Latvijas filmas piedalās nozīmīgos Eiropas kinofestivālos

Aprīļa vidū Lietuvā, Šveicē un Vācijā cits pēc cita sākas vairāki svarīgi kinofestivāli un filmu nozares pasākumi, kuros piedalās gan Latvijas filmas, gan kopražojumi, gan kinoprofesionāļi, informēja Nacionālā Kino centra pārstāvji.

No 14. aprīļa tiešsaistē notiek kinoindustrijas pasākums “Meeting Point Vilnius 2021” (“MPV”), kas seko Lietuvas festivālam “Kino Pavasaris” un pievēršas topošo filmu projektiem; tas strukturēts četrās sadaļās, un trijās no tām piedalās arī Latvijas filmu projekti un to autori.

“MPV” centrālā programma ir “Coming Soon”, kurai no 35 valstu pieteikumiem atlasīti 25 projekti, tai skaitā divas Latvijas spēlfilmas – režisora Uģa Oltes debija “Upurga” (producents Uldis Cekulis, “VFS Films”) un pilnmetrāžas spēlfilma “Nemierīgie prāti”, ar kuru debitē brāļi Lauris un Raitis Ābeles (“Tritone Studio”).

"Nemierīgie prāti", režisori Lauris Ābele un Raitis Ābele

Programmā “Industry Screening Platform”, kur ar pabeigtām, bet vēl neizrādītām filmām iepazīstas izplatīšanas aģenti, festivālu programmētāji un mediju pārstāvji, starp astoņiem atlasītajiem projektiem divi ir no Latvijas – režisora Matīsa Kažas debijas spēlfilma “Kur vedīs ceļš” (vesterns ar starptautisko nosaukumu “Wild East”) un režisora Ivo Brieža dokumentālā filma “Homo Sovieticus” (studija “Mistrus Media”).

"Kur vedīs ceļš", režisors Matīss Kaža

Trešā “MPV” sadaļa ir “Talents Nest”, kas atklāj un atbalsta jaunos kinoprofesionāļus, piedāvājot lekcijas, pieredzes apmaiņas un sadarbības pasākumus, tajā šogad piedalās Latvijas scenārists Gļebs Nagornijs un producents Dominiks Jarmakovičs (“Studija Lokomotīve” un “Woodpecker Pictures”).

"Gorbačovs. Paradīze", režisors Vitālijs Manskis

Viens no Eiropā nozīmīgākajiem dokumentālā kino festivāliem “Visions du Réel” (Šveice, Niona, 15.-25. aprīlis), kas šogad notiek jau 52. reizi, programmā “Grand Angle” iekļāvis divas Latvijas filmas, kam jau sākusies cienījama festivālu dzīve, – režisora Vitālija Manska filmu “Gorbačovs. Paradīze” un Itālijas / Latvijas kopražojuma filmu “Es piedzimu Roselīni” (Latvijas puses producents – Uldis Cekulis, “VFS Films”). Vienā no festivāla starptautiskajām žūrijām, vērtējot vidēja garuma filmas un īsfilmas, strādās Latvijas režisore Laila Pakalniņa, kuras dokumentālā īsfilma “Pirmais tilts” tieši pirms gada piedzīvoja pasaules pirmizrādi “Visions Du Réel” konkursa programmā.

"Es piedzimu Roselīni"

Paralēli filmu programmām arī šajā festivālā nozīmīga sadaļa ir filmu tirgus “VdR–Film Market”, tiešsaistes platforma industrijas profesionāļiem, kur īpaši izceltas arī vairāku festivāla partneru atsevišķās programmas. Nacionālais Kino centrs ir viens no šiem festivāla partneriem un piedāvā piecu jaunāko Latvijas dokumentālo filmu izlasi – režisora Ivara Zviedra filmu “Valkātājs” (“Latvian Coyote”), Lienes Lindes un Armanda Zača darbu “Klātbūtne” (“Mothers and Others”), Matīsa Kažas filmu “Klejotāji” (“The Wanderers”), Lailas Pakalņiņas veikumu “Pirmais tilts” (“The First Bridge”) un Ivo Brieža “Homo Sovieticus”.

"Homo Sovieticus", režisors Ivo Briedis

Nākamnedēļ, 20. aprīlī, Vācijas pilsētā Vīsbādenē sākas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu festivāls “GoEast”, kur Latviju pārstāv sešas filmas – Lailas Pakalniņas spēlfilma “Spogulī”, Vitālija Manska dokumentālā filma “Gorbačovs. Paradīze”, divi minoritārie kopražojumi – Šarūna Barta spēlfilma “Mijkrēslī” (“In the Dusk”, Latvijas studija “Mistrus Media”) un Alīnas Gorlovas dokumentālā filma “Starp diviem kariem” (“This Rain Will Never Stop”, Latvijas studija “Avantis Promo”) –, un divas īsfilmas – programmā “Anarcho Shorts” iekļauts Latvijas Mākslas akadēmijas absolventes Lindas Stūres diplomdarbs “Nakts maiņa” (“Night Shift”, diplomdarba vadītājs Edmunds Jansons), bet par īsfilmu konkursa balvu sacenšas studijā “Ego Media” producēta spēles īsfilma “MAN” (režisore Jūlija Timošenko, scenārija līdzautors Uldis Tīrons).

"Spogulī", režisore Laila Pakalniņa

Lielākā daļa no pabeigtajām Latvijas filmām, kas šobrīd piedalās tiešsaistes festivālos, gaida izrādīšanu Latvijas kinoteātros, kad tie tiks atvērti skatītājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti