Kultūras ziņas

Jūrmalas muzejā skatāmas divas jaunas izstādes

Kultūras ziņas

Kukuržņu ainavas un skaņurīki “Rīgas mākslas telpā”

Latvija “Oskara” balvai izvirza Kairiša filmu “Janvāris”

Latvija «Oskara» balvas konkurencei šogad virza Viestura Kairiša filmu «Janvāris»

Latvija jau piecpadsmito reizi izvirza filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" kategorijā "Starptautiskās filmas balva / International Feature Film Award". Nacionālā kino centra izveidotā ekspertu komisija 2. septembra apspriedē un balsojumā vienojusies izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Janvāris", kas nacionālo pirmizrādi piedzīvos šā gada novembrī, bet pasaules pirmizrādi jūnijā nosvinēja ar galveno balvu Traibekas festivālā (Ņujorka, ASV), informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.

Latvijas filmu studiju iesniegtos pieteikumus izvērtēja Nacionālā kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādāja Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, pagājušajā gadā izvirzītās filmas "Bedre" režisore Dace Pūce, producente un Valsts kultūrkapitāla fonda Filmu nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja Alise Ģelze, animācijas režisors un NKC spēlfilmu projektu eksperts Edmunds Jansons, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas valsts sekretāre, Filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Ekspertu izvērtēšanai spēcīgā konkurencē tika pieteiktas četras spēlfilmas un viena pilnmetrāžas animācijas filma, visām Latvijas pirmizrāde gaidāma šajā rudenī – oktobrī un novembrī (Latvijas filmu pirmizrāžu kalendārs tiks publiskots nākamnedēļ). Ekspertu komisija attālinātā diskusijā apsprieda visu filmu potenciālu un iespējamo rezonansi dažādās auditorijās, atzinīgi novērtējot katras filmas atsevišķās kvalitātes – gan režisores un mākslinieces Signes Baumanes animācijas mūziklu "Mans laulību projekts", kas neparasti un dinamiski, ar zinātniska skaidrojuma iesaistīšanu, risina mūžīgus jautājumus par sievietes personisko likteni un laimi; gan režisores Lindas Oltes debijas spēlfilmu "Māsas", kas ar lieliskiem aktierdarbiem un grodi veidotu scenāriju runā par universālu ģimeniskās piederības tēmu. Konkurencē par Latvijas nacionālo nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai piedalījās arī režisora Matīsa Kažas jauniešu drāma "Neona pavasaris" – ekspertu vērtējumā svaigs un laikmetīgs darbs jaunai auditorijai – un režisores Ināras Kolmanes spēlfilma "Mātes piens" – Noras Ikstenas ļoti populārā romāna ekranizācija.

Filma "Janvāris"

Ekspertu komisija vienojās kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai par labāko ārzemju filmu izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Janvāris" (studija "Mistrus Media", producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe, galvenajā lomā Kārlis Arnolds Avots) – daļēji autobiogrāfisku stāstu par jauna cilvēka pārdzīvojumiem 1991. gada barikāžu laikā, ļoti kinematogrāfisku un suģestējošu filmu, kas sapludina vienā mākslas darbā personiskas un vēsturiskas tēmas, bet vissvarīgākais – atgādina visai pasaulei, ka nesenās vēstures apdraudējumi nekur nav zuduši arī šodien. Turklāt Viestura Kairiša jaunākā filma jau piedzīvojusi panākumus ārvalstīs, tātad ir starptautiski konvertējama un saprotama arī ārpus lokālās auditorijas – šā gada jūnijā filma "Janvāris" tūlīt pēc pasaules pirmizrādes ieguva galveno balvu starptautiskā konkursa skatē Traibekas filmu festivālā (ASV, Ņujorkā).

Šogad ASV Kinoakadēmijas "Oskara" balvas procesi atgriezušies normālajā ritmā, kāds tas bija pirms pandēmijas, – valstīm savi nacionālie pieteikumi jāiesniedz līdz 3. oktobrim, paplašināts pretendentu saraksts tiks paziņots 21. decembrī, galīgais nomināciju saraksts – 24. janvārī. "Oskara" balvu pasniegšanas ceremonija – 2023. gada 12. martā.

Latvijas filmu rudens maratons

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti