Sadaļas Sadaļas

Latvijas kino 2019. gadā: ievērojami aug interese ārpus Rīgas

Nacionālais kino centrs (NKC) janvārī apkopojis iepriekšējā gada statistikas datus filmu nozarē – par gada skatītāko filmu kļuvusi “Dvēseļu putenis”. Tā pat arī 2019. gada dati liecina, ka skatītāju interese par Latvijas filmām nav noplakusi, turklāt ievērojami aktivizējusies filmu izrādīšana ārpus Rīgas, novadu kinoteātros, kinoizrādīšanas vietās un skolās, medijus informē NKC pārstāvji.

Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa par 2019. gadu Latvijas kino nozarēZane Mače

Kā būtiskāko 2019. gada tendenci Nacionālajā kino centrā atzīmē – katras filmas apmeklējuma kopējo skaitu veido ne tikai Rīgas kinoteātru apmeklētāji, bet arī pieaugoša skatītāju interese Latvijas pilsētās un novados. Kinoteātri darbojas vēl 23 Latvijas pilsētās, kinoskatītāju pieprasījums ļauj arī citām kinoizrādīšanas vietām pilnveidot filmu demonstrēšanas tehnisko nodrošinājumu, turklāt lielu ieguldījumu apmeklējuma veicināšanā devusi programmas “Skolas soma” aktīvā darbība.

Arvien mazāka kļūst plaisa starp kinodzīvi Rīgā un citur Latvijā, 2019. gadā uz Latvijas filmu seansiem Rīgā nopirktas 287 126 kinobiļetes, bet ārpus Rīgas – 261 812 biļetes.

Filma "Blakus"

Kopējais 2019. gada kinoapmeklējumu skaits Latvijā (ieskaitot arī ārvalstu filmas) ir vairāk nekā divarpus miljoni (2 723 422 biļetes), un kopējā populārāko filmu topā iekļuvušas divas Latvijas filmas, demonstrējot ārkārtīgu žanrisku un stilistisku amplitūdu – 1. vietā, kā jau kopš pirmizrādes novembrī bija prognozējams, ir režisora Dzintara Dreiberga “Dvēseļu putenis” (līdz 31. decembrim – 226 984 skatītāji), bet saraksta septītajā vietā – režisora Andreja Ēķa “Klases salidojums” (80 967 skatītāji). Apmeklētākās ārvalstu filmas šajā topā tradicionāli ir ASV ražotas ģimenes filmas, turklāt jau populāru varoņu piedzīvojumi – “Karalis Lauva / The Lion King”, “Kā pieradināt pūķi 3 / How to Train Your Dragon 3” un “Mīluļu slepenā dzīve 2 / The Secret Life of Pets 2”.

"Klases salidojums"

Visvairāk apmeklēto Latvijas filmu sarakstā abām iepriekšminētajām seko Jāņa Ābeles spēlfilma “Jelgava ’94” (34 597 skatītāji), Edmunda Jansona Simtgades animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” (28 926 skatītāji), Latvijas un Igaunijas kopražojuma animācijas filma “Lote un pazudušie pūķi” (27 502 skatītāji), Alises Zariņas mazbudžeta spēlfilma “Blakus” (24 970 skatītāji), Māra Martinsona komēdija “Jaungada taksometrs 2” (23 296 skatītāji).

Līdz ar divu Simtgades filmu pirmizrādēm, kas notika 2019. gada sākumā, ir noslēgusies Nacionālā kino centra programma "Latvijas filmas Latvijas simtgadei", un kopš 2017. gada augusta, kad pirmizrādi piedzīvoja pirmā no 16 filmām, kopējais programmas skatītāju skaits kinoteātros ir sasniedzis 453 435.

2020. gada sākuma notikumi liecina, ka arī šāgada statistikas ziņas varētu būt iepriecinošas, jo Viestura Kairiša spēlfilmai "Pilsēta pie upes", kas kinoteātru repertuārā parādījās 17. janvārī, skatītāju skaits divu nedēļu laikā jau pietuvojies 30 000 robežai.

Šāgada laikā gaidāmas vēl vismaz piecu Latvijas spēlfilmu pirmizrādes, divas pilnmetrāžas animācijas filmas un vairākas pilnmetrāžas dokumentālās filmas.

"Jelgava '94"

Nacionālajā kino centrā uzsver – pēc 2018. gadā piedzīvotā pacēluma, ko stimulēja simtgades filmu programma, nav piepildījušās bažas, ka Latvijas filmu apmeklējums varētu strauji samazināties, kopējais Latvijas filmu skatītāju skaits 2019. gadā bija gandrīz 549 000, daudz neatpaliekot no 2018. gadā pieredzētajiem aptuveni 560 000, arī nacionālā tirgus daļa saglabājas 20% robežās – joprojām trīsreiz lielāka, nekā 2017. gadā un iepriekš.

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma secina: “2019. gada statistikas rādījumi ir iepriecinoši. Pateicoties filmu žanriskajai un tematiskajai dažādībai, ir izdevies noturēt skatītāju interesi par Latvijas kino, kas kulmināciju sasniedza 2018. gadā ar labākajiem rādītājiem kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas un veidoja 22% no kopējā tirgus. Arī 2019. gadā Latvijas filmas kinoteātros un kinoizrādīšanas vietās ir piesaistījušas vairāk nekā pusmiljonu skatītāju, kas liecina, ka Latvijas filmām ir liela auditorija klasiskajās kinodemonstrēšanas vietās, neskatoties uz sīvo konkurenci, kuru sagādā Holivudas filmas gan kinoteātros, gan dažādās digitālās platformās.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt