratonā trīs atšķirīgos kino stāstos – Ināras Kolmanes filmā "Mātes piens", Viestura Kairiša "Janvāris" un Elzas Gaujas melnajā komēdijā "Mamma vēl smaida" uz ekrāniem redzēsim aktrisi Baibu Broku. Aktrise režisores Elzas Gaujas filmā strādāja arī pie scenārija: "Man ļoti patīk šis darba veids, un tas ir tas, kas mani šajā filmā visvairāk aizrāva, ka mēs bijām radoši līdzdalībnieki tai filmai un ka mēs katra varējām savas idejas pievienot un pārbaudīt pie citām, un attiecīgi izstrīdēties un saprast, vai tikt noraidītām vai tikt pieņemtām. Un tas viss tika filmā arī pārbaudīts."

Pandēmijas laiks par visintensīvāko darba posmu karjerā izvērtās kinooperatoram Aleksandram Grebņevam, kurš no maratonā gaidāmajām filmējis trīs pilnmetrāžas spēlfilmas un vienu dokumentālo filmu. 

"Starp "Mamma vēl smaida" un "Māsām" bija tāda neliela dilemma, salīmējās tās filmas ražošanas posmā, decembrī es sēdēju virtuvē un domāju – kādā veidā tas tiks paveikts, jo tās jau būtībā ir 30 filmēšanas dienas plus vēl uzreiz 30 filmēšanas dienas, divu mēnešu nepārtraukts filmēšanas process, paralēli vēl ir mēģinājumi, lokāciju izpētes un viss pārējais. Tas bija ļoti saspringts brīdis dzīvē," atzina operators.

Latvijas filmu maratons sāksies ar režisora Aika Karapetjana filmas "Sema ceļojumi" pirmizrādi 8. septembrī. Pirmizrāžu maratonu 1. decembrī noslēgs filmas "Ziemassvētki džungļos" nonākšana pie skatītājiem.

Latvijas filmu Rudens maratons – pirmizrāžu kalendārs un filmu anotācijas

Spēlfilma "Mamma vēl smaida"
Spēlfilma "Mamma vēl smaida"

Septembris

 • 8.09. – "Sema ceļojumi" (absurda pasaka, režisors Aiks Karapetjans, studija "Mistrus Media")

Eiropietis Sems meklē sava tēva saknes un nonāk absurda pasaulē – kādas zemnieku ģimenes gūstā, no kura viņu var izglābt tikai viens mazs sivēns….

Lomās – Kevins Jansenss (Beļģija), Laura Siliņa, Aigars Vilims, Normunds Griestiņš u. c.

 • 14.09. – "Suflieris" (vēsturisks trilleris, režisors Margus Paju, Latvija / Igaunija, "Film Angels Productions")

1939. gada augusts, pēc nedēļas sāksies Otrais pasaules karš. Nogalināts Igaunijas militārā izlūkdienesta aģents, kurš vadīja pretpadomju spiegošanas departamentu; jāatrod nodevējs.

Lomās – Kaspars Znotiņš, Agnese Budovska, Prīts Voigemasts, Elmo Nīganens u. c.

 • 21.09. – "Mīlulis" (attiecību drāma, režisors Staņislavs Tokalovs, studija "Tasse Film")

Jauns un ambiciozs maksātnespējas administrators Matīss pēc draudzenes nāves pēkšņi spiests uzņemties atbildību par viņas dārgo īpašumu un desmit gadus veco meitu Paulu. Filmas autori uzskata, ka "nežēlīgā kapitālisma" apstākļos Latvijā uzaugusi vesela "mīluļu paaudze" ar līdzīgu attieksmi pret dzīvi.

Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Paula Lābane, Kristīne Krūze u. c.

 • 29.09. – "Mamma vēl smaida" (melnā komēdija, režisore Elza Gauja, studija "Riverbed")

Trīs māsas ar dažādiem raksturiem pēkšņi spiestas risināt kopīgu problēmu – kādā Eiropas valstī nomirusi viņu mamma, meitas grib viņu guldīt Latvijas zemē, bet oficiālām procedūrām naudas nav…. tāpēc sākas ceļojums cauri Eiropai ar mašīnu un mammu jumta bagāžniekā.

Lomās – Anta Aizupe, Baiba Broka, Daiga Kažociņa, Jānis Skutelis, Matīss Budovskis u. c.

Filma "Neona pavasaris"
Filma "Neona pavasaris"

Oktobris

 • 3.10. – "Upurga" (mitoloģisks trilleris dabā, režisors Uģis Olte, studija "VFS Films")

Piedzīvojumu gids Andrejs mežonīgas upes ielejā pazaudē savu māsu un viņas kolēģus – reklāmu filmēšanas grupu. Viņi nezina, ka šajā ielejā rudeņos uzplaukst dabas parādība, kam piemīt neprātīgs spēks.

Lomās – Igors Šelegovskis, Inga Tropa, Elvita Ragovska, Reinis Boters, Morten Traavik, Uģis Prauliņš u. c.

 • 4.10. – "Zemnieki" (vērojums Latvijā, režisors Ivars Seleckis, studija "Mistrus Media")

Dokumentālā kino klasiķis Ivars Seleckis, kuram septembrī apritēs 88, kopš filmas "Apcirkņi" (1973) ik pēc 10-15 gadiem uzņem pilnmetrāžas dokumentālo filmu par Latvijas laukiem, ieinteresēti sekojot, kā mainās valsts un tās ļaudis.

 • 13.10. – "Mans laulību projekts" (animācijas mūzikls, režisore Signe Baumane, "Studija Lokomotīve")

Jauna sieviete Zelma pieaug un meklē mīlestību, mītiskās Sirēnas māca tiekties pēc ideālās laulības, taču ilūzijas sabrūk, kad Bioloģija ar saviem hormonu un neironu signāliem sāk iespaidot Zelmas uzvedību un emocijas.

Balsis – Laura Čaupale, Guna Zariņa, Edgars Samītis, Dainis Grūbe, "Trio Limonāde", Linda Leen u.c.

 • 14.10. – "Neona pavasaris" (jauniešu drāma, režisors Matīss Kaža, studija "Trickster Pictures")

Studentes Laines vecāki šķiras, viņai jāuzņemas atbildība par mazo brāli, bet Laine nonāk Rīgas pagrīdes reivu scēnā, kur iemīlas reiverē Gundā un nododas bezmiega naktīm un trakām ballītēm, pakāpeniski zaudējot saikni ar realitāti.

Lomās – Marija Luīze Meļķe, Grēta Trušiņa, Gerds Lapoška, Jānis Skutelis u. c.

 • 21.10. – "Māsas" (pusaudžu adopcijas stāsts, režisore Linda Olte, studija "Trickster Pictures")

Māsas Diāna un Anastasija varētu pamest bērnu namu, jo viņas grib adoptēt amerikāņu ģimene, turklāt uzrodas arī sen neredzētā abu meiteņu māte, bet māsām ir katrai savi, pilnīgi atšķirīgi plāni.

Lomās – Emma Skirmante, Gerda Aljēna, Iveta Pole u. c.

 • Riga IFF programmā vēl – "Dziesmas lapsai" (mitoloģisks mīlasstāsts, režisors Kristijonas Vildžiūnas, Latvija / Lietuva, studija "Lokomotīve")

Pēc draudzenes nāves rokdziedātājs Daiņus noslēdzas vientulībā un ilgojas tikties ar zaudēto mīļoto – tas iespējams sapņu pasaulē, atbalsojot mītu par Orfeju un Eiridīki.

 Lomās – Sauļus Bareiķis, Agnese Budovska, Lukas Malinauskas u. c.

 • Riga IFF programmā vēl – "Snaudošais zvērs" (pusaudžu drāma, režisors Jāks Kilmi, Latvija / Igaunija, studija "Lokomotīve")

Kristjans un viņa draugi vienmēr spēlējas pamestas fabrikas drupās, sargs Elmars viņus vienmēr dzen prom. Kad notiek nelaime, bērni varētu Elmaram palīdzēt, bet Kristjanu tad uzskatīs par nodevēju…

Lomās – Nilss Jāgups Englands, Laura Vahtre, Rebeka Kaska, Una Marta Soms, Kimi Reiko Pilipenko u. c.

Filma "Mātes piens"
Filma "Mātes piens"

Novembris

 • 2.11. – "Mātes piens" (paaudžu drāma, režisore Ināra Kolmane, studija "Deviņi")

Noras Ikstenas populārā romāna ekranizācija – mātes un meitas cīņa ar dzīvi zem padomju totalitārā režīma sloga.

Lomās – Maija Doveika, Rūta Kronberga, Elīna Vaska, Indra Briķe, Zane Bierande u. c.

 • 4.11. – "1960. gada meitenes" (klasesbiedrenes toreiz un tagad, režisore Una Celma, studija "Fenixfilm")

Skolotājas Lapaines klases meitenes satiekas katru gadu martā. Tā bija 1995. gadā, kad režisore pirmoreiz filmēja savas klasesbiedrenes, un tā ir tagad, kad visām jau ap 60…

 • 8.11. – "Ētera personība. Gunārs Jākobsons" (personības portrets, režisore Ināra Kolmane, studija "Deviņi")

Gunāra Jakobsona pirmā reportāža Latvijas Radio izskanēja 1954. gadā, un kopš tā laika viņa balss kļuvusi leģendāra. Ziņu diktors, sporta komentētājs, "Mikrofona" dziesmu aptaujas vadītājs un idejas autors – profesionālis ar gandrīz 70 gadus garu darba stāžu, un joprojām ēterā…

 • 10.11. – "Janvāris" (jauns cilvēks vēstures griežos, režisors Viesturs Kairišs, studija "Mistrus Media")

Personīga filma par 1991. gada barikāžu mēnesi, kad izšķīrās Baltijas valstu neatkarības liktenis un Jazis paņēma rokās kinokameru, atbrīvojot arī savu brīvību no ieilgušā sprosta.

Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska, Baiba Broka, Juhans Ulfsaks u. c.

 • 16.11. – "Circenīša Ziemassvētki" (komēdija ģimenei, režisors Aigars Grauba, studija "Platforma")

Policista ģimenē pirms svētkiem briest skandāls, bet lauku mājā pēkšņi uzrodas Ziemassvētku vecītis, kuru bērni iesaista ģimenes glābšanas plānā. Un neviens nezina, ka patiesībā viņš ir izbēdzis cietumnieks…

Lomās – Kaspars Kārkliņš, Inga Tropa-Fišere, Jānis Vimba u. c.

 • ap 7.11. – "Vesmaņa atgriešanās" (politikas vēsture, režisors Raitis Ābele, "Centrums")

Saeimas sanākšanas simtgadē – dokumentāla filma par Latvijas Republikas Satversmes tēvu un pirmo Saeimas prezidentu Fridrihu Vesmani (1875–1941).

 • vēl novembrī – "Gunārs Astra. Pret straumi" (vēsturisks varoņstāsts, režisore Liene Laviņa-Kalnaelle, "Skuba Films")

Biogrāfisks stāsts par unikālu personību ar nesalaužamu garu un stipru mugurkaulu – Gunārs Astra (1931–1988) drosmīgi rīkojās saskaņā ar savu sirdsbalsi, būdams pārliecināts, ka Latvija reiz būs brīva.

 • vēl novembrī – "Podnieks par Podnieku" (leģendāra personība, režisore Anna Viduleja, Jura Podnieka studija)

Juris Podnieks (1950–1992) ir viens no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas dokumentālistiem. Kur slēpās viņa fenomens? Arhīva materiālos Juris stāsta pats.

Filma "Ziemassvētki džungļos"
Filma "Ziemassvētki džungļos"

Decembris

 • 1.12. – "Ziemassvētki džungļos" (eksotiski piedzīvojumi, režisors Jāks Kilmi, studija "Lokomotīve")

Indonēzijā uzņemta ģimenes filma. Divas māsas, Paula un Elizabete, kopā ar ģimeni pārceļas dzīvot eksotiskā valstī un ar sava jaunā drauga Ahima palīdzību laižas bīstamos un aizraujošos piedzīvojumos, lai džungļos atrastu Ziemassvētku vecīti.

Lomās – Rebeka Šuksta, Braiens Pablo Eskobars, Elizabete Liepa, Inga Alsiņa-Lasmane, Māris Olte u. c.

Latvijas filmu rudens maratons

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti