Latvijas kopražojuma filma «Dabiskā gaismā» iekļauta Berlīnes kinofestivāla galvenajā konkursā

71. Berlīnes starptautiskā kinofestivāla galvenajam konkursam atlasīta Latvijas filmu studijā “Mistrus Media” veidotā kopprodukcija, ungāru režisora Deneša Naģa  spēlfilma “Dabiskā gaismā” (Natural Light), informēja filmas producenti.

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma atzina: „Par spīti pandēmijas ietekmei, Berlīnes starptautiskais kinofestivāls notiks, kaut arī tā formāts būs modificēts. Latvijas filmas ir rādītas un guvušas panākumus dažādās Berlīnes festivāla programmās, tomēr pēdējos gados mūsu filmām nav izdevies iekļūt visprestižākajā – konkursa programmā. Apsveicami, ka ungāru režisora debijas filma, kurā līdzdarbojušies Latvijas radošie spēki un studija “Mistrus Media”, ir izraudzīta Berlīnes festivāla konkursa skatei.

Šī veiksmīgā sadarbība vēlreiz apliecina, ka kopražojumi ir ļoti svarīgs attīstības virziens, kas ārkārtīgi nozīmīgs arī Latvijas kino kultūrai.”

“Berlīnes kinofestivāls vienmēr ir bijis nozīmīgs mūsu reģionam, viens no būtiskākajiem Eiropas kino pasākumiem līdztekus Kannu festivālam. Ļoti priecājamies, ka šī prestižā festivāla konkursa skatē iekļauts mūsu studijas kopražojums “Dabiskā gaismā” – pirmā pilnmetrāžas filma ar Latvijas vārdu Berlināles galvenajā konkursā. Filmas lielākā daļa tika uzņemta Latvijā 2019. gadā, komponiste Santa Ratniece radījusi tai brīnišķīgu mūziku, kuru ieskaņoja Latvijas Radio kora dziedātāji diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Laikā, kad pandēmijas dēļ starpvalstu sadarbība kino jomā kļūst arvien sarežģītāka un kino izrādīšana festivālos un sadarbība notiek attālināti, ar šo priecīgo ziņu  no Berlīnes nāk cerība, ka kino līdz vasarai piedzīvos atgriešanos kinoteātros,” sacīja filmas kopproducente Inese Boka-Grūbe.

Gints Grūbe par Latvijas puses ieguldījumu filmas tapšanā
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Filmas Latvijas puses producents Gints Grūbe ir gandarīts par filmas nonākšanu festivāla prestižākajā skatē, jo lielākā daļa filmas ir uzņemta Latvijā un tajā iesaistīti daudzi mūsu kinoprofesionāļi.

“Filmas “Dabiskā gaismā” darbība norisinās 1943. gada aprīlī bijušās Padomju Savienības teritorijā, stāsts veidots pēc ungāru rakstnieka Pāla Zāvadas romāna ​ motīviem un pievēršas trīs dienu notikumiem apvidū, kuru okupējusi vācu armija un tās sabiedrotie, ungāru karaspēks. Filmas galvenais varonis ir apakšleitnants Ištvāns Šemetka, pirmskara dzīvē ‒ pārticis fermeris; filmas norises vietā viņš ierodas ungāru armijas vienības sastāvā, ar uzdevumu iznīcināt šajā apkaimē visus partizānus un viņu atbalstītājus. Ungāru karavīri kājām vai jāšus šķērso purvainu apvidu, kam citādi lielākoties tikpat kā neiespējami piekļūt, un dzīvo pastāvīgās bailēs no sava neredzamā ienaidnieka. Kad augstākstāvošais virsnieks kādas nakts operācijas laikā iet bojā savējo apšaudē, Šemetka negaidīti spiests kļūt par neliela vada komandieri. Filma Dabiskā gaismā ir stāsts par virsnieku, kura rokās ir reāla vara, tomēr viņš pasīvi noraugās uz nežēlību un noziegumiem, ko pastrādā viņa paša biedri,” vēstīts filmas aprakstā.

Režisora  Deneša Naģa filma “Dabiskā gaismā” veidota kā  kopražojuma filma, kurā sadarbojas Ungārija (studija “Campfilm”), Latvija (“Mistrus Media”), Francija (“Lilith Films”), Vācija (“Propeller Film”), Beļģija (“NOVAK Prod”).  Filma “Dabiskā gaismā” uzņemta 2019. gadā Latvijā – Pasienē, Ludzas novadā, Rēzeknes apkārtnē, Rīgā un Rīgas rajonā, Inčukalna pagastā. Filmas Latvijas puses producenti ir Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, pie filmas mākslinieciskās izveides strādājusi liela Latvijas kinoprofesionāļu komanda – kinomākslinieku grupa filmas mākslinieka-dekoratora Kārļa Utināna vadībā, komponiste Santa Ratniece, filmas izpildproducents Latvijā – Mārtiņš Eihe, filmēšanas koordinatore Agate Prozoroviča, aktieru atlases režisore Latvijā Dace Jokste, mūzikas skaņu režisore Agnese Streļča. Filmas izveidi atbalstījuši Nacionālais Kino centrs, Rīgas Filmu fonds (Rīgas Dome), kā arī Eiropas Padomes kopražojumu atbalsta fonds “Eurimages”, Ungārijas filmu fonds, Francijas Filmu institūts, “ARTE”, ”ZDF”.

Filma ir ungāru režisora Deneša Naģa debija pilnmetrāžas spēlfilmas formātā, viņa veidotās īsfilmas iepriekš iekļautas Kannu festivāla programmā “Directors Fortnight”, Roterdamas un Lokarno starptautisko festivālu īsfilmu konkursa programmās.

Berlīnes starptautiskais kinofestivāls ir viens no lielākajiem, nozīmīgākajiem un tradīcijām bagātākajiem filmu festivāliem pasaulē, tas norisinās kopš 1951. gada. Šogad, ņemot vērā pandēmijas situāciju, festivāla vadība lēmusi, ka 71. Berlīnes Starptautiskais kinofestivāls tiks organizēts divās daļās. Februārī, kas līdz šim bija ierastais Berlīnes festivāla norises laiks, tiek nosauktas festivāla programmām atlasītās filmas, kuras būs iespējams skatīties digitāli, Eiropas filmu tirgus norises laikā no 1. marta līdz 5.martam tiešsaistes formātā. Berlīnes kinofestivāla otrā daļa plānota jūnija sākumā – speciālais formāts, kura ietvaros kinoteātros demonstrēs lielāko daļu festivāla filmu ar autoru piedalīšanos.

Filmu studija “Mistrus Media” informēja, ka pēdējos gados veidojusi vairākas kopražojuma filmas  kas izrādītas A klases kinofestivālos – lietuviešu režisora Šaruna Barta filma “Mijkrēslis” bija iekļauta 2020. gada Kannu festivāla oficiālajā programmā, 2018. gadā režisores Ģiedres Beinorūtes filma “Elpa marmorā” piedalījās Karlovi Varu starptautiskā kinofestivāla programmā “East West Competition”, bet režisora Luidži Falorni dokumentālā filma “Geparda dzimšana” pirmizrādi piedzīvoja Romas Starptautiskā festivāla programmā 2019. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt