Latvijas filmas un projekti sacentīsies Tallinas festivālā «Melnās naktis»

Igaunijas galvaspilsētā Tallinā 11. novembrī sākas Ziemeļeiropā vienīgais A klases festivāls "Melnās naktis / Pimedate Ööde Filmifestival", kur kuplā skaitā piedalās arī Latvijas kinoprofesionāļi, filmas un projekti, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.

Tallinas kinofestivālā jau tradicionāli Latvija visplašāk pārstāvēta Baltijas konkursa programmā, kurai Latvijas, Lietuvas un Igaunijas filmas atlasa starptautiski eksperti. Latviju šogad Baltijas konkursā pārstāv Viestura Kairiša spēlfilma "Janvāris" (filmas pirmais seanss Tallinā ieplānots tieši 18. novembrī, Latvijas valsts svētkos), Signes Baumanes animācijas mūzikls "Mans laulību projekts" (seansi no 24. novembra), Staņislava Tokalova spēlfilma "Mīlulis" (seansi no 22. novembris) un Matīsa Kažas "Ūdens garša" (seansi no 21. novembra), konkursā iekļauta arī igauņu filma "Aptiekārs Melhiors", kur Latvijas studija "Film Angels Production" piedalījusies kā kopražojuma partneris. Viena Latvijas spēlfilma atlasīta jauniešu filmu konkursam "Just Film", kur 14 filmu konkurencē iekļauta arī Lindas Oltes debija "Māsas" (seansi no 12. novembra), bet bērnu filmu konkursā "Children’s Competition" iekļauta igauņu režisora Ilmāra Rāga filma "Ēriks Akmenssirds / Erik Stoneheart", kuras ražošanā piedalījusies Latvijas studija "Lokomotīve". Tallinas kinofestivāla programmā Latviju pārstāv arī īsmetrāžas darbs – režisores Līvas Polkmanes studentu filma "Putekļsūcēju pārdevējs" iekļauta Jauno talantu īsfilmu konkursā (Shorts New Talents Competition), kura seanss notiks 16. novembrī.

Kā norādīja kino centra pārstāvji, šogad Tallinas festivāls svin 90 gadu jubileju "vienam no starptautiski pazīstamākajiem igauņu aktieriem", tas ir Bruno Oja (1932–2002), kurš Latvijā vislabāk pazīstams ar galveno lomu Oļģerta Dunkera filmā "Tauriņdeja" (1970), bet festivāla Goda seansā 16. novembrī tiks demonstrēta lietuviešu režisora Vītauta Žalakjaviča filma "Neviens negribēja mirt / Niekas nenoréjo mirti" (1966), kur nozīmīga loma ir arī Latvijas aktrisei Vijai Artmanei (1929–2008).

Atsevišķa sadaļa Tallinas festivālā veltīta jauniem aktiermākslas talantiem – iniciatīvai "Melno nakšu zvaigznes / Black Nights Stars" starptautiska žūrija ir atlasījusi astoņus jaunus, bet jau sevi apliecinājušus aktierus (septiņi no Baltijas jūras reģiona valstīm un viens no Ukrainas). Šajā jauno talantu izlasē iekļuvis arī Kārlis Arnolds Avots, kurš jau nospēlējis galvenās lomas filmās "Janvāris" un "Mīlulis"; viņš kopā ar kolēģiem speciālas trīs dienu programmas laikā piedalīsies dažādos pasākumos, kas orientēti uz jauno aktieru pieredzes un prasmju bagātināšanu, lai pavērtu viņiem ceļu starptautiskajā kinoindustrijas arēnā.

Tallinas festivāla industrijas pasākumu sadaļa "Industry@Tallinn & Baltic Event" sākas 20. novembrī, tas ir reģiona lielākais filmu un projektu "tirgus", kurā regulāri tiekas apmēram 30 000 kinoindustrijas profesionāļu no visas pasaules un daudzas filmas uzsāk starptautisku karjeru vēl pirms pirmizrādes. Šādā "gandrīz gatavu" filmu konkurencē šogad astoņu projektu izlasē "Baltic Event Works in Progress" iekļuvušas četras Latvijas filmas, un trīs no tām veido režisores sievietes, turklāt debitējot pilnmetrāžas formātā, – Liene Linde ar filmu "Melnais samts" (producents Guntis Trekteris), Ilze Kunga-Melgaile ar filmu "Dzīve pārtraukta" (producente Aija Bērziņa) un Signe Birkova ar filmu "Lotus" (producenti Roberts Vinovskis, Dominiks Jarmakovičs); ceturtais Latvijas projekts šajā atlasē ir režisora Ivara Tontegodes mazbudžeta spēlfilma "Anna LOL" (visi projekti iepriekš atbalstīti dažādos Nacionālā kino centra konkursos). Savukārt kopražojuma projektu izlasē "BE Co-Production Market 2022 Selection" iekļauta režisores Alises Zariņas topošā filma "Nospiedumi" (studija "Ego Media").

Industrijas pasākumu sadaļa noslēdzas 25. novembrī, Tallinas kinofestivāla pēdējie filmu seansi – 27. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti